Przecieki powakacyjne 2015

Ech. Choć dostałem kilka przecieków, to ten artykuł miał skupić się na „139”. Miał wyjść parę dni temu, mieć tytuł „139 trafi na Mistrzejowice!” albo coś podobnego, i miał jako pierwszy wyjawić, że ZIKiT zmienił zdanie i zamierza skierować właśnie tę linię przez Bohomolca, a „439” przez al. Gen. Andersa do Dworca w Czyżynach. Artykuł miał wzbudzić olbrzymie zainteresowanie, być podawany dalej, a blog miał zostać powszechnie kochany i ubóstwiany za podanie tych informacji jako pierwszy.

Miał 😛

Niestety ZIKiT mnie zaskoczył i sam opublikował zaktualizowaną listę zmian kilka dni temu, dosłownie tuż po tym jak dostałem przecieki. Tym samym cały plan spalił na panewce 😀 Chcę jednak pochwalić ZIKiT. To dobrze, że upublicznili planowane nowości półtora tygodnia przed ich wprowadzeniem, a nie – jak to zwykle bywało – ledwie parę dni. Moja prywatna gorycz zatem musi ustąpić radości ze zmiany w podejściu urzędników.

No dobrze, a co jeszcze udało mi się dowiedzieć, czego ZIKiT na razie nie opublikował?

 • Linia „482”, która od września będzie również kursować w weekendy, pojedzie niestety w ograniczonych godzinach. W soboty mówi się o kursowaniu w godz. 8-18, w święta natomiast 9-21 (ku zaskoczeniu, gdyż wynikałoby z tego, że w niedziele będzie więcej kursów niż w soboty).

Będą również mniejsze zmiany w tramwajach, w związku z trwającym wciąż remontem Dunajewskiego i ograniczonymi przepustowościami ciągów w centrum. Są to jednak zmiany tymczasowe, na czas objazdów. I tak:

 • Linia „1” ma kursować tylko co 20 minut. Częściowe zadośćuczynienie zapewni tymczasowa linia „71” na trasie Wzgórza Krzesławickie – Kocmyrzowska – al. Pokoju – Grzegórzecka – Starowiślna – Dajwór (zatem tak jak „1”, jedynie kończąca na pętli Dajwór zamiast na Salwatorze). Kursować będzie 20 minut, lecz tylko w godzinach szczytu.
 • Linia „52” wciąż będzie cały dzień co 10 minut. W zamian, w godzinach szczytu dostanie wzmocnienie w postaci linii „72” jeżdżącej co 10 minut na trasie Os. Piastów – Bieńczycka – Mogilska – al. Powst. Warszawskiego – Grzegórzecka – Dietla – Kapelanka – Czerwone Maki (zatem w większości tak jak „52”, jedynie w środkowej części skierowana przez R. Grzegórzeckie zamiast koło Dworca Głównego).
 • Uruchomiony zostanie jeszcze jeden tymczasowy tramwaj: linia „74” na trasie Salwator – Podwale – Bronowice, co 20 minut. Ma uzupełnić brakujące kursy „1” i „2” na Salwatorze oraz ubytek „14” na ciągu bronowickim.

Plany mogą oczywiście jeszcze się pozmieniać.

Kaszmir

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by MacBeard on 23 sierpnia, 2015 - 9:24 am

  Świetnie! 482 w weekendy? Czyli to oznacza że osoby mieszkające na końcu linii 182 w okolicach os. Na Stoku, które już są w trakcie tygodnia traktowane przez urzędasów jako pasażerowie niższego priorytetu (nie chcąc pisać kategorii) będą mieli powrót do przeszłości czyli autobus raz na godzinę. Nie wiem na jakiej podstawie podejmowane są decyzje, ale jestem przekonany że nie mają nic wspólnego z badaniami ruchu pasażerskiego.

  • #2 by kaszmir on 23 sierpnia, 2015 - 2:09 pm

   Tak jak wspominałem kilka artykułów wcześniej, 182 w weekendy będzie co pół godziny, czyli trochę rzadziej niż obecnie (co 24 minuty).
   https://krabok.wordpress.com/2015/08/19/zmiany-powakacyjne-2015-autobusy-komentarz/

   Stoki będą trochę do tyłu, z drugiej strony może przynajmniej uda się zsynchronizować „182” ze „142” tamże, gdyż w soboty i święta obie będą kursować co 30 minut. Zawsze to jakaś opcja, jeśli ktoś potrzebuje po prostu wydostać się z osiedla.

 2. #3 by Przemysław z Mistrzejowic on 23 sierpnia, 2015 - 3:25 pm

  Kaszmirze, nie martw się – piszesz dobry blog i świetnie administrujesz forum PKK. Fakt, że nie byłeś pierwszy z newsem ma na teraz niewielkie znaczenie, a za tydzień nikt nie będzie tego pamiętał.
  W powstałej sytuacji najlepiej byłoby chyba zlikwidować „482” i wzmocnić zwolnionymi autobusami „182” do schematu: co 15 minut w szczycie, co 20 minut poza szczytem i w weekendy, co 30 minut wieczorami (godziny 20-23).
  Pozdrawiam.

  • #4 by kaszmir on 23 sierpnia, 2015 - 7:03 pm

   Teraz 182/482 poza szczytem kursują co 12 minut i potrafi być tłoczno. Ja bym jednak nie zmniejszał częstotliwości na wspólnym ciągu.
   W weekendy ~f=20 byłoby chyba dobrą opcją, choć mieszkańcy Mistrzejowic pewnie wolą dwa autobusy, razem dające ~f=15 😉

 1. Nowości powakacyjne 2015 – tramwaje | krabok
 2. Nowości powakacyjne 2015 – autobusy cz. 2 | krabok
 3. Nowości powakacyjne 2015 – autobusy [GALERIA] | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: