Nowa linia „116”

Rewolucji komunikacyjnej na południu miasta nie ma końca! Pisałem już o zapowiadanym uruchomieniu „455” z Łagiewnik oraz „475” z Borku Fałęckiego, a także o zmianie trasy i częstotliwości autobusu „107”. To jednak nie koniec nowości, gdyż ZIKiT planuje utworzenie jeszcze jednej linii, tym razem dla rejonu Czerwonych Maków i Skotnik, o historycznym numerze „116”!

Planowany przebieg „116”.

Trasa „sto szesnastki” przebiegać będzie następująco: Czerwone Maki – Mochnaniec – Skotnicka – Kozienicka – Wujka (powrót: Paska – Kozienicka). Będzie to zatem pierwszy raz, gdy komunikacja miejska dotrze na ulicę Kozienicką – o co Rada Dzielnicy VIII zabiegała od wielu miesięcy. Znamy też częstotliwość „116”, które ma jeździć przez cały tydzień, co 30 minut w dni powszednie i co 40-60 w weekendy. Rozkład od poniedziałku do piątku będzie dostosowany do godzin lekcyjnych w pobliskiej szkole, a w święta – do Mszy w skotnickim kościele. Linię mają obsługiwać krótkie autobusy, typu midi.

Jak podaje Rada Dzielnicy VIII, celem poprawy funkcjonowania linii oraz bezpieczeństwa, ulice Paska oraz Wujka (na odcinku obsługiwanym przez autobus) będą musiały być zamienione na jednokierunkowe, zgodnie z kierunkiem jazdy „116”. Wydaje się jednak, że nie jest to wygórowana cena za dostęp do transportu publicznego. Na nowym odcinku zostanie uruchomionych kilka nowych przystanków, zgodnie z poniższą mapką.

Nowe przystanki w rejonach ul. Kozienickiej.

Linia ma wyjechać na ulice miasta po feriach szkolnych, w drugiej połowie lutego 2017.

Komentarz kraboka: Miasto znalazło dodatkowe środki na transport zbiorowy, więc ZIKiT nie próżnuje. Chwała urzędnikom za wzmacnianie istniejących połączeń, w tym „155” czy „175”, lecz jeszcze większe brawa za obejmowanie komunikacją miejską rejonów do tej pory tejże pozbawionych. Kozienicka była jednym z nich – Radni długo walczyli o skierowanie tutaj autobusu i nareszcie się udało. Trasę „116” uważam za strzał w dziesiątkę – jest krótka, dzięki czemu udało się wygospodarować więcej kursów w ramach tych samych kosztów. Na Czerwonych Makach zatrzymuje się mnóstwo linii, w tym kilka mocnych połączeń tramwajowych, więc przesiadka nie powinna stanowić problemu. Podoba mi się też skierowanie „sto szesnastki” przez Skotnicką i Mochnaniec, dzięki czemu z linii będą mogli przy okazji skorzystać kolejni pasażerowie.

Podziękowania dla Radnego Dzielnicy VIII Sławomira Siekacza za przekazanie informacji. Więcej można się dowiedzieć na profilu facebook Rady Dzielnicy.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , ,

 1. #1 by Wojciech on 2 lutego, 2017 - 7:19 pm

  Bardzo dobre rozwiązanie. Pozostaje uregulować kwestię „106” i „166”.

  • #2 by kaszmir on 2 lutego, 2017 - 10:07 pm

   Jestem za, tak by pasażerowie z Sidziny nie musieli jeździć naokoło!

 1. „110” do Ruszczy! | krabok
 2. „122” i „422” przez Tomex – o krok bliżej | krabok
 3. Nowa linia „140” i inne zmiany na Krowodrzy i Azorach | krabok
 4. Autobusowa rewolucja marcowa | krabok
 5. Autobusowa rewolucja marcowa – komentarz cz. 1 | krabok
 6. Skotnik problem z „478” | krabok
 7. Skotnik problem z „478” [interwencje kraboka] | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: