Podróże Kraboka: samochodowe Buffalo

Buffalo – miasto na północy stanu Nowy Jork, leżące nieopodal wodospadu Niagara oraz granicy z Kanadą – jest dobrym przykładem, jak bardzo w Stanach Zjednoczonych w XX wieku stawiano na komunikację indywidualną, podporządkowując jej nieraz całe rozplanowania oraz panoramy miast.

Buffalo Skyway.

W latach 50-tych XX wieku w Buffalo przez samo centrum miasta została poprowadzona droga szybkiego ruchu. Znana jako Buffalo Skyway, stanowi część New York State Route 5 (Drogi nr 5 Stanu Nowy Jork), prowadzącej ze wschodu na zachód. Aby odseparować ją od możliwych spowalniaczy (piesi, relacje prostopadłe itd.), w części Buffalo wiedzie ona po estakadzie, i to położnej kilkanaście metrów nad ziemią! Trzeba przyznać, że rzuca się przez to w oko i mocno wpływa na krajobraz okolicy. Nie jest to zresztą pojedyncza nitka – trasa się rozgałęzia, występują rozjazdy, a wszystko to tuż przy nadwodnych terenach rekreacyjnych.

Miejscami nitki się przecinają – wielopoziomowo.

Są i rozjazdy, a pod nimi miejsca na parking.

Rozjazd, przecięcie, rozjazd… 😉

Muszę przyznać jako pasażer – po Buffalo Skyway jedzie się sprawnie, zapewnia też szybki dojazd do miasta. Jednak inaczej się na to spogląda gdy jest się przechodniem na dole, albo gdy poszło się nad pobliski kanał celem odpoczynku. Estakada jednak mocno się wbija w pejzaż i wpływa na sposób postrzegania centrum. Rozumiem potrzeby transportowe, jednak jeśli już budować takie drogi, to chyba lepiej chować je pod ziemię, nie wystawiać nad. Zapewne wiąże się to z większymi kosztami, jednak w mojej opinii w takim przypadku warto zapłacić więcej. Takie tendencje zresztą widać obecnie w europejskich miastach, gdzie coraz większa część ruchu kierowana jest właśnie pod ziemię – nasz krakowski tunel tramwajowy też jest tego przykładem.

Tak prezentuje się Buffalo Skyway już na górze.

PS. Po czym poznać, że jest się w Ameryce? Po szeryfach! 😉 Przy okazji chciałbym pozdrowić wszystkich moich świetnych przyjaciół z USA, którzy czynią każdy wyjazd do Ameryki niezapomnianym.

Jacek „Kaszmir” Mosakowski

Reklama

,

  1. เà¸มส์เต่า

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: