Okrągły Stół Transportowy – prace wznowione!

W lipcu i wrześniu 2011, w ramach spotkań Okrągłego Stołu Transportowego, odbyły się rozmowy między przedstawicielami mieszkańców (Stroną Społeczną) oraz Władzami Krakowa (Stroną Miejską) dotyczące przyszłości komunikacji publicznej w Krakowie. Omówione zostało multum tematów, w tym priorytety dla pojazdów w ruchu ulicznym, kształtowanie taryfy biletowej, organizacja infrastruktury oraz wiele innych. Zwieńczeniem prac Stołu miało być przygotowanie dokumentu zawierającego wszystkie wytyczne dotyczące krakowskiej komunikacji, napisanego przez Stronę Społeczną i następnie poprawionego przez Stronę Miejską.

Przez pewien czas panowała cisza w temacie, gdyż okazało się, że spisanie dokumentu końcowego jest zadaniem znacznie bardziej czasochłonnym niż początkowo założono. Sprawy jednak postępowały powoli naprzód, aż wreszcie pod koniec września 2012 Stronie Społecznej udało się napisać pierwszą, szkicową wersję dokumentu. Następnie rozpoczął się żmudny proces nanoszenia poprawek, tak aby wersja dokumentu przesłana Przedstawicielom Miasta była jak najlepsza.

I w końcu stało się! W poniedziałek 25.02 Strona Społeczna zakończyła prace nad dokumentem końcowym i jego kopia została przesłana do Doradcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury, Prof. Wiesława Starowicza. Pismo podzielone zostało na sześć rozdziałów:

 1. Rola i funkcjonowanie transportu zbiorowego (w tym m.in. Układ komunikacyjny oraz Priorytety dla transportu zbiorowego),
 2. Kształtowanie taryfy,
 3. Tabor (w tym m.in. Praca kierowców i motorniczych),
 4. Infrastruktura (z podziałem na Infrastrukturę szynową, drogową, przystankową oraz rowerową),
 5. Informacja pasażerska,
 6. Konkurencja w transporcie zbiorowym (z podziałem na Kolejne przetargi na obsługę linii autobusowych, Busy oraz Szybką Kolej Aglomeracyjną).

Wkrótce rozpocznie się etap sprawdzania i poprawiania rozdziałów przez przedstawicieli Władz Krakowa. Proces ten może zająć trochę czasu, jednak ważne, że prace ruszyły do przodu i są coraz bliższe zakończenia.

lkaszmirski

 1. #1 by sajd on 27 lutego, 2013 - 7:55 pm

  Czy ten dokument będzie upubliczniony?

 2. #2 by lkaszmirski on 27 lutego, 2013 - 8:15 pm

  Po zakończeniu prac (poprawkach stylistycznych, itp.) – tak 🙂

 1. Rewolucja rozkładowa? (część I) | krabok
 2. Okrągły Stół Transportowy – kolejne spotkanie | krabok
 3. Okrągły Stół Transportowy – co dalej? | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: