„274” zostaje!

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… politykę. Ta próbowała namieszać w funkcjonowaniu linii „274” (Podgórze SKA – Trąbki) a nawet doprowadzić do jej likwidacji, na szczęście szum medialny który powstał wokół całej historii szybko pozwolił wyprostować sprawę. Najważniejsze: linia „274” zostaje. Nie będzie zlikwidowana, a nawet jest szansa że w grudniu dostanie zapowiedziane rok temu dodatkowe kursy szczytowe (po sześć w dni powszednie w każdą stronę) które zwiększą jej częstotliwość we wspomnianych godzinach dwukrotnie.

Przypomnijmy: sprawa wyszła na jaw półtora tygodnia temu, gdy Magdalena Kot, Radna Biskupic napisała na swoim profilu facebook:

Drodzy mieszkańcy Gminy Biskupice! Zwracam się z uprzejmą prośbą o Wasz głos w sprawie korzystania z autobusu 274, który przejeżdża m. in. przez miejscowość Tomaszkowice, a kończy swoją trasę w miejscowości Trąbki. Pomimo faktu, iż bardzo duża liczba mieszkańców korzysta z tej linii może zostać ona zlikwidowana (na terenie Gminy Biskupice), dlatego też bardzo proszę o Państwa komentarze w tej sprawie. Pragnę podkreślić, iż Wójt Gminy Biskupice Pani Renata Gawlik zaplanowała zwiększenie liczby kursów autobusu. Na przeciw tej decyzji staje jednak większość radnych, dlatego konieczne jest zebranie Państwa opinii w tej sprawie. Mam nadzieję, że tak ważne dla wielu mieszkańców, bardzo dobre połączenie komunikacyjne z miastem Kraków nie zostanie zlikwidowane.

Post ten wzbudził istną burzę wśród pasażerów „274” którzy jawnie nie zgodzili się na likwidację połączenia. Co więcej, przygotowali petycję w obronie autobusu, pod którą podpisało się aż osiemset osób. Temat zaczęły podchwytywać media, wychodziły też na jaw kolejne informacje. Wpis jednego z mieszkańców sugerował nawet, że z informacji które uzyskał wynika, iż próba likwidacji linii jest odwetem jednego z kandydatów na wójta za to, że nie został wybrany.

I chyba właśnie szum medialny oraz ryzyko, że sprawa będzie nabierać coraz większego rozgłosu sprawiły, że właściwie z dnia na dzień sytuacja się odwróciła o 180 stopni i radni odrzucili próby choćby dyskutowania o wycofaniu kursowania „274”, a nawet zadeklarowali że trzeba zastanowić się nad zwiększeniem liczby kursów. Sprawę objaśniła Magdalena Ciężarek-Juszczyk, kolejna Radna Biskupic (pisownia oryginalna):

Szanowni Państwo, wobec namnażajacych się informacji ( portale społecznościowe, zebrania szkolne) dotyczących ,,rzekomej „( celowo w cudzysłowie) możliwości likwidacji linii MPK przejeżdżającej przez gminę Biskupice, chciałabym oficjalnie i bardzo rzetelnie w tym temacie się wypowiedzieć .
Na poprzedniej Sesji Rady Gminy Biskupice pojawił się temat dofinansowania linii o dodatkowe 120 tys. zł rocznie ( w sumie daje nam to ponad 400 tys. zł rocznie), po to by zwiększyć częstotliwość kursów. Padły pytania czy aby na pewno jest to możliwe, biorąc pod uwagę sytuację finansową gminy i pilne potrzeby jak np. rozbudowa szkół, pojawił się nawet temat likwidacji linii, ale większość Radnych zgodnie stwierdziła, że nie spotka się to z zadowoleniem ze strony mieszkańców i być może dobrym pomysłem byłoby w ramach tego dofinansowania (120 tys. zł) przedłużyć kurs tej linii drogą wojewódzką do końca naszej gminy, tym samym obsługując więcej Sołectw. Zostało zatem niezwłocznie zwołane posiedzenie komisji, by móc przedyskutować kilka rozwiązań. Miało miejsce ono w dniu dzisiejszym. Pojawi się oczywiście informacja oficjalna.
Zatem bardzo serdecznie zapraszam mieszkańców na posiedzenia komisji, Sesje Rady ( są one również relacjonowane na żywo on line) by móc obiektywnie, bez kierowania się opiniami na portalach społecznościowych, wyrobić sobie własne zdanie. Jest to bardzo ważne drodzy Państwo, działajmy i żyjmy racjonalnie, nie dając ponieść się emocjom.

Jak zatem było naprawdę, zapewne już się nie dowiemy – i może to dobrze. Najważniejsze że Radni przekonali się, jak ważne dla mieszkańców jest regularne połączenie w ramach komunikacji miejskiej, oraz że nie dadzą sobie łatwo odebrać „274”. Co więcej, rosną szanse na wzmocnienie kursowania linii.

Olbrzymie podziękowania dla portalu Wielicka Informacja Komunikacyjna – WIK za przekazane informacje!

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: