Nowości powakacyjne 2015 – tramwaje [GALERIA]

Wprawdzie rozkłady szkolne obowiązują już od tygodnia, lecz aby uchwycić wszystkie zmiany, musiałem poczekać aż do pierwszego weekendu po ich wprowadzeniu (5-6 września). Zmian jest trochę. Ku własnego zdziwieniu odkryłem, że o ile spora ich część to oczywiście skierowania linii na nowe trasy, tak jest również sporo powrotów: „19” do Borku Fałęckiego, „11” na Kalwaryjską i nie tylko. Zapraszam na fotorelację!

Największą nowością jest oczywiście otwarcie łącznika Lipska – Wielicka. Nową trasą pojechały linie „9”, „11” oraz „50”.

W przypadku „11” jest to też jej powrót na ciąg Limanowskiego – Łagiewniki, który obsługiwała do 2012.

Na „pięćdziesiątce” nowością jest także debiut tramwaju PESA 2014N „Krakowiak” (więcej o jego kursowaniu pisałem tutaj).

Szczytówki wymieniły się końcówkami: linia „7” kursuje teraz do os. Dąbie (gdzie dawne „siódemki” zwykły kończyć)…

… podczas gdy „12” trafiła do Małego Płaszowa.

Choć nie jeździ przez estakadę, to spore zmiany dotknęły linię „19”: nie dość że powróciła do Borku Fałęckiego (dokąd kursowała do 2013 roku)…

… to jeszcze, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, trafiła do tunelu pod Dworcem Głównym. Na dokładkę, przywrócono jej częstotliwość co 10 minut (choć tylko w krótkich godzinach szczytu) oraz pełne kursowanie przez cały tydzień.

W zamian za „19” w Borku, do Łagiewnik skrócona została linia „10”. Również i tu jest to powrót, bo „dziesiątka” kończyła trasę w Łagiewnikach przez wiele lat, aż do czerwca 2013.

Zmiany dotknęły również linie „23” oraz „6”. Ta pierwsza została okrojona w weekendy (kursy przeniesione na „11”), z kolei na „szóstce” przeniesiono część wieczornych odjazdów w dni powszednie na weekendy, dzięki czemu linia znów pojawia się na przystankach w niedziele i święta. W ostatnią niedzielę, z powodu Kraków Business Run, linia przez kilka godzin zawracała w kryterium ulicznym Dietla – Starowiślna – św. Gertrudy (na zdjęciu: „6” pod Pocztą Główną).

Autobusy – wkrótce!

Kaszmir

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by EU8N on 9 września, 2015 - 9:13 am

  19 do Borku Fałęckiego jeździła aż do czerwca 2013. Wtedy została zawieszona w związku z remontem pod Wawelem a potem wakacjami. Jesienią wróciła na trasie do Łagiewnik.

  • #2 by kaszmir on 9 września, 2015 - 10:12 am

   Oczywiście masz pełną rację, dzięki za czujność i poprawiłem.
   Na swoją obronę – „19” i „10” wymieniły się wtedy końcówkami, a datę przy linii „10” podałem już dobrą 😉

 1. Nowości powakacyjne 2015 – autobusy [GALERIA] | krabok
 2. Borek Fałęcki bez „19-tki” | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: