Bronowice chcą zmian nazw przystanków

Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że ZIKiT lubi od czasu do czasu zmieniać nazwy krakowskich przystanków. Czasem spotykało się to ze zrozumieniem mieszkańców, czasem z krytyką. Tym razem jednak mamy do czynienia z odwrotną sytuacją: oto radni jednej z krakowskich dzielnic domagają się korekt wybranych nazw, podczas gdy urzędnicy nie chcą się na to zgodzić.

Przystanek autobusowy „Przybyszewskiego”.

Sprawa toczy się już od kilku miesięcy. Radni Dzielnicy VI wysunęli pismo do ZIKiT, w którym zaproponowali dokonania zmian nazw przystanków tramwajowych:

 • „Bronowice” na „Bronowice – Rydla”,
 • „Wesele” na „Przybyszewskiego”.

Urzędnicy na szczęście wykazali dystans do tego pomysłu i wysłali odpowiedź negatywną. Słusznie zaznaczyli też, że przystanek (a także pętla) „Przybyszewskiego” już istnieje, dla linii autobusowych na Armii Krajowej – znajduje się w odległości ok. 900 m od wspomnianego przystanku „Wesele”. Co na to Radni Dzielnicy VI? Nie dali się zniechęcić i wysłali kolejne pismo do ZIKiT, w którym ponawiają swoją prośbę, argumentując iż:

Nazwa przystanku końcowego na pętli przy ul. Rydla zlokalizowana jest przy Osiedlu Rydla, co jest zgodne z interpretacją ZIKiT i uzasadnia wnioskowaną, kompromisową zmianę nazwy tego przystanku. Przystanek „Wesele” zlokalizowany jest przy ul. Przybyszewskiego i uzasadnia zmianę nazwy. Tłumaczenie, że taki przystanek już istnieje przy ul. Armii Krajowej jest bezzasadne, ponieważ jest to przystanek autobusowy i nie koliduje z kierunkiem jazdy tramwajów.

Słowem: Radni Dzielnicy chcieliby mieć dwa przystanki „Przybyszewskiego”, oddalone od siebie o blisko kilometr. Nie przeszkadza im, że dwie takie same nazwy miejsc znajdujących się daleko od siebie wprowadzałyby chaos wśród pasażerów i w wyszukiwarkach połączeń. Do tego chcą jeszcze wydłużenia nazwy pętli „Bronowice” mimo, iż krakowianie raczej niechętnie przyjmują takie zmiany (przypomnijmy choćby krytykę zmiany „Placu Centralnego” na „Plac Centralny im. R. Reagana”, czy „Wieczystej” na „TAURON Arena Kraków Wieczysta”).

Komentarz kraboka: Zastanawiam się skąd taka niekonsekwencja wśród Radnych? Skoro kombinować z nazwą pętli „Bronowice”, to czemu i nie z drugą, „Bronowice Małe”? Tak samo można by ją poprawić i dodać osiedla znajdujące się w okolicy albo poprzeczne ulice. Może np. „Bronowice Małe – Widok”? Albo i jedno i drugie: „Bronowice Małe – Widok – Na Błonie – Zielony Most”? Jak szaleć, to szaleć. Na szczęście wydaje się, że urzędnicy są nieugięci i dalej nie zgadzają się na zmiany proponowane przez Dzielnicę.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , ,

 1. #1 by Sorig on 13 marca, 2017 - 6:04 pm

  Wstyd mi za swoich radnych 😐

 2. #2 by tramwajarz on 13 marca, 2017 - 6:49 pm

  (Bez)radni…Co poeta miał na myśli? Osobne nazwy dla przystanków tramwajowych i autobusowych?:)

  Pobawmy się:)
  Bronowice-> Fort Bronowice
  Armii Krajowej/Przybyszewskiego
  Bronowicka/Przybyszewskiego albo Bronowice Poczta

  • #3 by Konik Krakusek on 14 marca, 2017 - 11:55 am

   Bronowice -> Bronowice os. Rydla, mogło by być, czemu się ZIKiT czepia? A z „Przybyszewskiego” też jest proste rozwiązanie – na Armii Krajowej „Przybyszewskiego A” (albo południe), dla tramwajów na Bronowickiej „Przybyszewskiego T” (albo północ) 🙂

 3. #4 by tramwajarz on 13 marca, 2017 - 6:52 pm

  Ale widze że radni wywalczyli 159 na Armii Krajowej – brawo;)

  • #5 by kaszmir on 13 marca, 2017 - 10:05 pm

   Zdjęcie ze Światowych Dni Młodzieży 😉

 4. #6 by zoran on 13 marca, 2017 - 7:05 pm

  W wielu Gminach porządkowano nazwy przystanków, w Wieliczce nadal bałagan:
  „Wieliczka CPN” przestarzała
  „Wieliczka Kościół” nic nie mówiąca
  Wszystkie przystanki „Krzyszkowice…..” a przecież to Wieliczka…
  Jest szansa na zmianę?

 5. #7 by gs on 13 marca, 2017 - 7:46 pm

  To jak już się tak licytujemy, to Swoszowice Pawilon i Swoszowice Sklep też są już … hmmm … mało adekwatne. Sklep (jakiś) jest obecnie niemal przy każdym przystanku, zaś pawilon na pewno ponad rok, jak jest już zburzony. A i przystanek Swoszowice nie wiem dlaczego jest akurat na skrzyżowaniu Myślenickiej z Szybiskiem i Sawiczewskich. Tak, jakby tam było centrum Swoszowic.

 6. #8 by -R on 13 marca, 2017 - 11:23 pm

  Chyba pojawiła się potrzeba tego, żeby błysnąć. Nie ważne czym, ale żeby błysnąć.
  Nie tędy droga.

 7. #9 by Kinga on 14 marca, 2017 - 9:37 am

  nigdy nikomu nic nie pasuje

 8. #10 by Stanisław Dymek on 15 marca, 2017 - 12:27 pm

  Zmiana nazwy pętli „Bronowice” jest jak najbardziej zasadna, ale nie na „Bronowice-Rydla”, ale po prostu na „Rydla”. Nazwy „Bronowice” i „Bronowice Małe” są mylące, szczególnie dla osób spoza Krakowa. W Krakowie nie ma formalnie Bronowic, a są Bronowice Małe i Bronowice Wielkie. To są nazwy historyczne i nie powinno się przy nich mieszać. Tak się składa, że przystanek „Bronowice” znajduje się w Bronowicach Małych. W Tramwaju często słyszy się pytania osób przyjezdnych, gdzie są Bronowice, a gdzie Bronowice Małe. Nazwa pętli na os. Rydla „Bronowice” pojawiła się w latach 50-tych ub. wieku, gdy na zachód od tej pętli rozciągały się głównie pola uprawne.
  Nazwa przystanku autobusowego „Przybyszewskiego” jest też niefortunna, ale rzeczywiście ta sama nazwa przystanku nie może być dublowana, bo prowadziłoby to do nieporozumień.

 9. #11 by Alfred on 16 marca, 2017 - 10:20 am

  Zastanawiająca jest polityka ZIKiT w nazwach przystanków:

  dla czego?

  Przystanek „Chełmońskiego Osiedle” znajduje się w ciągu ul. Stawowej
  Pętla „Chełmońskiego Pętla” również znajduje się przy ul. Stawowej (vis a vis Galerii Bronowice)

  ul. Chełmońskiego znajduje się 200 m dalej, spacerem przez łąkę i błoto. Rzeczywiście bardzo „trafne” nazewnictwo.
  Poza tym w topografii Krakowa nie funkcjonuje i nigdy nie funkcjonowało żadne „Osiedle Chełmońskiego”.
  Inna nazwa zasługująca na zastanowienie to przystanek: „Ojcowska Wągroda” w Bronowicach Wielkich.
  Nazwa jest poprostu brzydka i nieadekwatna do obecnego stanu („WĄGRODA” to rodzaj wiejskiego skupiska budynków) Nazwa ta jest obiektem wstydu okolicznych mieszkańców (nie każdy musi orientować się w niuansach nazewnictwa ruralistycznego). Może warto przeprowadzić jakąś zmianę w tym zakresie?

  • #12 by Szymon on 16 marca, 2017 - 1:02 pm

   Przystanek Chełmońskiego Pętla powinien się nazywać Galeria Bronowice ale zikitowi ciężko na taki pomysł trafić

   • #13 by kaszmir on 17 marca, 2017 - 9:15 am

    Domyślam się, że po prostu nie chcą za darmo dawać komercyjnych nazw, bo wtedy inne firmy płacące za nazwy by przestały.

  • #14 by kaszmir on 17 marca, 2017 - 9:19 am

   Dlatego przystanek nazywa się „Chełmońskiego Osiedle”, nie „Osiedle Chełmońskiego”. To pierwsze znaczy tyle co „osiedle na Chełmońskiego”, to drugie sugerowałoby już konkretną nazwę. Tak samo np. „Swoszowice Sklep” nie znaczy, że sklep nazywa się „Swoszowice”, a jedynie że jest jakiś sklep tam przy przystanku.

   Co do przystanku „Ojcowska Wągroda” – to może warto po prostu napisać do Rady Dzielnicy, by ta wysłała oficjalne pismo do ZIKiT z prośbą o zmianę? Myślę, że urzędnicy by się zgodzili, zwłaszcza gdyby wyargumentować to tak jak opisałeś.

 10. #15 by Szymon on 16 marca, 2017 - 1:08 pm

  Tak samo przystanek Plac Centralny im. Ronalda Reagana mogliby skrócić nazwę do Plac Centralny albo Nowohuckie Centrum Kultury a przystanek Struga na Al. Solidarności

  • #16 by kaszmir on 17 marca, 2017 - 9:19 am

   Taka nazwa została narzucona przez Radnych stosowną uchwałą. ZIKiT nawet gdyby chciał skrócić nazwę (a z tego co kiedyś rozmawiałem z urzędnikami – chcieliby) to nie może.

  • #17 by Konik Krakusek on 22 marca, 2017 - 5:38 am

   Nie po to dodawano Ronalda Reagana do Placu Centralnego, a Jana Nowaka Jeziorańskiego do Placu Kolejowego, żeby ich teraz skracać ;-p

 11. #18 by daga on 3 Maj, 2017 - 8:18 pm

  Wg mnie najlepsze byłyby nazwy:
  * Kraków Batorego
  * Kraków Plac Inwalidów
  * Krowodrza Urzędnicza
  * Krowodrza Biprostal
  * Krowodrza Uniwersytet Pedagogiczny
  * Krowodrza Głowackiego
  * Bronowice
  * Bronowice Wesele
  * Bronowice Wiadukt
  * Bronowice Małe

  Taki system funkcjonuje w GOP i Wieliczce (nazwa miasta w centrum, dzielnicy w dzielnicach ościennych)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: