Google Transit wreszcie w Krakowie!

I stało się! Po wielu miesiącach, a nawet latach oczekiwania, w czwartek 2 maja usługa Google Transit wreszcie została udostępniona również w Krakowie. Transit w Polsce działa już od dziesięciu lat i w tym czasie zdołał wejść do użycia w kilkudziesięciu miastach naszego kraju. Gród Kraka jak zwykle jednak kazał na siebie czekać. Przypomnijmy, że po raz pierwszy o planach wprowadzenia tej usługi u nas pisałem ponad rok temu, w lutym 2018. Wtedy sugerowano, że uruchomienie aplikacji powinno mieć miejsce jeszcze w pierwszej połowie roku. Sprawa się jednak przeciągała, potem mówiło się że ruszy prawdopodobnie przed końcem 2018, a gdy i ten termin się nie udał, przesunięto na pierwsze miesiące 2019. Dobrze, że wreszcie się udało.

Google Transit Kraków.

Jak aplikacja działa w praktyce, widać na powyższym zrzucie. Transit w założeniach zbliżone jest do Jakdojade – podobnie jak ona służy do planowania podróży transportem zbiorowym. Co ją odróżnia, to integracja z mapami Google – w szczególności dla posiadaczy telefonów z Androidem oznacza to automatyczne wbudowanie w telefon, bez potrzeby ściągania osobnej aplikacji. Korzyści jest więcej, w tym pełna integracja, bo mapy Google służą również do planowania podróży innymi środkami transportu, nie tylko w obrębie terenów objętych komunikacją miejską, i nie tylko na obszarze Krakowa czy Polski.

W tej beczce miodu jest jednak i łyżka dziegciu: na razie krakowska wersja obejmuje jedynie autobusy, bez tramwajów. Dobry przykład jest na powyższej grafice, gdzie dla podróży z Centrum Kongresowego do Poczty Głównej aplikacja zasugerowała przejazd autobusami „184” lub (jadącymi naokoło) „124/424” i dojście pieszo jeden przystanek, mimo że w podanej relacji dostępne są bezpośrednie i jadące krótszą drogą tramwaje, m.in. „52”. Wydaje się zatem, że poczyniono spory falstart – aplikacja działająca tylko połowicznie, i tym samym często wyświetlająca drogi dojazdu mocno naokoło albo niekompletne, może zrazić do siebie sporą część osób. Tym bardziej, że konkurencyjne Jakdojade ma wbudowane wszystkie linie komunikacji miejskiej, również tramwaje.

Link do map google.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , ,

 1. #1 by Zieleńczanin on 4 Maj, 2019 - 7:27 am

  Babol w artykule – w 3 linijce od góry jest napisane Gród Transit 🙂
  PS. Bardzo mało turystów wie o jakdojade, np. jak gdzieś jadę, to do planowania podróży używam albo mapy, albo właśnie Googla 😀

  • #2 by Zieleńczanin on 4 Maj, 2019 - 7:28 am

   Poprawka: 4 linijka od góry 🙂

  • #3 by kaszmir on 4 Maj, 2019 - 8:06 am

   Haha, poprawiłem tuż przed przeczytaniem Twojego komentarza 🙂 Dzięki!

   Co do turystów – pełna racja.

   • #4 by Zieleńczanin on 4 Maj, 2019 - 9:48 am

    A nie ma sprawy! 😀
    BTW Z tego co widzę Google nie pokazuje niektórych przystanków, np. Teatr Słowackiego czy Stary Kleparz (chyba że to tylko u mnie nie pokazuje)

 2. #5 by Robert on 2 czerwca, 2019 - 4:00 pm

  Niestety u mnie widać tylko linie autobusowe, a brak jest tramwajów…

  • #6 by Robert on 2 czerwca, 2019 - 5:36 pm

   Miało być: w dalszym ciągu… 😁

 1. Co Kraków robi transportowo źle – część 2 | krabok
 2. Tramwaje w Google Transit! | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: