Kolejne wzmocnienia linii aglomeracyjnych na południu

W ostatnich miesiącach mieliśmy serię usprawnień komunikacji miejskiej w granicach Krakowa (sierpień – uruchomienie „452”, potem zmienionego w „192”, październik – jesienne korekty głównych linii, marzec – wzmocnienia na obrzeżach miasta), jednak i linie aglomeracyjne nie pozostają w tyle. Niedawno poprawiła się sytuacja w gminach na północny-zachód od Krakowa, z kolei w ostatnią sobotę zmiany na plus dosięgły pasażerów z rejonów podmiejskich na południu, a przy okazji również krakowian mieszkających przy Zakopiańskiej czy w Swoszowicach.

Świątniki, Swoszowice

Zmiany od 1 kwietnia 2017:

 • linia „215”: dwukrotne zwiększenie częstotliwości w dni powszednie w szczycie z co 60 minut do średnio co 30 (dzięki czemu przybyły dodatkowe 3 kursy z Borku Fałęckiego oraz 4 z Rzeszotar Panciawy), w soboty i święta dodany wczesnoporanny kurs w obie strony (4:10 z Borku, 4:50 z Rzeszotar) a także drobne wydłużenie godzin funkcjonowania wieczorem (ostatni kurs z Borku przesunięty z 22:19 na 22:37, ostatni z Rzeszotar z 21:38 na 21:45),
 • linia „225”: załatanie części dziur w kursowaniu w dni powszednie (dodatkowe 2 kursy z Borku Fałęckiego i 3 ze Świątnik Urzędu Miasta i Gminy), dodatkowy kurs w soboty (w obie strony) oraz dwa w święta (w obie strony) a także wydłużenie godzin funkcjonowania wieczorem (ostatni kurs z Borku przesunięty z 22:30 na 23:13, ostatni ze Świątnik z 23:10 na 23:55).

Mogilany

Zmiany od 1 kwietnia 2017:

 • linia „275”: dodatkowy wczesnoporanny kurs w święta (5:10 z Borku Fałęckiego, 5:45 z Włosani).

W poprzednim odcinku

Przypomnijmy, że nie są to jedyne wzmocnienia komunikacji aglomeracyjnej w ostatnich tygodniach. Na początku roku dołożono po 6 kursów wariantowych „210” w dni powszednie w każdą stronę na trasie Bronowice Małe – Murownia Pętla, i w efekcie w szczycie linia jeździ obecnie nawet trzy razy na godzinę. Dodatkowo wydłużono wszystkie kursy „220” do Giebułtowa Morgów, dzięki czemu rejon ten – wcześniej obsługiwany jedynie wybranymi kursami i tylko w dni powszednie – otrzymał dostęp do całej linii, przez wszystkie dni tygodnia.

Warto również wspomnieć o wydłużeniu wariantowego, szkolnego kursu „248” do Zabierzowa Gimnazjum, który dotychczas zaczynał trasę w Bolechowicach – od lutego został wydłużony i startuje już w Zelkowie. Zmiana może i mała, lecz też na plus i na pewno ułatwia choć trochę przemieszczanie się wewnątrz Gminy.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Tobiasz Kubisiowski on 3 kwietnia, 2017 - 8:44 am

  Co do wzmocnienia rozkładu 210 – dodam tylko, że nie jest to idealne, bo czasami takt robi się bardzo nieregularny (np. 15:55 – 16:20 – 16:25 – 17:05). Jeszcze gorzej jest w drugą stronę, nieraz odstęp między dwoma kursami to 3 (słownie: trzy!) minuty, w efekcie czego późniejszy autobus wyprzedza ten wcześniejszy (ponieważ ten późniejszy nie zatrzymuje się już na przystankach na żądanie i jedzie szybciej). Co więcej, po wspomnianych wzmocnieniach nieco ucierpiała koordynacja z rozkładem linii 230 (w szczycie były odjazdy z Bronowic M. co 15 minut), teraz znów jest to dość nieprzewidywalne. W skrócie, ten rozkład jest wciąż do poprawy – chociaż, oczywiście, świetnie, że kursów jest więcej.

 2. #2 by znaffca on 3 kwietnia, 2017 - 8:10 pm

  275 z Włosani, ta Włosań

 1. Gmina Myślenice pyta o krakowskie MPK | krabok
 2. Wzmocnienia linii aglomeracyjnych z Borku | krabok
 3. Więcej kursów „265”? | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: