Śledzenie tramwajów na żywo z TTSS

Na to rozwiązanie wielu z nas czekało długimi miesiącami, a może i latami. Dziś mam przyjemność zaprezentować istną rewolucję – stronkę mpk.jacekk.net/map.html, która na bieżąco wyświetla mapkę z aktualnym położeniem krakowskich tramwajów!

Autorem strony jest Jacek Kowalski, który przyznaje, że jest to prywatna inicjatywa, oparta o dane TTSS (Traffic Tram Supervision System – z ang. System Nadzoru Ruchu Tramwajowego) udostępniane przez urzędników tu oraz tutaj. Mapka jest odświeżana co parę sekund i podaje nie tylko aktualne położenie wszystkich krakowskich tramwajów będących w danej chwili w ruchu (włącznie z tymi stojącymi na pętlach), lecz i które wagony je obsługują. W szczególności, można sprawdzić czy dany kurs ma niską podłogę, a sama informacja została przestawiona również graficznie za pomocą obwódek poszczególnych wagonów:

 • zielone to w pełni niskopodłogowe (np. Bombardier NGT6 na liniach „13” oraz „18”),
 • niebieskie to wozy niskowejściowe, czyli z przynajmniej jednym niskopodłogowym wejściem (np. EU8N na liniach „5” oraz „20”),
 • pomarańczowe to wagony wyłącznie z wysoką podłogą (np. wiedeńskie E1+c3 na liniach „22” oraz „24”).

Potencjalnych zastosowań strony nie sposób zliczyć. Można na niej nie tylko sprawdzić, czy najbliższy kurs linii na którą się wybieramy będzie niskopodłogowy, lecz i – w przypadku gdyby nie był – dowiedzieć za ile mniej więcej przyjedzie jakiś niskowejściowiec. Można także łatwo śledzić wszelakie zatrzymania w ruchu a także na jakie objazdy kierowane są tramwaje w takich sytuacjach. Pasjonaci komunikacji miejskiej mogą też szukać konkretnego wagonu, np. jakichś rodzynków albo innych ciekawostek brygadowych.

Autorowi gratuluję świetnie wykonanej pracy, a Was drodzy Czytelnicy zapraszam do zapoznania się ze stronką. Planuję z niej regularnie korzystać, do czego zachęcam również i Was 😉

PS. Uwaga – niewielka część wagonów nie jest wyświetlana, są to te które nie zostały podłączone do systemu: wozy E1 (linie „16”, „21”) oraz niektóre składy 105Na.

Jacek Mosakowski

Reklamy

, ,

 1. #1 by Bartosz Miśkowiec on Kwiecień 17, 2017 - 4:23 pm

  Wielki szacun. Przede wszystkim za chęci doprowadzenia projektu do końca 😀

  Może autor mapy by się podjął też stworzenia rozkładów jazdy w formacie GTFS 😉 dzięki któremu możliwe by było udostępnienie rozkładów jazdy MPK do Map Google, a następnie wyświetlanie i nawigowanie w tychże (również w czasie rzeczywistym). Zrobiłem kiedyś coś takiego dla powiatu nowotarskiego, ale przed udostępnieniem kontakt się urwał. Krakowski próbowałem też zrobić ale niestety poległem programistycznie – bo ręcznie się tego nie da :/

  Tak mi się marzy, że może kiedyś doczekam krakowskiej komunikacji miejskiej w Mapach Google 😀 Zalet takiego rozwiązania nie trzeba wymieniać…

 2. #2 by stanny on Kwiecień 18, 2017 - 8:13 am

  Zrób to samo na autobusy… w szczególności te peryferyjne jak 208, 209 których punktualność spędza mnie i moim znajomym sen z powiek.

  • #3 by kaszmir on Kwiecień 18, 2017 - 8:44 pm

   Niestety autobusy na razie nie są w ogóle ujęte w systemie, większość z nich nie ma nawet nadajników. Myślę, że gdy je kiedyś wszystkie będą mieć (jest to w planach) to dodanie ich na stronę nie będzie aż tak trudne.

 3. #4 by wrotka on Kwiecień 18, 2017 - 9:22 am

  Brawo !

 4. #5 by Konik Krakusek on Kwiecień 18, 2017 - 12:18 pm

  Wielkie brawa i podziękowania dla Pana Jacka !!!

  • #6 by Konik Krakusek on Kwiecień 20, 2017 - 9:33 am

   Jakby jeszcze kolorami wypełniającymi trójkąty dało się oznaczyć typ i podtyp tramwaju, byłoby super – teraz po kliknięciu widać nr taborowy, ale tak jak marzę od razu byłoby widać gdzie są PESY, Bombki, 105N, itd.

 5. #7 by inżynier on Kwiecień 18, 2017 - 8:28 pm

  Jestem pod wrażeniem. Nareszcie coś konkretnego. Dla autora, pomysłodawcy należy się nagroda, za wytrwanie w działaniu.
  Aż nostalgicznie się zrobiło: kiedyś, taka stronka: wrotamałopolski prezentowała zdjęcia lotnicze regionu, w różnej rozdzielczosci, z mozliwosciami zblizenia obrazu. Coś pięknego. Teraz google ma satelitarne i widok street view, do tego jest podgląd natezenia ruchu. Ponadto radar burzowy na innych stronach a teraz tramwaje. Tak trzymać.

  Pozdrawiam

 6. #8 by Piotr on Kwiecień 20, 2017 - 7:06 am

  Super! Polecam tą stronę znajomym…Są wielce zdziwieni że coś takiego istnieje. Laicy znają tylko stronę MPK a na niej „suche” rozkłady i nie wiadomo czy kurs się odbędzie czy nie.

 7. #9 by Anka on Maj 25, 2017 - 11:40 am

  Projekt super, ale… czy ktoś bardziej zorientowany w temacie może mi powiedzieć czemu ikonki tramwajów nie poruszają się płynnie na mapie? Czy to jest kwestia „odświeżania” strony?
  Pisząc jaśniej – czy dałoby się zrobić mapkę na wzór mapki kolei szwajcarskich pokazujących ich ruch pociągów -> http://maps.vasile.ch/transit-sbb/
  Proszę zwrócić uwagę, że na ww. mapce ikonki będące odpowiednikiem pociągów ciągle są w ruchu. Czy podobne rozwiązania można wprowadzić na mapce pokazującej ruch krakowskich tramwajów?

 1. Śledzenie tramwajów na Androidzie i iOS | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: