Nowa linia aglomeracyjna w Skawinie

W ciągu najbliższych tygodni w Skawinie ma ruszyć nowa linia aglomeracyjna. I to nie byle jaka, bo obsługiwana autobusami elektrycznymi.

Wszystko zaczęło się od tego, że Skawina dostała dofinansowanie w ramach międzynarodowego programu Interreg Europa Środkowa na uruchomienie na jej terenie pilotażowego programu linii autobusu elektrycznego. Konsultacje z mieszkańcami m.in. co do przebiegu trasy trwały od początku 2019 roku. Tu warto zaznaczyć, że ma ona biec w całości na terenie Skawiny – będzie to zatem obecnie druga (po „273”) linia krakowskiej komunikacji miejskiej, która będzie znajdować się wyłącznie w strefie aglomeracyjnej i nie będzie w ogóle wjeżdżała do Krakowa.

Opracowanie całej koncepcji, w tym marszruty i rozkładów, zlecono firmie Via Vistula. Rozważano sześć możliwych przebiegów, a niektóre z nich miały jeszcze mniejsze warianty (dla zainteresowanych – informacje o wszystkich znajdują się na stronie Skawiny, w Załączniku nr 1 pt. „opracowanie dot. linii autobusu elektrycznego” przygotowanym przez wspomnianą firmę, na stronach 29-39). W raporcie z konsultacji urzędnicy przyznają, że na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny jest Wariant 6, o okrężnej trasie: Skawina Rynek – Krakowska – Korabnicka – Wyspiańskiego – Cmentarz Komunalny – Kopernika – 29 Listopada – Popiełuszki – Kościuszki – Żwirki i Wigury – Konopnickiej – Skawina Rynek.

Na niebiesko zaznaczono wariant W6 skawińskiej linii autobusu elektrycznego. Źródło: Urząd Miasta i Gminy Skawina / Via Vistula (klik powiększa).

W takim układzie, linia miałaby 15 przystanków i potrzebowałaby 22 minuty na pokonanie całej trasy. Wykonywałaby 30 kursów w dni powszednie oraz po 16 w soboty i święta – możemy zatem zgadywać, że od poniedziałku do piątku miałaby częstotliwość co ok. pół godziny, a w weekendy co godzinę. Roczny koszt jej funkcjonowania wynosiłby ponad czterysta tysięcy złotych.

Chcących poznać więcej szczegółów odsyłam do powyższych linków. Wg planów autobus ma ruszyć w przeciągu najbliższych tygodni.

Jacek Mosakowski

, , ,

 1. #1 by Zieleńczanin on 30 listopada, 2019 - 3:14 pm

  O wow! Bardzo fajna linia, chciałbym takiej w Zielonkach, ale to mało realne 😜

 2. #2 by jurekts on 30 listopada, 2019 - 4:07 pm

  To ma być MPK-owska ?
  A elektryki skąd z „154” ?

  • #3 by Vanil on 30 listopada, 2019 - 6:28 pm

   Pewnie ze 169 😂 bądź z 124/424

 3. #4 by Huta on 30 listopada, 2019 - 8:56 pm

  A kiedy powstanie bezpośrednia linia z Nowej Huty do Skawiny ??????

 4. #5 by Lena on 1 grudnia, 2019 - 7:02 am

  Na Korabnickiej przydałby się dodatkowy przystanek

 5. #6 by Pola on 1 grudnia, 2019 - 12:29 pm

  Należy pomyśleć nad tym jak usprawnić komunikacjè tak aby można było łatwiej dojechać do Skawiny.Obecnie jest gorzej niż w latach 2000r. Szybciej dojechać można na wieś niż do Skawina.

 6. #7 by Maciej on 1 grudnia, 2019 - 4:31 pm

  Panie Jacku! Dziękuję za artykuł. Proszę jednak o kontakt z Wydziałem Rozwoju i Strategii UMiG w Skawinie po najnowsze informacje 🙂
  Pozdrawiam!

 7. #8 by Piotr Daniel on 1 grudnia, 2019 - 8:49 pm

  Przy okazji poddaję pod rozwagę połączenie Skawina-Salwator autostradą dopuki nie ma mostu do Ściejowic. VIATOL nie jest na Zakopiańskiej problemem dla autobusów miejskich a między Kolną i Mirowską nie ma chyba bramek

 8. #9 by pętla on 4 grudnia, 2019 - 7:58 pm

  a program Interreg Europa Środkowa dostał 100% dofinansowania z portfeli Polaków.
  Gdyby jeszcze ta linia łączyła wsie gminy Skawina z m. Skawiną. Typowe palenie kasy z dotacji.

 9. #10 by kaszmir on 5 grudnia, 2019 - 9:08 pm

  Aktualizacja – linia dostanie numer „773” i rusza już jutro:
  https://krabok.wordpress.com/2019/12/05/nowa-linia-773-w-skawinie/

 10. #11 by Jan on 8 grudnia, 2019 - 9:34 am

  W podlinkowanym raporcie najlepsze jest to:
  „W trakcie trwania konsultacji społecznych wpłynęły 3 formularze od 2 osób. Na konsultacjach społecznych podczas spotkań publicznych w sali obrad Ratusza w Skawinie w pierwszym terminie nie było zainteresowanych osób, w drugim terminie była 1 osoba. Na spotkaniach nie wniesiono uwag.”

 1. Nowa linia „773” w Skawinie | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: