„122” i „422” przez Tomex – o krok bliżej

Kilka tygodni temu pisałem, że Rada Dzielnicy XVII wysłała do ZIKiT propozycję w sprawie skierowania linii „122” i „422” przez rondo Kocmyrzowskie. Dzięki temu, pasażerowie z Zesławic czy Kantorowic zyskaliby dostęp do przesiadki na wiele dodatkowych linii autobusowych i tramwajowych (w tym „9”, „14”, „52”, „152” czy „172”), a także bezpośredni dojazd do centrum handlowego „TOMEX”. Jak udało mi się dowiedzieć, sprawa nie umarła, wręcz przeciwnie – są spore szanse na jej realizację, a sam ZIKiT jest nastawiony pozytywnie do tego pomysłu.

Co więcej, są również szanse na poprawę częstotliwości. Czytelnicy mogą pamiętać, że w poprzednim artykule postulowałem by przy okazji zmiany marszruty, skorygować również rozkład linii „122” i „422” tak by każda kursowała co 40 minut zamiast obecnych 44. Łącznie, dzięki synchronizacji, dałyby zatem autobus co równe 20 minut, a nie jak obecnie co 22. Miałoby to sporo zalet: linie pojawiałyby się na przystankach odrobinę częściej, wykonywałyby więcej kursów w skali dnia, a sam rozkład byłby łatwiejszy do zapamiętania (kursy co równe 20 minut, trzy razy na godzinę) i skoordynowania np. tramwajami na Wzgórzach Krzesławickich. Okazuje się, że dokładnie takiej zmiany chce również ZIKiT i „122/422” miałyby pojechać wypadkowo właśnie co 20 minut.

I choć na razie urzędnicy przyznają, że to dopiero plany i nic jeszcze nie jest pewne na 100%, to myślę, że zmiany dojdą do skutku. W końcu pomysł popierają zarówno mieszkańcy, Rada Dzielnicy, jak i ZIKiT, a do tego sama zmiana trasy nie wymaga zwiększania nakładów – wręcz przeciwnie, nowa marszruta byłaby nawet odrobinę krótsza od obecnej i to z tej różnicy można by było sfinansować dodatkowe kursy.

Przypomnijmy, że od połowy miesiąca czeka nas sporo zmian w liniach autobusowych. Ma być uruchomionych kilka nowych („116” do Skotnik, „455” do Swoszowic i „475” do Sidziny), inne mają dostać nowe marszruty („107” pojedzie do Zajezdni Wola Duchacka, a część kursów linii „110” zostanie wydłużonych do Ruszczy). Nie zdziwiłbym się zatem, gdyby to właśnie wtedy „122/422” zmieniło trasę. Jeśli tak się stanie, to znaczy, że w lutym szykuje się nam istna mała rewolucja autobusowa w całym mieście.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , ,

  1. Nowa linia „140” i inne zmiany na Krowodrzy i Azorach | krabok
  2. Autobusowa rewolucja marcowa | krabok
  3. Autobusowa rewolucja marcowa – komentarz cz. 2 | krabok
  4. Autobusowa rewolucja marcowa na wstecznym | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: