„123”: Złotego Wieku czy Łęczycka?

Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice złożyła wniosek do ZIKiT o przeniesienie przystanku linii „123” (na trasie w kierunku Małego Płaszowa) z dotychczasowej lokalizacji „Os. Złotego Wieku” do lokalizacji „Łęczycka”. No dobrze, lecz o co chodzi i czemu jest to takie ważne?

Układ autobusów w tym rejonie jest… interesujący. Jadąc z Mistrzejowic w kierunku Wiślickiej, natrafiamy na trzy przystanki: „Os. Złotego Wieku” (A na powyższej mapie), „Łęczycka” (B) oraz „Cedyńska” (C). Mistrzejowickie linie „128” oraz „178” zatrzymują się tylko w punkcie B. Jednak już „123” ma postoje na A oraz C, podczas gdy B mija bez zatrzymania. Z kolei jadąc od strony R. Piastowskiego, „139” zatrzymuje się na B, podczas gdy „159” – na B i C. Jest to więc istny miszmasz, w którym mamy co najmniej trzy warianty rozłożenia linii autobusowych.

Układ taki wywodzi się jeszcze z zeszłego wieku, gdy na wielu trasach zwykłe (niepospieszne) autobusy pomijały część przystanków, nieraz też zatrzymując się na przemian – „w kratkę” z innymi. Z przykładów które dotrwały do obecnego dziesięciolecia można wymienić choćby „153” i „139” które zatrzymywały się na Al. Róż odpowiednio przed i za skrzyżowaniem (mimo tych samych tras!) czy „257” i „277” które do dzisiaj omijają „Uniwersytet Rolniczy” oraz „Cmentarz Rakowicki Zachód”.

Na tej liście figuruje także wspomniany układ przystanków przy os. Złotego Wieku. Rada Dzielnicy XV postanowiła poprawić tę sytuację i zaproponowała by „123” zamiast na „Os. Złotego Wieku” (A), zatrzymywał się na „Łęczyckiej” (B). Swoją prośbę uzasadniła chęcią ułatwienia przesiadki między poszczególnymi liniami na wspomnianym przystanku i trudno się nie zgodzić z tą opinią. Przypomnijmy też, że od przyszłej soboty z Mistrzejowic zniknie „128” więc każdy inny autobus będzie na wagę złota.

Myślę, że ZIKiT zaakceptuje prośbę Rady Dzielnicy. Zmiana lokalizacji przystanku nic właściwie nie kosztuje, a faktycznie ułatwi mieszkańcom przesiadki i do tego zadowoli Radnych.

Kaszmir

Reklama

, , ,

 1. #1 by Wojciech on 20 czerwca, 2015 - 8:09 am

  No właśnie, czy istnieje jakieś sensowne wytłumaczenie, dlaczego na przystanku „Cedyńska” zatrzymują się tylko 123 i 159 oraz dlaczego jest on jednokierunkowy?

  • #2 by kaszmir on 20 czerwca, 2015 - 2:34 pm

   Kiedyś zatrzymywał się w ogóle tylko „123”, potem dodano „159” – zgaduję, że mieszkańcy się domagali by autobusy się tam zatrzymywały, a MPK (to było jeszcze w czasach gdy Przewoźnik zajmował się organizacją komunikacji) wymyśliło to jako kompromis – coś tam się zatrzyma, lecz nie wszystkie. To jednak tylko moje domysły.

   A sam przystanek „Cedyńska” był kiedyś dwukierunkowy – w przeciwną stronę słupek był zlokalizowany za skrzyżowaniem ze wspomnianą ulicą. To jednak był dziwny układ 🙂 W stronę Wiślickiej linie zatrzymywały się jak obecnie, natomiast w przeciwną – mistrzejowickie („123”, „128/428”) na „Cedyńskiej” i potem „Os. Złotego Wieku”, podczas gdy pozostałe („139/439”, „159”) na „Łęczyckiej”. Jakoś w latach 90-tych albo na początku tego wieku zlikwidowano ten przystanek.

 2. #3 by tramwajarz on 21 czerwca, 2015 - 11:29 pm

  Majchrowski chce metro budować a ma kłopot z umieszczeniem numeru linii na przystanku by autobus mógł się zatrzymać:-)

  Grabarz PKP Szczurko może musi sobie to rozrysować?;)

  • #4 by kaszmir on 23 czerwca, 2015 - 9:44 am

   Nie no, po prostu jest to naleciałość historyczna której od wielu lat nikt nie ruszał. BTW, przystanek zostanie przeniesiony w najbliższą sobotę, wraz z wprowadzeniem rozkładów wakacyjnych 🙂

 3. #5 by Mistrzejowiczanin on 22 czerwca, 2015 - 5:53 am

  A ja bym tam nic nie zmieniał w układzie przystanków 123 i jeszcze wyrzuciłbym go z Łęczyckiej i utworzył przystanek przy Cedyńskiej w stronę przeciwną dla tegoż autobusu.

  • #6 by kaszmir on 22 czerwca, 2015 - 8:59 am

   Ok, lecz… czemu? Czy nie warto ułatwić pasażerom przesiadki na linie „139” i „159”?

 1. Nowości wakacyjne 2015 – autobusy | krabok
 2. Nowości wakacyjne 2015 [GALERIA] | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: