„132”, Żeromskiego

Linia „132” to istny feniks wśród krakowskich autobusów. Jeszcze koło 2012 wydawało się, że linia powoli skazywana jest na straty: jej rozkład został ograniczony tylko do godzin szczytu w dni powszednie, trasa wydawała się ustępować priorytetowym „138” i „172”. Kolejne lata przyniosły jednak odwrócenie tendencji, a linia dosłownie się odrodziła: najpierw w 2013 jeden z porannych kursów został skierowany wariantowo przez Wańkowicza (kurs szkolny dowożący dzieci na zajęcia), w 2015 linia została wydłużona z Nowego Kleparza do Dworca Głównego Zachód, dostając również dodatkowe kursy poza szczytem i w soboty, a w 2017 dotarła na osiedle Zielone, zapewniając połączenie tego rejony z centrum Krakowa. Nie można też zapomnieć o „objazdowym” wydłużeniu jej pod Walcownię od 2018, w miejsce zabranego stamtąd tramwaju „22”. „Sto trzydziestka dwójka” zatem zyskiwała na znaczeniu przez ostatnie lata i wydaje się, że wybroniła się przed groźbą dalszej marginalizacji. Do tego stopnia, że pasażerowie zaczęli walczyć o dostęp do tego autobusu – o czym piszę w dzisiejszym artykule.

Trasa „132” w rejonie al. Róż. Czerwone „A” wskazują istniejące przystanki w kier. centrum Krakowa, niebieskie „A” – w kier. Kombinatu, a gwiazdką zaznaczono proponowaną przez mieszkańców lokalizację postulowanego przystanku „Żeromskiego” (grafika: mapy google).

Jak wspomnieliśmy, od 2017 linia kursuje przez osiedle Zielone, ulicą Mościckiego i aleją Róż. Wcześniej jednak żaden autobus nie jeździł liniowo w tej relacji, więc dla „132” uruchomiono jedynie te przystanki, które już wcześniej funkcjonowały dla innych linii. Niestety, efektem tego jest że „sto trzydziestka dwójka” zatrzymuje się na „Żeromskiego” jedynie jadąc w stronę miasta – w przeciwną, czyli w kier. Kombinatu, fizycznie nie było słupka więc takiej obsługi nie zapewniono. Jest to problem dla części mieszkańców, którzy w drodze powrotnej mają dłuższe dystanse do przejścia. Dlatego, zrzeszeni w ramach „Stowarzyszenia Centrum B7”, postanowili powalczyć o zmianę i dołożenie „Żeromskiego” również w drugą stronę. Oto pismo, które wysłali do Zarządu Transportu Publicznego (ZTP).

(Klik powiększa.)

Jaka była reakcja ZTP? Urzędnicy zgodzili się poddać pomysł analizie i sprawdzą, czy „132” mogłoby się zatrzymywać w zaproponowanej lokalizacji:

(Klik powiększa.)

Pozostaje zatem trzymać kciuki!

Jacek Mosakowski

 

 

Reklama

, ,

  1. #1 by Marcin on 11 czerwca, 2019 - 10:59 pm

    Lepiej za skrzyżowaniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: