Zaginiony piąty wariant reformy

W ramach opracowania marszrutyzacji, naukowcy z SITK przedstawili ZIKiT na początku października 2011 cztery warianty zmian, różniące się układem poszczególnych tras oraz bazowymi częstotliwościami, z którymi miały kursować linie:

  • W1: interwały 6 / 12.
  • W2: interwały 7,5 / 15.
  • W3: interwały 10.
  • W4: interwały 10 / 20.

I tak np. w W4 tramwaje oraz większość autobusów miały odjeżdżać z przystanków co 10 albo co 20 minut. Mieszkańcom zostały ostatecznie przedstawione jedynie pierwsze dwa – jako te zawierające więcej zmian, podczas gdy W3 i W4 były zbliżone do ówczesnej siatki. Po konsultacjach z Radami Dzielnic, oraz po naniesieniu drobnych poprawek, ostatecznie zarekomendowany zostały Wariant 1.

Okazuje się jednak, że w toku prac przygotowany został jeszcze jeden wariant, W5. Linie miały w nim kursować z bazowymi częstotliwościami 7,5 / 15, czyli podobnie do W2. Był to osobny i w pełni kompletny wariant, w szczególności na pewno nie był jedynie inną nazwą ówczesnej siatki połączeń, dla której przyjęto oznaczenie W0. Podane „7.5” oznacza, że w praktyce linia odjeżdżałaby na przemian co 7 i 8 minut, podobnie jak obecnie „502” w godzinach szczytu. Wariant W5 nie został jednak przedstawiony ZIKiT.

Nie jest wyjaśnione, czemu W5 nie został upubliczniony. Umowa między ZIKiT a SITK zakładała przygotowanie czterech wariantów, jednak pozostaje pytanie czemu akurat piąty był odrzucony. Być może uzyskał on najniższe wyniki w przeprowadzonych symulacjach, niemniej szkoda, że nie zdecydowano się na jego publikację. Nawet jeśli jako całość był najmniej funkcjonalny, zawsze istniała szansa, że przynajmniej część zaproponowanych w nim (korzystnych) rozwiązań mogłaby zostać wdrożona.

lkaszmirski

  1. Nowe fakty o reformie komunikacyjnej – cz. 1: częstotliwości | krabok
  2. Reforma komunikacyjna: wszystkie schematy | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: