Walczymy o dodatkowe kursy autobusów z Czernichowa

Pogarszają się warunki dojazd pasażerów z rejonów na zachód od Krakowa. W zeszłym miesiącu jeden z prywatnych przewoźników zlikwidował połączenia busem na trasie Kraków – Kamień, co jeszcze bardziej zwiększyło liczbę osób korzystających z linii autobusowych dojeżdżających do Salwatora. Niedawno na tej trasie zresztą doszło do niezwykłej sytuacji: w porannym kursie „229” do Krakowa tłok był tak duży, że autobus nie był w stanie kontynuować jazdy i musiał zatrzymać się na przystanku „Liszki UG” by zaczekać pół godziny na przyjazd autobusu rezerwowego, który przejął część pasażerów. Sprawa jest zatem poważna, dlatego razem z jedną z pasażerek, Moniką, postanowiliśmy powalczyć o zwiększenie częstotliwości tamtejszych linii.

Oto treść pisma, którą wysłaliśmy do Gminy Czernichów:

Szanowny Panie Wójcie,

Zwracam się z problemem z jakim przyszło się zmierzyć mieszkańcom oraz pasażerom z naszej Gminy. Wielu z nas korzysta codziennie z transportu publicznego, jakim są w przypadku Czernichowa autobusy linii aglomeracyjnych oraz sieci prywatnych przewoźników. Martwi mnie fakt, iż na przestrzeni ostatnich tygodni spotykamy się z coraz większymi problemami podczas korzystania z tych usług.

W dniu dzisiejszym kierowca linii 229 na wysokości przystanku „Liszki UG” odmówił kontynuowania przejazdu z racji na zbyt dużą liczbę pasażerów. Decyzję swoją argumentował przede wszystkim względami bezpieczeństwa, jak również wydłużoną drogą hamowania oraz zwiększonym obciążeniem układu hamulcowego. Kierowca zgłosił potrzebę wysłania do nas dodatkowego autobusu, który miał odciążyć pojazd. Zatrzymanie kursu o godzinie 6:30, w którym zdecydowana większość pasażerów podróżuje do szkoły oraz pracy, przysparza każdemu z osobna dodatkowych kłopotów i kosztów. Opóźnienie kursów na trasie Czernichów-Kraków w godzinach porannych jest chlebem powszednim z racji korków przed wjazdem do miasta. W dniu dzisiejszym doszedł kolejny czynnik, w którym nie znajdziemy winy pasażera ani kierującego pojazdem. Sama zmuszona byłam skorzystać w zamian z przejazdu Uberem, ponieważ nie mogłam pozwolić sobie na oczekiwanie na dodatkowy autobus. W ubiegłym miesiącu została zlikwidowana linia jednego z prywatnych przewoźników (MALBUS Kamień-Kraków). Spowodowało to szczególne trudności dla pasażerów z miejscowości Zagacie, a część osób przesiadła się na autobusy miejskie, przyczyniając się do większego tłoku w pojazdach. Tym bardziej z myślą o mieszkańcach tego przysiółka, powinna w naszej opinii zostać zwiększona liczba kursów na linii 229.

Chcemy korzystać z transportu publicznego. Chcemy wsiadając do autobusu dojechać bezpiecznie do punktu docelowego. Chcemy być przyjaźni środowisku i nie przyczyniać się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza, dlatego wybieramy transport zbiorowy nad osobowy.

Organem odpowiedzialnym za funkcjonowanie transportu publicznego w naszej gminie jest Pan, Panie Wójcie oraz organ pomocniczy, czyli Urząd Gminy. Dlatego proszę, w imieniu swoim oraz wielu innych pasażerów, o dostosowanie oferty przewozowej do potoków pasażerskich i zwiększenie liczby kursów na liniach aglomeracyjnych, w szczególności 229, 249 i 259. Zdajemy sobie sprawę, że pociągnie to za sobą większe koszty, jednak w obecnej postaci nie jesteśmy w stanie korzystać z tych autobusów – dlatego prosimy o zmianę zaistniałej sytuacji.

Z poważaniem,

Będę informował na bieżąco o dalszym przebiegu sprawy.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , ,

 1. #1 by liszek on 22 listopada, 2019 - 8:38 pm

  A wiadomo z jakiego powodu linia busowa została zlikwidowana? Bo chyba nie ze względu na brak chętnych?

 2. #2 by Lucusis on 23 listopada, 2019 - 12:03 am

  Może przywrócić pierwotny autobus jadący z Liszek i A Kaszowa do Czułówka, tylko przeciągnąć jego linię do Kamienia przez Rogatkę i domy Przegini Duchownej. Tak nie ma praktycznie żadnego transportu, poza powyginanymi w przeciwny sposób dziwągami.

  • #3 by Paweł on 3 grudnia, 2020 - 7:28 pm

   Może przewoźnik MAL BUS miał kłopoty finansowe? I musiał zrezygnować albo splajtował?

 3. #4 by Anna on 23 listopada, 2019 - 9:45 am

  Dobrze by było dorzucić dodatkowa linie tak jak było na początku gdy mpk zaczęło kursować do Kamienia. Nie zmniejszając częstotliwości 229 a dorzucajac autobus 299 na trasie Czernichow – Salwator.

 4. #5 by Bożena on 1 grudnia, 2019 - 4:55 pm

  A może przywrócić też początkową trasę 229 na Most Grunwaldzki z tamtej strony też bardzo dużo ludzi dojeżdża?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: