Co tak naprawdę oznacza decyzja w sprawie „115”?

A zatem stało się – stosunkiem głosów 895 : 508 mieszkańcy postanowili, że chcą pozostawienia linii „115” (dawnej „537”) na obecnej trasie przez Kuźnicy Kołłątajowskiej. I mimo, że sprawa wydaje się zakończona, warto zastanowić się, co wyniki tego głosowania mogą oznaczać dla komunikacji w rejonie Prądnika Białego oraz Górki Narodowej.

Na początek przypomnienie – jeszcze dwa lata temu linia „115” kursowała na trasie Dw. Gł. Wschód – N. Kleparz – Prądnicka – Mackiewicza – Witkowice. W 2012 doszło jednak do swoistego fenomenu jak na skalę krakowską: mieszkańcy północnej części miasta, niezadowoleni z fatalnej sytuacji komunikacyjnej w rejonie, zrzeszyli się pod szyldem „Inicjatywa Górka Narodowa” i zaczęli podejmować działania mające na celu poprawę ich codziennych dojazdów do centrum. Jednym z pierwszych efektów było skrócenie „115” do Krowodrzy Górki, a w zamian utworzenie nowej linii przyspieszonej „537” Witkowice – Kuźnicy Kołłątajowskiej – Al. 29-ego Listopada – Dw. Gł. Wschód. Choć zatem środkowa część trasy się zmieniła, można uznać, że „537” stało się „nowym 115”. Podczas marszrutyzacji „115” zostało w ogóle zlikwidowane, a jego kursy zostały rozdzielone między „537” (wzmocnienia w godzinach szczytu) oraz „287” (Krowodrza Górka – Witkowice – Marszowiec).

Wydaje się, że pomysł z „537” był w miarę sprawiedliwy – rejony Siewnej/Mackiewicza wciąż miały „164” i „114” (to drugie obecnie przemianowane w „503”), obsługiwane autobusami przegubowymi i dojeżdżające w rejony centrum. Komplikacje zaczęły się dopiero gdy ZIKiT przyznał, że planuje skierować „503” do os. Gotyk. Nie to jednak było problemem, lecz fakt, że zamiast zwyczajnie wydłużyć je z obecnej końcówki „Górka Narodowa”, urzędnicy chcieli wyprostować trasę tak aby prowadziła cały czas przez Al. 29-ego Listopada, z pominięciem ul. Mackiewicza oraz Siewnej. W zamian na Mackiewicza miało trafić „537”.

To jednak nie spodobało się mieszkańcom Kuźnicy Kołłątajowskiej – dopiero co wywalczyli „537” które – jak przyznali sami urzędnicy – świetnie się sprawdziło, a tu mieliby je stracić? Tak właśnie doszło do wspomnianego głosowania, którego wyniki RD IV zadeklarowała się przekazać ZIKiT jako wiążące. Wydaje się zatem, że „537” (w międzyczasie zamienione z powrotem w linię zwykłą, „115”) zostanie na obecnej trasie. A co z rejonami Mackiewicza? Tu zaczynają się schody.

ZIKiT jest zapewne świadom, że samo „164” z linii dalekosiężnych to za mało. Potwierdzają to głosy mieszkańców, skarżących się na tłoki w autobusach – i to obecnie, gdy wciąż dostępne jest dodatkowo „503”. Co zatem by się działo, gdyby ten drugi został przeniesiony, nie dając na Mackiewicza nic w zamian? Dlatego można zgadywać, że obecne plany nie są finalnymi – skoro „115” nie pojedzie przez Mackiewicza, to coś innego powinno wzmocnić „164”. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zatem zostawić „503” na obecnej trasie, tyle że wydłużonej do os. Gotyk. Dzięki temu i wilk byłby syty, i owca cała – w końcu mieszkańcy tego osiedla nie mają obecnie żadnego autobusu, więc i tak by się ucieszyli – lepszy taki, jadący odrobinę naokoło, niż jego brak. A i Mackiewicza nie byłoby stratne. Oczywiście takie rozwiązanie wymagałoby dodatkowych nakładów, jednak – w związku z przeniesieniem części linii do Mobilis od sierpnia 2014 – urzędnicy zapowiadają, że w przyszłym roku można liczyć na pewne wzmocnienia pozostałych linii. Może zatem warto przeznaczyć część z nich na wydłużenie „pięćset trójki”?

lkaszmirski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , ,

  1. #1 by sds on 26 października, 2013 - 7:23 pm

    Niech mieszkańcy Górki Narodowej nie będą tacy hop do przodu bo zostaną z niczym. Kraków nie kończy się na Górce Narodowej. Najlepiej zabrać wszystko z Siewnej, my będziemy chodzić na piechotę a GN zgarnie wszystko?

  2. #2 by wybrałes nieudacznika - cierp on 27 października, 2013 - 9:00 pm

    Przy takiej bydło-komunikacji każdy chce poprawy na swojej trasie. Sugeruje nie wyładowywać złości na mieszkańców innych osiedli a na p. majchrowskiego zikit radnych miasta i dzielnicy. I pisać do nich na maila oraz dzwonić i nachodzić na dyżurach – a jak zawiodą to nie głosowac na nich. Proste.

  3. #3 by wrr on 29 października, 2013 - 7:42 am

    Ja uważam ze ZIKiT’owi bardzo spodoba się ta metoda i teraz co jakiś czas będą takie glosowania liniaX konta liniaY, osiedleX kontra osiedleY. I na koniec zostaniemy z jedną linią autobusową w mieście no bo tak zdecydował naród.

  4. #4 by lkaszmirski on 29 października, 2013 - 11:08 am

    Metoda w porządku, choć niepokoi mnie stawianie sąsiada przeciwko sąsiadowi.

  5. #5 by KRK - 8 komunikacja świata;) on 29 października, 2013 - 9:06 pm

    Zła to metoda – dziel Krakowian i rządź. Nic to nie da skoro starcza tylko na 1 koncepcje trasy. Czyli jedna strona będzie nadal poszkodowana. Już za takie napuszczanie ludzi na siebie ta władza powinna odejść z takimi sukcesami do prywatnego biznesu i tam zarabiać co najmniej 100tys/mc.

  1. Decyzje, decyzje, decyzje | krabok
  2. Co pojedzie do os. Gotyk? | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: