Kwiatki z rozkładów wakacyjnych 2015 (część II)

Poprzednio: część I

Po przerwie, wracamy z analizą tegorocznych rozkładów wakacyjnych. Dziś zajmiemy się problemami, które wystąpiły już rok temu, lecz które nieraz przyjęły nawet gorszą formę niż w 2014.

„503” tylko w dni powszednie

ZIKiT po raz kolejny udowadnia, że w ich opinii „503” to tylko linia wspomagająca dla „173”. Niestety nikogo nie przejmuje, że jest to np. jedyny autobus na Aleksandry, do tego zapewniający szybkie połączenie Dzielnicy XII z centrum miasta. Podobnie więc jak rok temu, „pięćsetka” przestała kursować w weekendy, a w dni powszednie jeździ tylko do godz. 19. Czy jednak jest to uzasadnione?

Poniższe zdjęcie zostało wykonane na przystanku „Wlotowa” o 19:27 – jest to zatem ostatni kurs jadący w kier. Bieżanowa. Skoro ostatni, to powinniśmy się spodziewać małego zapełnienia – skoro później już nic nie jedzie, to znaczy, że potoki są (rzekomo) małe. Tymczasem w pojeździe wszystkie miejsca siedzące były zajęte, do tego sporo osób stało. Wnioski wyciągnijcie sami.

Mało „137”

Jak co roku, nie było sentymentów wobec „137”. Rozumiem – wakacje, mniejsze potoki, itd. jednak linia ta straciła w godzinach szczytu połowę kursów (!) i zamiast co 10, kursuje ledwie co 20 minut. W pozostałych porach nie lepiej, bo co pół godziny. A potem się dziwić, że „krakowianie nie lubią się przesiadać”. Kto by lubił, mając dowozówkę co 30 minut?

Mały Płaszów: z trzech tramwajów – jeden

Płaszów zwykł być zostawianym na wakacje tylko z „20”, jednak od czasu uruchomienia „7” jesienią 2014 można było mieć nadzieję, że coś się zmieni. Nie chodzi o utrzymywanie wszystkich kursów, jednak zawieszanie dwóch z trzech linii tramwajowych („7”, „11”, zostawiono tylko „20”) i cięcie w szczycie ilości kursów o połowę nie mogło się dobrze skończyć. I nie skończyło – w „dwudziestce” zrodziły się spore problemy z tłokiem, co rozwiązano doraźnie poprzez skierowanie na tę linię… wysokopodłogowych składów wiedeńskich. Czyli: nie dość, że Płaszów stracił tyle kursów, to potem dodatkowo utrudniono korzystanie z niskopodłogowców – nieraz tworząc odstępy nawet półgodzinne między kolejnymi odjazdami wagonów z niską podłogą.

Mistrzejowice bez „482”

Podobnie jak w 2014, urzędnicy zdecydowali o zawieszeniu „482” na okres letni. Znów ul. Bohomolca stracił przez to blisko połowę kursów w dni powszednie, jednak w tym roku sprawa dotyczy całego rejonu. Jako, że „128” zostało skierowane do Prądnika Czerwonego, oznacza to, że Mistrzejowice ostały się z tylko jednym autobusem w kierunku centrum: „182”, które poza szczytem oraz w weekendy jeździ ledwie co 24 minuty…

Niestety, jest to tylko kolejny przykład, jak niszczy się komunikację w tym regionie. Jako, że tramwaje jadą naokoło, z Mistrzejowic podstawą komunikacji w kierunku centrum są autobusy. Tymczasem na wakacje to wielkie osiedle, liczące dziesiątki bloków, zostało tylko z jedną i do tego słabo kursującą linią. To już nawet nie jest martwiące, to po prostu przeraża.

W następnym (finalnym) odcinku: kwiatki-debiutanci.

Kaszmir

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Rafau on 1 sierpnia, 2015 - 4:30 pm

  Ale kogoś to dziwi? Przecież wybór tego szubrawcy Jana dobitnie pokazał, ze Majchrowski to zaraza i rak toczący to miasto. Im szybciej się go wytnie, tym lepiej dla miasta. Szkoda tylko, ze ta szuja wraz z przydupasami przeżarła przez te lata tyle kasy…

 2. #2 by mimi on 2 sierpnia, 2015 - 8:34 am

  Tajster zrobi porządek z kwiatkami :-PPPPP

 3. #3 by tramwajarz on 2 sierpnia, 2015 - 7:17 pm

  Czy w ZIKIT stoją już na baczność przed Tajsterem?
  A sekretarki sa przypięte kajdankami do kaloryferów ZIKIT?
  I tak ma być!
  Ważne że Tajster odpowiada za watykański Woodstock znaczy się Światowe Dni Młodzieży
  Idealny człowiek, ks Dziwisz nie protestował;)

 4. #4 by tramwajarz on 2 sierpnia, 2015 - 7:20 pm

  Kiedy się zaczynają poprawki na Kup Sobie Wykształcenie – Krakowska Akademia im. Jacka Majchrowskiego? Może będzie się dało dołożyć wcześniej „7” na szkołę zawodową Majchrowskiego?:P

  • #5 by kaszmir on 2 sierpnia, 2015 - 9:02 pm

   „7” po wakacjach nie będzie już kursować pod KA ;p

 5. #6 by tramwajarz on 2 sierpnia, 2015 - 7:23 pm

  Strategia Majchrowskiego dt. komunikacji miejskiej – małymi kroczkami jej likwidowanie więc nie powinno być zaskoczenia że sa systematyczne cięcia KM.

  „Prognozę podziału zadań przewozowych opracowano dla scenariusza zakładającego utrzymanie dotychczasowego trendu 1994 – 2003
  tj. zwiększania udziału komunikacji indywidualnej kosztem komunikacji zbiorowej.

  Dla takiego założenia w roku 2015 udział komunikacji indywidualnej w podróżach niepieszych wyniesie 40% a komunikacji zbiorowej 60%.

  Dalsze kontynuowanie trendu w roku 2025 doprowadzi do sytuacji, w której udział komunikacji
  indywidualnej zwiększy się do 45% a komunikacji zbiorowej zmniejszy do 55%.

  Teoretyczna sytuacja wyrównania się udziału komunikacji indywidualnej i zbiorowej w podróżach może nastąpić
  ok. roku 2030.”

 1. Kwiatki z rozkładów wakacyjnych 2015 (część III) | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: