Pietrzejowice i Wola Luborzycka walczą o linię aglomeracyjną

Mieszkańcy kolejnych podkrakowskich wsi walczą o dostęp do komunikacji miejskiej. Następnym rejonem, który postanowił o to zapytać, są Pietrzejowice.

Jak udało mi się dowiedzieć, presja na urzędnikach gminy Kocmyrzów-Luborzyca ze strony mieszkańców Woli Luborzyckiej i Pietrzejowic jest bardzo duża. Ta druga wieś, położona na północny-wschód od Kocmyrzowa, ma szczególnie źle gdyż do najbliższego przystanku autobusowego są ponad trzy kilometry. W poniedziałek 28 października odbyła się sesja Rady Gminy, której sporą część poświęcono problemom transportowym, w tym właśnie dojazdowi do wspomnianego rejonu. W efekcie jutro, 8 listopada, o godzinie 10 przy budynku Szkoły Podstawowej w Pietrzejowicach odbędzie się spotkanie przedstawicieli Zarządu Transportu Publicznego, MPK, Urzędu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz mieszkańców w sprawie wyboru lokalizacji pętli pod potencjalną, planowaną nową linię autobusową.

Oczywiście jeszcze daleko do jakichkolwiek szczegółów, jednak możemy domyślać się że gdyby miała zostać uruchomiona, to zapewne pojechałaby z Krakowa po podobnej trasie do pozostałych kocmyrzowskich linii („202”, „212”, „222”, „232”), czyli Czyżyny Dworzec – rondo Kocmyrzowskie – Kocmyrzowska – Prusy – Sulechów – Kocmyrzów – Luborzyca – Pietrzejowice, a numer dostałaby któryś z pierwszych dostępnych, czyli np. „262”.

Warto tu też przypomnieć, że w zeszłym roku o linię aglomeracyjną zapytały Proszowice. Jeśli by został uruchomiony, to taki autobus prawdopodobnie prowadziłby właśnie po wspomnianej trasie, przez Pietrzejowice. Może zatem obie gminy powinny połączyć siły i utworzyć nowe połączenie razem?

To również nie koniec zmian w gminie Kocmyrzów-Luborzyca. W drugim semestrze mają zostać uruchomione dodatkowe kursy autobusowe w godzinach szczytu na trasie Czyżyny Dworzec – rondo Kocmyrzowskie – Kocmyrzowska – Prusy – Sulechów – Kocmyrzów (zawracać będą prawdopodobnie w rejonach ronda w Kocmyrzowie). Gmina poprosiła o nie we wrześniu, jako odpowiedź na coraz większy tłok w istniejących kursach. Z mieszkańcami Słomnik walczymy również o wzmocnienia na trasie samego „222”.

Informacja o spotkaniu tutaj. Podziękowania dla Andrzeja za przekazane informacje.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: