Wieści z Górki Narodowej

Wczoraj przedstawiciele „Inicjatywy Górka Narodowa” (IGN) spotkali się z ZIKiT celem omówienia m.in. spraw dotyczących komunikacji miejskiej w rejonie Górki. Jest trochę nowości i dobrych wieści, o czym piszę poniżej.

Linia „137”

W nawiązaniu do niedawnego referendum w sprawie trasy „137”, a także po przeanalizowaniu napełnień na poszczególnych przystankach i możliwych wariantów trasy, urzędnicy zdecydowali pozostawić dotychczasową, objazdową marszrutę (Krowodrza Górka – Prądnicka – Mackiewicza – Siewna – Kuźnicy Kołłątajowskiej – Al. 29 Listopada – Meiera – Górka Narodowa Wschód) na stałe. A zatem linia zostanie na Górce Narodowej Wschód i będzie w obie strony kursować przez Kuźnicy Kołłątajowskiej. Niestety oznacza to prawdopodobnie, że tymczasowa, pocięta częstotliwość w szczycie (co 12 minut zamiast co 10) zostanie na dobre, gdyż do obsłużenia dodatkowego odcinka potrzeba więcej wozów i ogólnie środków. Jednocześnie nocny odpowiednik „637” wrócił na starą trasę i tak jak dawniej z Górki Narodowej Wschód wciąż wraca prosto przez Siewną.

Linia „169”

Na ukończeniu są rozmowy ZIKiT z MPK odnośnie skierowania na „169” autobusów przegubowych. Jednym z problemów do rozwiązania jest jedno-dwa miejsca parkingowe niedaleko pętli, przy sklepie „Lewiatan”, które utrudniają przejazd autobusów. Skontaktowano się już z właścicielem budynku, niedługo więc może uda się załatwić tę sprawę. Przegubowce będą do dyspozycji po Światowych Dniach Młodzieży. Przypomnijmy, że dłuższe pojazdy miały wyjechać na „169” już w 2014, jednak tak się nie stało m.in. z powodu wspomnianych problemów z infrastrukturą.

Nowa linia

Na prośbę mieszkańców, urzędnicy badają możliwość uruchomienia nowej linii, na trasie: Górka Narodowa Wschód – Meiera – Reduta – Powstańców – Prądnik Czerwony (i ew. dalej?) Obecnie jednak ten odcinek ul. Meiera jest szutrowy i nie nadaje się do skierowania autobusów. Mieszkańcy dostali jednak zapewnienie, że po jego wyasfaltowaniu odbędzie się próbny przejazd autobusu i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to ZIKiT przemyśli uruchomienie nowej linii. Urzędnicy mają poinformować IGN o planowanej dacie testów.

Źródło: Inicjatywa Górka Narodowa.

Jacek „Kaszmir” Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , ,

 1. #1 by Wojciech on 22 czerwca, 2016 - 9:03 pm

  GNW – Prądnik Czerwony? Kompletnie nie widzę sensu takiego połączenia. Zastanawia mnie również fakt, dlaczego „137” nie będzie kursować Siewną.

  • #2 by J on 22 czerwca, 2016 - 9:40 pm

   Nie próbuj stawiać wszystkiego na głowie pod twoją opinię. Mieszkańcy tak chcą i im się to podoba. Sens jest taki, że linia jest potrzebna na obecnej trasie.

   • #3 by Wojciech on 23 czerwca, 2016 - 7:54 am

    Może i tak, z tym że na Siewnej linia też miała swoich pasażerów, a teraz stracą oni dowozówkę do KG.

   • #4 by J on 23 czerwca, 2016 - 11:07 am

    A co takiego ciekawego jest na KG, że miałyby tam duże liczby pasażerów jeździć?

   • #5 by J on 23 czerwca, 2016 - 11:12 am

    Chyba że chodzi ci o mieszkańców rejonu, który utraci 137? Ale wiesz, to trasa 2 przystanków, ludzi tam o wiele mniej, niż tych, którzy skorzystają na zmianie. W sumie wystarczyłoby zwiększyć częstotliwość na 115 do 30-minutowej poza szczytem.

   • #6 by Wojciech on 23 czerwca, 2016 - 11:54 am

    O ile mi wiadomo, na KG jest największy węzeł przesiadkowy w mieście, z którego można dostać się w bardzo wiele miejsc. I ja nie krytykuję pozostawienia „137” na GNW, chodzi mi o wyrzucenie jednej linii z Siewnej. Idealnym kompromisem byłaby poniższa trasa:
    http://prntscr.com/bjza41

   • #7 by kaszmir on 23 czerwca, 2016 - 9:47 pm

    Pamiętajmy, że ulica Siewna zyskała kilka lat temu linię „503”, więc i tak jest całkiem na plus.

 2. #8 by Piotr on 23 czerwca, 2016 - 9:30 am

  Te przeguby na 169 będą zabrane z innej linii

 3. #9 by Kuba on 23 czerwca, 2016 - 3:01 pm

  Zastanawiam się tylko jak ta nowa linia (jeśli w ogóle kiedyś zostanie uruchomiona) zdoła przejechać przez ten mostek na ulicy Reduta. Bo jakoś mi się to nie widzi. ;/

 1. Przejazd testowy autobusu przez Meiera | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: