Więcej kursów „301”

Dobre wieści dla pasażerów z Niepołomic, a także z Wieliczki oraz południowej części Krakowa – od jesieni linia „301” pojedzie częściej.

„301” powstało pod koniec 2010 roku, gdy Niepołomice przyłączyły się (z powrotem) do systemu krakowskiej komunikacji miejskiej. Linia od początku zyskała sympatię pasażerów i cieszy się nią nieustannie do dziś, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę że stanowi główne połączenie wspomnianego miasta z Wieliczką oraz Krakowem. Sukces autobusu stał się jednak jednocześnie jego problemem – w szczycie w pojazdach panuje tłok, a i sama częstotliwość – co ok. godzinę w szczycie, i co dwie w pozostałych porach – nie satysfakcjonuje pasażerów. Od jakiegoś czasu przewijał się więc temat zwiększenia liczby kursów „trzysta jedynki”. Najpierw w zeszłym roku burmistrz Niepołomic pytał ówczesny ZIKiT o możliwość uruchomienia dodatkowej brygady w godzinach szczytu, rozmowy te jednak nie przyniosły efektów. Potem wspólnie z jednym z mieszkańców napisaliśmy pismo w sprawie „301” które starało się wyjaśnić sytuację i które przesłaliśmy właśnie do Władz Niepołomic. W międzyczasie presja ze strony pasażerów cały czas rosła, a i sam burmistrz parę miesięcy temu przyznał, że wg niego linia powinna zyskać nawet nie parę kursów, a w ogóle dwukrotnie większą częstotliwość. I wszystko wskazuje na to, że konsekwentnie wcieli swoją opinię w życie.

Jak udało mi się dowiedzieć z kilku różnych źródeł, Niepołomice dogadały się z Zarządem Transportu Publicznego i od jesieni „301” zmieni swój rozkład: w dni powszednie będzie wykonywać dwukrotnie więcej kursów, a wiec po 32 w każdą stronę zamiast obecnych 16 – w szczycie pojawiając się na przystankach co pół godziny zamiast co godzinę (poza szczytem prawdopodobnie trochę rzadziej). Poprawie nie ulegnie natomiast częstotliwość w weekendy, gdzie linia dalej będzie mieć po 7 odjazdów w każdą stronę. Korekta ma wejść w życie jesienią, po zakończeniu remontu trasy do Bronowic, kiedy to zwolnią się dodatkowe autobusy z linii tymczasowych „704” oraz „713”.

Informacje które uzyskałem potwierdza również Dziennik Polski.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , ,

 1. #1 by pętla on 8 sierpnia, 2019 - 10:15 pm

  To linia 301 będzie w przegubach?;)

  • #2 by kaszmir on 9 sierpnia, 2019 - 10:06 am

   Nie, tylko zwiększenie liczby kursów.

 2. #3 by Zieleńczanin on 9 sierpnia, 2019 - 9:43 am

  Osobiście uważam, że znacznie lepiej byłoby, gdyby 301 wykonywało 30 kursów w dni powszednie i 17 kursów w weekendy, ale zmiana oczywiście na plus 😀

  • #4 by kaszmir on 9 sierpnia, 2019 - 10:07 am

   Uważam podobnie. Przy czym w tych samych kosztach, jeśli w dni powszednie byłoby 30 kursów, to w weekend starczyłoby na 12 w sob i 12 w ndz, nie 17.

   • #5 by Zieleńczanin on 9 sierpnia, 2019 - 10:09 am

    Fakt, źle policzyłem, to nawet niech by było 28 kursów w dni powszednie i 17 w weekendy.

 1. Jesienne wzmocnienia linii aglomeracyjnych | krabok
 2. Nowa linia „311” | krabok
 3. Nowa linia „314” i wzmocnienie „301” | krabok
 4. Kolejny agloekspress: „301” do Nowego Kleparza! | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: