Śledzenie autobusów na żywo

I stało się! Blisko dwa lata po uruchomieniu systemu śledzenia krakowskich tramwajów na żywo, dostaliśmy podobne rozwiązanie dla autobusów. To pierwszy raz zapowiadałem w sierpniu 2018 pisząc, że urzędnicy planowali wdrożyć je przed końcem roku. I po części dotrzymali słowa – w grudniu, wskutek „falstartu” na parę dni dodano autobusy, jednak potem znów je wyłączono tłumacząc, iż były to dopiero testy. Koniec końców musieliśmy zaczekać do końca stycznia 2019, jednak wreszcie rozwiązanie jest i wydaje się, że tym razem już zostanie. Dodatkowo zapowiedziano, że niebawem dane dotyczące krakowskiej komunikacji miejskiej pojawią się w Google Transit – o czym mówiło się przynajmniej od roku.

Nareszcie są! Grafika: Kraków pod ręką / mapy google.

Lokalizacje można sprawdzić na różne sposoby. MPK uruchomiło zakładkę „odjazdy z przystanków” na stronie Karty Krakowskiej gdzie można poznać realny czas przyjazdu pojazdów na wybrany przystanek. Działa, jednak bardziej polecam darmowe stronki, opracowane przez prywatne osoby. Są przynajmniej dwie:

Na obu położenie wozów jest wyświetlane na żywo, na mapce (tak jak na zdjęciu powyżej). Obie od wielu miesięcy już działały na tramwajach, teraz po prostu dostały również dane z autobusów.

Niestety na razie jedynie 60% autobusów MPK ma nadajniki, pozostałe 40% nie jest zatem w ogóle wyświetlane. Wg zapowiedzi Przewoźnika ma to jednak się zmienić najdalej do połowy 2019. Dla przypomnienia, braki są również w tramwajach, tu jednak nie wiadomo czy sytuacja ulegnie szybko poprawie – prawdopodobnie zmian doczekamy się dopiero za parę lat, gdy zniknie tabor bez nadajników. W systemie nie ma też żadnych wozów Mobilis (obsługującego kilkanaście linii, w tym „102”, „138”, „152” czy „502”) jednak i tu padły deklaracje że niebawem zostanie to uzupełnione.

A tak z kolei wozy prezentują się na drugiej stronce. Grafika: TTSS Kraków – Mapa / OpenStreetMap.

Są jednak i rzeczy, które zmieniły się na gorsze. Przed grudniowym falstartem, w „Kraków pod ręką” mogliśmy nie tylko dowiedzieć się gdzie jest nasz tramwaj, lecz i jaki typ wagonu przyjedzie, w szczególności czy jest niskowejściowy. Działało to jednak tylko dzięki sprytowi autorów aplikacji, którzy zwrócili uwagę że z danych udostępnianych przez MPK da się – po pewnych przeliczeniach – wywnioskować numer taborowy wagonu. Od grudnia opcja ta jednak przestała działać bo identyfikatory zaczęły się zmieniać dynamicznie, z dnia na dzień. Oby okazało się, że teraz powrócono do starych rozwiązań i autorzy znów będą mogli przypisać informacje na stałe.

Tak czy owak – nawet mimo tego, że w systemie jest jedynie część autobusów – i tak zdecydowanie warto zaprzyjaźnić się ze wspomnianymi aplikacjami. Jest spora szansa, że nasz kurs akurat będzie zalogowany i dowiemy się, czy warto na niego czekać.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , ,

 1. #1 by ards26 on 30 stycznia, 2019 - 9:54 pm

  Panie Jacku, przetestowałem dzisiaj TTSS w godzinach wieczornych (około 21-22). Dobrze, że udostępniono również autobusy, ale o ile uprzednio strona z samymi tramwajami chodziła świetnie, to teraz niesamowicie zamula. Najpierw mimo dostępu do LTE z telefonu nie można jej było wczytać, później wczytała się ale wszystko znieruchomiało, dopiero po 20 minutach jako tako zaczęło działać, ale i tak się co chwilę wieszało i trzeba było resetować. Wcześniej (a używam tej strony zawsze gdy jestem w Krakowie), nie było aż takich problemów. Może jednak lepiej gdyby autobusy były na osobnej stronce niż tramwaje? Za dużo punkcików i zrobił się problem dla systemu, czy tylko problemy wieku dziecięcego?? Pozdrawiam i życzę kolejnych takich rewolucyjnych narzędzi

  • #2 by Bartłomiej on 30 stycznia, 2019 - 10:25 pm

   O tyle lepsza jest strona lub aplikacja „Kraków pod ręką” – można wyłączyć wyświetlanie przystanków, tak duża liczba punktów znacząco spowalnia rysowanie mapy, oraz wyfiltrować autobusy pozostawiając widoczne tylko tramwaje lub odwrotnie (to akurat trzeba zrobić ręcznie po numerach linii jednak ustawione opcje są zapamiętywane w plikach cookie).

  • #3 by Jacek on 1 lutego, 2019 - 1:55 pm

   Proszę spróbować zwiększyć przybliżenie – być może zmienię również domyślną wartość. Ograniczy to ilość danych do wyświetlenia, a więc i strona powinna znacząco przyspieszyć.

   Jeśli można prosić – zgłoś to również tutaj: https://github.com/jacekkow/mpk-ttss/issues

 2. #4 by Mal on 31 stycznia, 2019 - 6:29 am

  Niestety przy dzisiejszej sytuacji porannej w Prokocimiu informacje na stronie kart krakowskiej bzdurne. Godzina 7.20 i pokazuje normalnie że tramwaj na peronie kolejny za ileś tam minut a przecież nic nie dojeżdża

 3. #5 by Kornel on 2 lutego, 2019 - 2:39 pm

  Świetny pomysł z tą aplikacją 🙂

 4. #6 by Zieleńczanin on 28 lutego, 2019 - 3:43 pm

  Znakomita aplikacja, tylko trochę szkoda, że czasem nie pokazuje linii aglomeracyjnych, ale i tak świetna!

  • #7 by kaszmir on 2 marca, 2019 - 7:39 pm

   Na razie tylko połowa autobusów jest wyposażona w nadajniki – pozostałe ich nie mają więc nie są pokazywane w systemie, tak aglomeracyjne, jak i miejskie. W przeciągu paru miesięcy ma to być zmienione 🙂

 5. #8 by outlying on 23 marca, 2019 - 5:45 pm

  … i tak sobie mija już prawie drugi miesiąc i Transitu ni widu, ni słychu … ah, no i ponad rok od oryginalnego wpisu zapowiadającego Transit w Krakowie, ale spokojnie, kiedyś będzie, może wnuki się doczekają 😛

  • #9 by outlying on 27 kwietnia, 2019 - 7:01 pm

   … i kolejny miesiąc minął od zapowiedzi na Krabok

   • #10 by Zieleńczanin on 4 Maj, 2019 - 3:03 pm

    I się pojawiło 🙂

 1. Nowa aplikacja do poruszania się po mieście z informacjami na żywo | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: