Listopadowe buspasy

Dobra wiadomość dla pasażerów autobusów! Właśnie jesteśmy świadkami kolejnej ofensywy buspasowej w Krakowie. Na tapecie są trzy odcinki.

Buspas na al. Focha zostanie wydłużony.

1. Wiadukt na alei 29 Listopada

Ten buspas powstał kilka miesięcy temu, jednak wtedy jako tymczasowy i takie też miał malowanie. Teraz został zamieniony na stały. Na jego wyznaczenie czekaliśmy długo – dość powiedzieć, że pierwsze przymiarki miały miejsce jeszcze w 2013 roku. Powstał poprzez wydzielenie jednego z dwóch pasów dla ruchu ogólnego, jednak taka zmiana nie powinna mieć wpływu na szybkość przejazdu aut – tu i tak wąskim gardłem jest skrzyżowanie przy Nowym Kleparzu. Samochody zatem i tak będą stać w tym samym korku i tak samo długo, niezależnie ile pasów jest dostępnych na wiadukcie – oczywiście teraz korek nieznacznie się wydłuży („optycznie”), jednak to wciąż będzie ten sam czas stania. A tutaj niepotrzebnie utykały autobusy – których ruch jest tu olbrzymi (kilkadziesiąt kursów/h samej tylko komunikacji miejskiej,  w tym takich linii jak „139” czy „503”, plus autokary itd.) a które za wiaduktem i tak wjeżdżały na dalszy buspas albo skręcały w kierunku Politechniki. Słowem – kierowcy nic nie stracą, a przynajmniej pasażerowie transportu zbiorowego zyskają.

2. Aleja Focha

Kawałek buspasa na al. Focha powstał już w 2017 roku, jako odcinek do skrzyżowania z ul. Kałuży (rejony przystanku „Cracovia Błonia”). Nikt nie stracił – po prostu istniejącą jezdnię przemalowano tak, że zamiast dwóch pasów zmieściły się trzy. Był jednak dość krótki, i aż prosił się o wydłużenie. Teraz się tego właśnie doczekamy. Pas ten zyska kilkaset metrów i będzie pociągnięty do ul. Kasztelańskiej tak, że łącznie będzie miał ok. 700 metrów. Wiadomość tę potwierdza również portal Lovekrakow.

3. Kamieńskiego

Kamieńskiego to buspas który żyje własnym życiem. Zmieniała się jego długość, zasady obowiązywania, od czasu do czasu przewijają się też kolejne pomysły na korekty. Dwa tygodnie temu wrzuciłem na Kraboka list Czytelnika, Kamila Bieńka, który poruszał właśnie sprawę Kamieńskiego. Teraz otrzymał on odpowiedź od Zarządu Transportu Publicznego gdzie urzędnicy przyznają, że przygotowali projekt wydłużenia istniejącego buspasa na odcinku od ul. Sławka w kier. ronda Matecznego do łącznicy wyjazdowej z al. Powstańców Śląskich – szczegóły poniżej.

Pozostaje zatem czekać na decyzję Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , ,

  1. #1 by pętla on 24 listopada, 2019 - 6:38 pm

    Fajnie ale dlaczego ZTP ZDMK MIR tak dziadują z malowaniem po 200m Aleji Focha? KMK ma być zawsze niezawodna a al. Focha się korkuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: