Jak poruszać się w czasie ŚDM?

Już od kilku dni czuć w Krakowie wzmożoną obecność pielgrzymów, jednak prawdziwe utrudnienia zaczną się dopiero jutro, we wtorek 26 lipca. Ilość planowanych zmian w kursowaniu linii komunikacji miejskiej jest olbrzymia, i mimo dodania szczegółowych komunikatów na stronie ZIKiT, łatwo się w tym wszystkim pogubić. Stron i opracowań jest mnóstwo, dlatego poniżej przedstawiam kilka rozwiązań, które w mojej opinii mogą okazać się szczególnie przydatne.

sdm.za.pl

sdm.za.pl

Dwaj moderatorzy Platformy Komunikacyjnej Krakowa, Bielanek i Jopek36, przygotowali stronkę sdm.za.pl na której można sprawdzić listę zmian dla każdej linii na najbliższe półtora tygodnia (zdjęcie powyżej). Po załadowaniu strony, wystarczy wybrać interesujący nas tramwaj albo autobus i w oknie po prawej wyświetli się pełna rozpiska korekt na każdy dzień. Mimo dość zwartej formy, stronka jest dość wygodna w używaniu, ładuje się szybko i cała informacja jest dostępna online. Mój faworyt 😉

Zestawienie ZIKiT

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotował z kolei obszerne tabelki wyjaśniające kursowanie każdej linii na każdy dzień. Jest to informacja kompleksowa i kompletna (zdjęcie poniżej), jednak wg mnie pewną wadą jest że pliki trzeba najpierw ściągnąć na dysk. Niemniej również kawał dobrej roboty, nawet mimo drobnych błędów (np. zamiast „7” i „12” wpisane są znaki „#”). Rozpiski dostępne są tutaj.

Opracowanie ZIKiT.

sdminformacjadrogowa

Urzędnicy oddali do dyspozycji mieszkańców również mapkę na której można wyświetlić dostępne buspasy, strefy ograniczonego ruchu czy ulice wyłączone z użytkowania. Po wybraniu daty, rodzaju zmian i kliknięciu na dany obiekt na mapce wyświetlają się jeszcze dodatkowe informacje (zdjęcie poniżej).

sdminformacjadrogowa

Jacek „Kaszmir” Mosakowski

Reklama

 1. #1 by MrMirkwood on 25 lipca, 2016 - 2:13 pm

  A wiadomo już co z liniami oznaczonymi literą A? Na Prądniku Czerwonym kilka się takich pojawiło. Wyglądałoby mi to na linie aglomeracyjne, ale nigdzie nic na ich temat nie widziałem.

 2. #4 by anastazjazja on 26 lipca, 2016 - 7:13 am

  dzięki

 3. #5 by karolina on 26 lipca, 2016 - 11:17 am

  niedobrzeeee

 4. #6 by Wojciech on 28 lipca, 2016 - 8:08 pm

  Czy po zakończeniu ŚDM można liczyć na komentarz z Twojej strony? 🙂

  • #7 by kaszmir on 29 lipca, 2016 - 7:19 am

   Tak, przygotowuję obszerną fotorelację, planuję również komentarz. To jednak dopiero po ŚDM, teraz całymi dniami latam rowerem po mieście by uchwycić jak najwięcej niezwykłości komunikacyjnych 😉

 5. #8 by Michał P. (@Mikaoellion) on 31 lipca, 2016 - 5:37 am

  To jest cudowna masakra. Jakiś entuzjasta KMK na mnie wyjechał na profilu MPK, że nadaję na organizację, a wczoraj dojazd do siłowni na Zabłociu zajął mi 1.5h [dojeżdżam z Nowego Bieżanowa, więc zwykle to zajmuje mi jakieś 20 minut]. Dlaczego? Ano bo ktoś wydrukował rozkłady jazdy S15 z uwzględnieniem przystanku Kuklińskiego, którego potrzebowałem, by przesiąść się na S3/S4… ale potem wszystkie autobusy, włącznie z tymi jadącymi z terminalu autobusowego przy Powstańców, jechały estakadą a nie dołem przez co żaden z nich nie zatrzymywał się na przystanku jaki mi był potrzebny. Czy był komunikat o tym, że przystanek ten zostanie wyłączony dla autobusów? Nie. ^^v W końcu po prostu wsiadłem w 158, podjechałem pod Rzebika [gdzie przystanek był z jakiegoś powodu otoczony pomarańczową liną i można było na nim wysiąść, ale jak ktoś jest na wózku czy o kulach to nic tylko modlić się o cud lub przejechać po jezdni] i wsiadłem tam w S3. Ale co się naszukałem i wymyślałem połączenia to moje.
  Powrót też mi zajął godzinę, bo rzecz jasna nie dało się sensownie przejechać tylko musiałem pod Politechnikę zapierdzielać w S3 i potem 3 do domu. Tak, wiem, istniała możliwość podjechania pod Lipską i przejścia pod Kabel, ale: słoneczko świeciło dość mocno i nie chciało mi się iść [bo dystanse w tamtym rejonie pomiędzy przystankami są dość duże], nie chciałem co chwila wpadać na plebs z Bośni czy innych Brazylii co to nie umie chodzić i patrzeć przed siebie oraz wsiadanie na wąskich przystankach Kabel/Bieżanowska było niemożliwe bo na całej szerokości wysepki stali pielgrzymi.

 1. Mega fotorelacja z ŚDM – linie specjalne | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: