Poprawiamy nocne: synchronizacja „915” i „608” [Odpowiedź ZIKiT]

Dostałem odpowiedź od ZIKiT w sprawie postulowanej przeze mnie poprawy synchronizacji powrotnego kursu „915” (ze Świątnik w kier. Łagiewniki) z „608” jadącym do centrum Krakowa. Proponowane zmiany opisałem szczegółowo w tym artykule, więc tu tylko dla przypomnienia szybko wspomnę, że chodziło o skrócenie czasów przejazdu między niektórymi przystankami „915” tak, by w Łagiewnikach pasażerowie mieli na przesiadkę kilka minut zamiast obecnej jednej minuty.

Oto odpowiedź, jaką otrzymałem od ZIKiT:

Dotyczy: koordynacji linii nr 915 z linią nr 608

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w odpowiedzi na korespondencję z dnia 22 kwietnia 2017 r. (data wpływu: 02 maja 2017 r.) zwraca się o przyjęcie poniższych informacji.

Po przeanalizowaniu Pańskich propozycji dotyczących linii nocnych nr 608 oraz 915 informujemy, iż możliwe do wprowadzenia są następujące zmiany:

  • skrócenie czasu przejazdu na odcinku „Borek Fałęcki” – „Góra Borkowska” do jednej minuty;
  •  zakończenie trasy linii nr 915 na przystanku „Łagiewniki” na ul. Wadowickiej.

Skrócenie czasu przejazdu na odcinku „Świątniki Krakowska” – „Świątniki Centrum” nie jest możliwe ze względu na założony minutowy czas postoju na przystanku końcowym „Świątniki Urząd Miasta i Gminy” potrzebny na wyrównanie ewentualnego opóźnienia czy zmianę wyświetlacza. W sprawie przesunięcia godzin odjazdów linii nr 608 informujemy, iż postój na Dworcu Głównym dla tej linii specjalnie został wydłużony, gdyż często zdarzały się sytuacje, w których autobusy innych linii oczekiwały na przystanku „Dworzec Główny” na opóźniony autobus linii nr 608. Aby nie dopuścić do pogorszenia możliwości przesiadki na Dworcu Głównym, zmiany mogą być wprowadzone jedynie na linii nr 915.

Linia aglomeracyjna nr 915 jest przedmiotem Porozumienia Międzygminnego Gminy Miejskiej Kraków i Gminy Świątniki Górne, które zostało zawarte w sprawie wspólnej realizacji zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Zgodnie z ustaleniami wynikającymi z podpisanego Porozumienia samorząd uczestniczy w kosztach zamówionych usług przewozowych w stopniu określonym w porozumieniu. W związku z powyższym, propozycje zmian dotyczących linii nr 915 zostaną przedstawione Gminie Świątniki Górne. Po zaakceptowaniu korekt i podpisaniu Aneksu do Porozumienia Międzygminnego Gminy Miejskiej Kraków i Gminy Świątniki Górne zmiany zostaną wprowadzone wraz z innymi ewentualnymi zmianami dotyczącymi linii aglomeracyjnych.

Z-ca Dyrektora ds. Transportu
Łukasz Franek
(podpisano elektronicznie)

Komentarz kraboka: całkiem nieźle 🙂 Zaakceptowane zmiany powinny zwiększyć dostępny czas na przesiadkę z jednej do trzech minut, czyli wystarczająco by przesiąść się bez nerwów, nawet w przypadku niewielkich opóźnień. Tym bardziej, że przystanek końcowy zostanie przeniesiony z pętli autobusowej prosto na przystanek „608” – zatem pasażerowie będą wysiadać dokładnie w tym samym miejscu gdzie potem złapią „608”, zamiast przechodzić jeszcze całe skrzyżowanie.

Nie mam wątpliwości, że przedstawiciele Gminy Świątniki Górne zaakceptują zmiany. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że omawiane korekty uda się wprowadzić jak najszybciej.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , ,

  1. #1 by Kamil on 16 czerwca, 2017 - 10:11 am

    Brawo p.Jacku, bedziemy mieli wiecej czasu na kluczową przesiadkę.

  1. Poprawiamy nocne: „608”, „915”, „917”, „937” – finał! | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: