Bałagan z nazwami przystanków – cz. I

Na początek pytanie – czy jesteś w stanie drogi Czytelniku, bez sprawdzania w rozkładach, powiedzieć w których rejonach znajdują się po kolei wszystkie poniższe przystanki?

 • Miśnieńska
 • Słomczyńskiego
 • Suche Stawy
 • Gustawa Morcinka
 • Bagienna
 • Jarzębiny

Powyższe oznaczenia pojawiły się w zeszłym roku i zastąpiły utrwalone, łatwo kojarzone przez mieszkańców nazwy przystanków. W ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia już z kilkoma seriami zmian. Okazuje się jednak, że nasze przecieki się potwierdziły i urzędnikom mało – będzie kolejne mieszanie. Gazeta Kraków opublikowała listę planowanych poprawek nazw, dostępną tutaj. Prześledźmy co lepsze kwiatki, którą zostaną nam niedługo zaserwowane.

Suche Stawy -> Hutnik Kraków

Wszystko byłoby pięknie – zmiana wydaje się sensowna. Sęk w tym, że jest to już druga poprawka tej nazwy, która jeszcze rok miała mienie… KS Hutnik. Podsumujmy: Rok temu zamieniono z „KS Hutnik” na „Suche Stawy”, a teraz znowu z „Suche Stawy” na „Hutnik Kraków”. Mógłbym tu dodać komentarz z dużą ilością wyrazów „absurd”, „paranoja” a także „zaprzeczanie samemu sobie”, lecz wydaje się on zbyteczny.

Jubilat -> Zwierzyniecka, DH Wanda -> Rondo Gen. Maczka, itd.

Podobno nazwy ulic są łatwiejsze do skojarzenia, a do tego powyższe są obiektami komercyjnymi i nie powinny mieć darmowych „reklam” na przystankach. Czemu zatem nie zmieniono „Teatru Bagatela” czy „Teatru Ludowego”, które tak samo są obiektami, do tego komercyjnymi? Oczywiście pozostaje się cieszyć, że przynajmniej część oszczędzono, jednak pozostaje pytanie – gdzie tu konsekwencja?

Okulickiego -> Miasteczko Studenckie PK

Kontynuując powyższe – urzędnicy tłumaczyli się, że po zmianach przystanki będą mieć nazwy od lokalnych ulic, co powinno ułatwić podróżowanie (wg urzędników). Mimo najszczerszych chęci, nie udało mi się znaleźć w Krakowie ulicy „Miasteczko Studenckie PK”. Choć kto wie – teraz przystanki, może następne będą poprawki nazw ulic? W końcu gdy już wszystkie nazwy przystanków zostaną zmienione, urzędnicy będą musieli sobie znaleźć nowe zadania.

Kabel -> Malborska, Malborska -> Dauna, Dauna -> Spółdzielców

To takie proste. Tam, gdzie był przystanek „Kabel”, będzie „Malborska”. Tam gdzie była „Malborska”, zastaniemy teraz „Dauna”, a z kolei „Dauna” będzie się teraz nazywać „Spółdzielców”. Trzeba powtarzać?

Centralna -> Gałczyńskiego, M1 Nowohucka -> Centralna

Przystanek „Centralna” miał nazwę od ulicy po prawej (jadąc z centrum), to jednak było niedopuszczalne więc teraz będzie miał nazwę od ulicy po lewej. Jednocześnie „M1 Nowohucka” zmieni się w „Centralną”, lecz… zaraz… przecież ta ulica leży po prawej, tak nie może być! Nie ma wyjścia, za parę miesięcy trzeba będzie znów ją zmienić.

Gustawa Morcinka -> Morcinka

Dzięki Ci ZIKiT, że pozbyłeś się imienia z tej nazwy, mieszkańcy nie mogli przez to spać. Tylko… wspomniane „Gustawa Morcinka” to też był twór ZIKiTu z zeszłego roku, wcześniej ten przystanek nazywał się „Grębałów Skrzyżowanie”. Zarządzie – dlaczego?

Kocmyrzowska -> Cienista, Meksyk -> Igołomska

Ulica Kocmyrzowska długa jest – zgoda, więc nazwę wypadało zmienić, aby nie wprowadzała w błąd. Czemu jednak jednocześnie zmienia się przystanek „Meksyk” w „Igołomską”, kiedy ta druga też liczy sobie wiele kilometrów? Czemu w jednym rejonie Krakowa robi się porządek, a jednocześnie wprowadza gdzieś indziej stary bałagan? Może faktycznie chodzi o to, żeby za jakiś czas znów zmienić nazwy?

Na dziś tyle, w następnym odcinku pozwolimy sobie na szerszy komentarz zaistniałej sytuacji. Tymczasem – udanego słonecznego dnia!

PS. Wymienione na początku tekstu przystanki jeszcze rok temu nazywały się, w kolejności:

 • Mistrzejowice I
 • Kuźnicy Kołłątajowskiej I
 • KS Hutnik
 • Grębałów Skrzyżowanie
 • Podgórki Tynieckie I
 • Wzg. Krzesławickie I

Które były łatwiejsze do lokalizacji?

lkaszmirski

 1. #1 by Chlorofil on 19 sierpnia, 2013 - 8:16 pm

  Jedyna chyba sensowna zmiana to przywrócenie „Hutnika”, którego wszyscy kojarzą.

  Do absurdów należy dodać planowane zmiany w Bieżanowie.

  Ćwiklińskiej (przystanek mniej więcej w środku ulicy więc dobrze oddający rzecz) ma się zmienić w „Dużą Górę”, czyli ulicę, która jest równoległa do Ćwiklińskiej i oddalona ok. 300 m od przystanku. To pewnie dlatego, że jeden blok (Duża Góra 35) jest blisko, ale to tylko dlatego że ten blok jest akurat oddalony dość sporo od ulicy od której ma adres.

  Mała Góra (przystanek mniej więcej w środku ulicy więc dobrze oddający rzecz) ma się zmienić w Ćwiklińskiej (która się tu kończy, ale nic charakterystycznego z tym adresem w okolicy nie ma).

  Do tego Barbary ma się zmienić w Małą Góra (tego już zupełnie zrozumieć nie można), zaś Bieżanów Szkoła w.. Barbary (oddalona kilkaset metrów od bloków z Barbary).

 2. #2 by lkaszmirski on 19 sierpnia, 2013 - 8:32 pm

  Świetne 😀 Dobra wiadomość jest taka, że pod wpływem krytyki ZIKiT na razie wstrzymał zmiany. Zła, że właśnie „wstrzymał” i nie ma gwarancji, że nie spróbują ponownie.

 1. Bałagan z nazwami przystanków – cz. II | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: