Nowe tablice elektroniczne

Tablice elektroniczne informujące o odjazdach tramwajów, zastosowane na trasie linii „50”, mają jedną sporę wadę – małą ilość wierszy. Zaledwie trzy linijki, z czego tylko dwie są przeznaczone na faktyczne informacje o kursach. Pierwsza wyświetla najbliższy odjazd z danego przystanku, podczas gdy druga musi podawać wszystkie pozostałe kursy mające odjechać w przeciągu kolejnych minut. Przy większej ilości odjazdów nieraz trzeba się sporo naczekać aż informacja przewinie się do interesującej nas linii. Może to stanowić problem jeśli z przystanku właśnie odjeżdża tramwaj, a pasażer musi zdecydować czy wsiąść, czy jednak zaczekać na inny pojazd.

Już w 2011 r. zapowiadano, że tablice elektroniczne zostaną zamontowane na przystankach tramwajowych w prawie całym Krakowie – ma je otrzymać każda trasa za wyjątkiem odcinków do Walcowni oraz do Pleszowa (sama pętla Pleszów jednak dostanie jedną). Słowa dotrzymano i montaż tablic w różnych rejonach miasta właśnie trwa, a nowe nabytki mają mieć więcej wierszy niż te które dotychczas stały na trasie „pięćdziesiątki”. Jednocześnie obiecano, że stare wyświetlacze z tego ciągu zostaną przeniesione w rejony, gdzie kursuje mniej linii, a tym samym nie potrzeba aż tylu linijek. I tak mają one trafić m.in. na ciągi do Cichego Kącika, do Cmentarza Rakowickiego oraz w niektóre rejony Nowej Huty.

Kilka dni temu rozpoczęła się także wymiana dotychczasowych, starych tablic na nowe. Na razie zamieniono je na końcowych odcinkach trasy linii „50”, tzn. w rejonach Kurdwanowa oraz Krowodrzy Górki. Poniżej zdjęcia.

Zamontowane urządzenia są zatem podobne do tych, które postawiono w centrum miasta, w rejonach ul. Dominikańskiej.

lkaszmirski

Reklama

, , , , ,

 1. #1 by Tomasz Tyrka on 10 kwietnia, 2014 - 9:07 am

  Szkoda, że na przystankach nie ma informacji głosowej dla np. osób niewidomych, kiedy dany tramwaj podjeżdża na przystanek.

  • #2 by lkaszmirski on 10 kwietnia, 2014 - 10:32 am

   Z tego co pamiętam ma być! Zapowiadano, że nowe tablice będą wyposażone w przyciski m.in. dla osób niewidomych, które po wciśnięciu będą podawać informacje o odjazdach.

 2. #3 by Chlorofil on 10 kwietnia, 2014 - 8:07 pm

  Szkoda, że nie ma informacji o autobusach.

  • #4 by lkaszmirski on 10 kwietnia, 2014 - 10:50 pm

   Docelowo autobusy też mają być uwzględnione w systemie, jednak to jeszcze trochę czasu minie zanim to zostanie wprowadzone. Na start, z tego co pamiętam wozy Mobilis z nowego przetargu od sierpnia 2014 mają mieć niezbędne wyposażenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: