Tablice elektroniczne bardziej dostępne

W ostatnich dniach pojawiły się dwie nowości, które przyjemnie ułatwiają korzystanie z krakowskiej komunikacji miejskiej. Po pierwsze, ZIKiT uruchomił stronę internetową ttss.krakow.pl, na której można sprawdzić aktualne odjazdy tramwajów wyświetlane na tablicach elektronicznych na danym przystanku.

Odjazdy z przykładowego przystanku „Batorego”.

Druga nowość to naklejki z kodami QR które pojawiły się na słupach tablicowych na przystankach i które po zeskanowaniu również podają godziny odjazdów najbliższych kursów.

Zdjęcie: Maks Gądek.

Krabok jest na tak 🙂

Jacek „Kaszmir” Mosakowski

Reklama

,

 1. #1 by Bartosz Miśkowiec on 11 marca, 2016 - 10:10 am

  Fajne, utwierdza mnie to tylko w przekonaniu, że da się coś takiego zrobić także w Krakowie. Już jesteśmy o krok od wyświetlania pozycji pojazdów na mapach. Martwi mnie tylko to, że nie traktuje się tego jako całości. Teraz muszę już wiedzieć, że jest rozkład na stronach MPK ze zmianami w następnych dniach, pozostałe utrudnienia opisane są na stronie ZIKITu (zmiany tras, lokalizacji przystanków, zamknięcia ulic, przerwy w kursowaniu), a aby wyznaczyć trasę mogę skorzystać z jakdojade, albo mobileMPK. No i teraz żeby zobaczyć podgląd tablic tramwajowych na żywo to muszę skorzystać z TTSS Kraków.

  Ale to co ja wie n-ta część podróżujących. A można by nawiązać współpracę np. z Google Maps Transit, które skupia w sobie te wszystkie opcje (łącznie z rozkładami „na żywo” uwzględniającymi pozycje pojazdów). Mapy Google każdy zna, za pomocą nich mogliby wyznaczać trasy dojazdu. Patrzę na to także przez pryzmat przyjezdnych (np. ŚDM 2016). Ja sam, gdy byłem w Warszawie, w Łodzi korzystałem z tego i działało to super. Wyszukiwałem w Mapach Google drogę dojazdu do interesującego mnie miejsca i wybierałem opcję transportem publicznym. Tak mi się marzy, że to kiedyś wprowadzą w Krakowie… 😉

  • #2 by kaszmir on 12 marca, 2016 - 11:00 am

   Ja też mam nadzieję, że jest to kolejny krok w kierunku opublikowania mapki z pozycjami pojazdów. I fakt, przydałoby się to wszystko jakoś scalić w jedno, wtedy byłoby idealnie.

  • #3 by kaszmir on 14 marca, 2016 - 6:33 pm

   Mówisz-masz! Coś rusza w temacie Google Transit:

   „System mobilnej informacja to niejedyna nowość dla pasażerów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne prowadzi właśnie rozmowy z Google na temat uruchomienia w Krakowie usługi Transit.”

   http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/sprawdzisz-w-telefonie-kiedy-przyjedzie-tramwaj,9717982/

   • #4 by Bartosz Miśkowiec on 14 marca, 2016 - 7:09 pm

    No jestem w szoku! Obserwowałem już ten temat przez dłuższy czas, a tu taki przełom! No to jeżeli nic nie stanie na przestrodze, w co wierzę, to za około 2 miesiące rozkłady powinny być już w Mapach Google. Tyle mniej więcej czasu zajmuje proces, przez który się przechodzi podejmując współpracę z Google.

    Z artykułu wynika, że to oni się zgłosili do przewoźnika, a nie na odwrót – podobnie jak w przypadku wprowadzania usługi w Warszawie. Mam jednak nadzieję, że w przeciwieństwie do stolicy, Kraków będzie lepiej współpracował. Zwłaszcza, że usługa jest za darmo. Trzeba jedynie wprowadzać zmiany rozkładu jazdy z około tygodniowym wyprzedzeniem i w specjalnym formacie (właściwie to nie taki specjalny, bo właśnie standaryzowany/ogólny GTFS).

    Trzymam kciuki za powodzenie tej sprawy!

   • #5 by kaszmir on 15 marca, 2016 - 10:49 am

    Hm, z tym tygodniowym wyprzedzeniem może być problem. Wydaje mi się, że u nas rozkłady często są zatwierdzane na parę dni przed.

   • #6 by J on 15 marca, 2016 - 4:02 pm

    Jest dynamiczny system, Google też wspiera, czemu nie iść od razu tak? Jezuuu…

 2. #7 by Kaszja on 11 marca, 2016 - 12:06 pm

  Bardzo ciekawe! Tym ciekawsza jest jeszcze jedna rzecz, dostępna w tej aplikacji. Wybrałem przystanek Krowodrza Górka i wyświetla nawet, jaki tramwaj jest w danym momencie na peronie. Fajna sprawa, dobrze, że ZIKiT robi coś, co ułatwi życie korzystającym z telefonów.

 3. #8 by tramwajarz on 11 marca, 2016 - 3:05 pm

  Naklejki z kodami QR mogą być dodatkowo a nie zamiast rozkładów papierowych.

  • #9 by kaszmir on 12 marca, 2016 - 11:01 am

   I tak ma być, nikt nie planuje likwidacji papierowych rozkładów.

  • #10 by tramwajarz on 12 marca, 2016 - 1:29 pm

   Na przystankach tylko ze słupkiem nie ma już papierowego rozkładu a jego miejsce zajmuje naklejka z kodem.

   • #11 by kaszmir on 12 marca, 2016 - 5:09 pm

    Nie wierzę by zabierali rozkłady, jeśli coś takiego widziałeś to pewnie po prostu ktoś ukradł albo z jakiegoś innego powodu tymczasowo zniknęły.

 4. #12 by J on 12 marca, 2016 - 11:19 am

  Te kody QR powinny być w pierwszej kolejności tam, gdzie NIE MA tablic SIP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: