Nowa linia „219”

W artykule o nocnych „910” i „920” wspominałem o planach uruchomienia kolejnych dwóch nowych autobusów aglomeracyjnych. Jednym z nich zostało niedawno utworzone „264” do Brzegów i Grabia, dziś odsłaniamy karty dotyczące drugiej linii. Proszę Państwa, oto nadchodzi „219”!

Trasa linii „219”. Grafika: mapy google.

„219” wyruszy na ulice w lipcu i, jak wskazuje numeracja, obsłuży zachodnie rejony aglomeracji. Jej dokładna marszruta będzie przebiegać następująco: Os. Podwawelskie – Centrum Kongresowe – Monte Cassino – Zielińskiego – Księcia Józefa – Obwodnica Przegorzał – Księcia Józefa – Kryspinów – Liszki – Piekary – Ściejowice – Jeziorzany Pętla. Linia będzie funkcjonować we wszystkie dni tygodnia, wykonując po 8 kursów dziennie w każdą stronę. „219” zatem, w przeciwieństwie do pozostałych autobusów kursujących przez Bielany czy Przegorzały, nie będzie kończyć trasy ani na Salwatorze, ani przy Cracovii Stadionie. Wynika to z tego, że obie pętle osiągnęły swoje maksymalne przepustowości i nie pomieszczą więcej pojazdów. Skierowanie „dwieście dziewiętnastki” do Os. Podwawelskiego nie jest więc niespodzianką (podobnie bieg tutaj kończyły uruchomione w 2009 roku linie „299”, „289”, „279” i… pierwsze „219”, niestety żadna z nich nie przetrwała więcej niż dwóch lat). Pewnym zaskoczeniem natomiast jest omijanie pętli przy Salwatorze – z jednej strony uniemożliwi to szybkie przesiadki na tramwaj do centrum, z drugiej przyspieszy dojazd w rejony ronda Grunwaldzkiego oraz ogólnie podróże na południe Krakowa.

Planowane są również wzmocnienia linii „229” i „249”, na obu ma zwiększyć się liczba kursów, co poniesie za sobą także wysłanie na każdą z nich po dodatkowej brygadzie (dodatkowym autobusie).

Komentarz kraboka: Nic tylko się cieszyć i gratulować Gminie Liszki stawiania na transport zbiorowy. Jednak na uruchomieniu „219” skorzystają nie tylko mieszkańcy aglomeracji, lecz również pasażerowie z Bielan czy Przegorzał, w dodatku otrzymując autobus w stronę ronda Grunwaldzkiego, czyli relacji w której nie było dotąd żadnego połączenia. Linia obsłuży też Kryspinów, zatem skorzystać mogą i mieszkańcy Krakowa wybierający się nad tutejszy Zalew. Miejmy nadzieję, że nowa „dwieście dziewiętnastka” przetrzyma dłużej niż jej poprzednie wcielenie, które istniało niecały rok (uruchomione i zlikwidowane w 2009). Na szczęście wszystko wskazuje, że tym razem autobus zostanie z nami na dłużej.

Info dostępne również na profilu Gminy Liszki.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Szymon on 26 czerwca, 2018 - 4:17 pm

  A mieszkańcy Rącznej będą mieli nadal potworka w postaci „239” Może kiedyś się doczekamy normalnej linii 🙂

 2. #2 by Inżinier on 28 czerwca, 2018 - 2:59 am

  nie żartujmy, że 8 kursów na dobę do ICE to jakaś poważna oferta dla Bielan

 3. #3 by Jelcz on 28 czerwca, 2018 - 9:10 pm

  Skąd ZIKIT ma dodatkowe środki na nową linię na odcinku miasta? Mieszkańcy aglo kosztem krakowian?

  • #4 by kaszmir on 28 czerwca, 2018 - 9:18 pm

   Sporą część kosztów pokrywa Gmina, a resztę pewnie zakładają że zwróci się z dodatkowych kupionych biletów (tak jednorazowych jak i okresowych).

 4. #5 by Magda on 3 lipca, 2018 - 12:45 pm

  Dobrze, że w końcu jest ta nowa linia. Na pewno bardzo się przyda.

 5. #6 by Gregorey on 10 lipca, 2018 - 3:59 pm

  No ciekaw jestem jak ta linia się sprawdzi. Najbardziej jestem ciekaw obłożenia… robili jakieś badania?

 6. #7 by Jasiek on 16 lipca, 2018 - 5:29 pm

  Ja ostatnio trafiłem na „pusty” przejazd. Wziął, i nie przyjechał…

 1. Wydłużenie i wzmocnienie linii „297” | krabok
 2. Zmiany na liniach „250” i „297” | krabok
 3. Niepołomice chcą więcej „301” | krabok
 4. Kolejna nowa linia – „314” | krabok
 5. Nowa trasa linii „17” i inne zmiany powakacyjne | krabok
 6. Gmina Myślenice pyta o krakowskie MPK | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: