Nowe fakty o reformie komunikacyjnej – cz. 6: dalsze zmiany do W1R

Poprzednio: cz. 1: częstotliwościcz. 2: statystykicz. 3: uwagi Dzielniccz. 4: dalsze postulaty, cz. 5: linia „615”

Wskutek konsultacji przeprowadzonych przez Autorów marszrutyzacji z Radami Dzielnic, naniesiono poprawki do oryginalnego wariantu W1 tworząc jego zmodyfikowaną odmianę W1R (Rekomendowany). Był on publicznie przedstawiony i zasugerowany jako najlepszy wariant dla przeprowadzenia reformy.

W1R – autobusy.

W1R – tramwaje.

I choć na tym zakończono prezentacje w mediach, rozmowy z mieszkańcami oraz Radami Dzielnic nie ustawały. Wskutek tego do W1R nanoszono dalsze zmiany, które jednak z powodu rezygnacji z pełnej marszrutyzacji nie zostały już nigdy ujawnione szerszej publice. Chociaż ciężko wytropić wszystkie poprawki (wiele z nich było uzgodnionych na spotkaniach z Radnymi), poniżej przedstawiam część z nich.

 • Linie „6” i „9” miały zostać zamienione końcówkami na trasy: Kurdwanów – Korona – Filharmonia – Bronowice („6”) oraz Nowy Bieżanów – Grzegórzecka – R. Mogilskie – Mistrzejowice („9”). Wynikało to z tego, że obie południowe dzielnice nie były zadowolone z rozkładu linii: Radni XI skarżyli się na aż dwie linie do R. Mogilskiego i tylko jedną rzadziej kursującą do centrum, z kolei XII chciała odzyskać połączenie ze wspomnianym Rondem.
 • Wycofano się z linii „18” (Dąbie – Tunel – Długa – Salwator), w zamian prawdopodobnie kierując linię „15” z powrotem na trasę z W1: Pleszów – al. Jana Pawła II – Tunel – Długa – Salwator. Miało to związek z jednoczesnym wydłużeniem linii „125” (odsyłam poniżej).
 • „115” miało pojechać do Krowodrzy po trasie: Witkowice – Mackiewicza – Prądnicka – Krowodrza Górka. Niewykluczone, że zostałoby przy okazji wchłonięte przez linię „287” (Marszowiec – Witkowice – Krowodrza Górka). W zamian do Dworca Gł. pojechałoby „537”.
 • „116” (Pod Fortem – Łagiewniki) zostało połączone ze „178” (Łagiewniki – Mistrzejowice) w jedną linię: Mistrzejowice – Stella-Sawickiego – Nowohucka – Łagiewniki – Kobierzyńska – Pod Fortem, dzięki czemu pasażerowie jadący ze wschodnich rejonów na Ruczaj mieliby możliwość przesiadki na więcej tramwajów.
 • „125” było wydłużone do Dworca Gł.: Złocień – Mały Płaszów – Ofiar Dąbia – R. Grzegórzeckie – R. Mogilskie – Dworzec Gł. Wschód. Wywalczyła to RDXII.
 • Również „128” miało szansę na wydłużenie i zamiast do Krakowskiej Akademii, pojechałoby do dworca na Powstańców Wlkp.: Szpital Rydygiera – Mistrzejowice – Bohomolca – Pilotów – R. Grzegórzeckie – Kotlarska – Powstańców Wlkp.
 • W przypadku „152” rozważano, by autobus zamiast do Cichego Kącika, jechał do centrum: Olszanica – Królowej Jadwigi – Cracovia – Aleje – Dworzec Gł. Można się spodziewać, że w zamian zlikwidowane zostałoby „452” (Chełm – Cichy Kącik).
 • Dodano autobus z rejonów Nowego Bieżanowa/Prokocimia przez Półłanki do Kombinatu.
 • „173” z powrotem skierowane na ul. Teligi. W zamian na Aleksandry puszczono „503”.
 • „304” tylko do R. Grunwaldzkiego.
 • Nowa linia „503”: Nowy Bieżanów – Aleksandry – Wielicka – Kamieńskiego – Aleje – al. 29 Listopada – Opolska – i dalej połączenie z którąś z północnych linii, prawdopodobnie ze „114” do Prądnika Białego.
 • Nowa linia „537”: Witkowice – Kuźnicy Kołłątajowskiej – al. 29 Listopada – Dworzec Gł. Wschód.

Wiele z tych zmian pokrywało się ze zmianami które wprowadzono potem w małej marszrutyzacji. To nie przypadek – ta ostatnio powstała na bazie oryginalnej reformy, uwzględniając wiele z wypracowanych wcześniej rozwiązań a także… mniejsze środki dostępne na jej przeprowadzenie.

W następnym artykule: schemat tramwajowy wariantu W3.

Kaszmir

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by tramwajarz on 9 września, 2014 - 8:38 pm

  To natręctwo bezsensownej zmiany numerów linii tramwajowych podważa profesjonalizm wykonawców „przyjaciół ZIKIT”.

  Poprawki:)
  125 + 183 -> 125 Rżąka
  133 + 163 -> 163 Łagiewniki
  194 po trasie 156 z tego schematu przez Tyniecką

  Za konsultacje wezmę 5% wynagrodzenia za te schemaciki;)

  149 najkrótszą linią na świcie?;)

  • #2 by kaszmir on 9 września, 2014 - 9:14 pm

   „125” + „183” były razem w oryginalnym wariancie, jednak potem je rozdzielono (łatwiej utrzymać takty i też dostosować rozkłady do potoków na danym odcinku).

   „163” już jest zarezerwowane na tej mapie jako linia z Kombinatu do Powstańców Wlkp. Ta przez Półłanki miałaby wtedy inny numer, pewnie „193” (taki miała też mieć przed małą marszrutyzacją, w ostatniej chwili zamieniono „163” „193”)

   Trasa „149” to nic nowego, taka funkcjonowała już wtedy – Autorzy reformy po prostu ją utrzymali w projekcie. Co do długości, kiedyś był autobus Mydlniki – Bronowice Nowe, zdaje się jeszcze krótszy 🙂

   • #3 by tramwajarz on 9 września, 2014 - 11:32 pm

    obecne 125+183 -> z pkt. widzenia pasażera z Bieżanowa i Rżąki jest to dodatkowa bezpośrednia linia do wielu nowych miejsc na którą można bardziej liczyć niż na rozdzielone przesiadką linie
    obecne 133+163 – > Kurdwanów skorzystałby na szybszej trasie do Huty + jw.
    alternatywa 133+163+244 -> 163 Czerwone Maki ->byłaby to druga młodość 163 – moze powróciłyby nawet neoplany?;)

    Faktycznie z 149 – pomyliłem z okrojeniem 142;)

 2. #4 by wolsh on 10 września, 2014 - 7:47 am

  304 z f-18min.? Gdyby w Krakowie były 30 metrowe autobusy może taka częstotliwość by przeszła 🙂

  • #5 by kaszmir on 10 września, 2014 - 8:28 am

   Akurat skróciliby ją do R. Grunwaldzkiego to popularność by spadła i dałoby radę :> (osobiście nie popieram pomysłu skrócenia „304”)

 1. Reforma komunikacyjna: wariant W3 (tramwaje) | krabok
 2. Reforma komunikacyjna: wszystkie schematy | krabok
 3. Marszrutyzacja 2015 | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: