Petycja w sprawie poszerzenia zasięgu Tele-busa

Tele-bus to usługa umożliwiająca zamówienie autobusu na telefon – pasażer może przekazać kiedy i w jakiej relacji potrzebuje się przemieścić, a dyspozytor – w miarę możliwości – stara się zaproponować przejazd który jak najlepiej odpowiada zgłoszeniu. Usługa ta obejmuje obecnie obszar Płaszowa i Rybitw (schemat). Od lat mieszkańcom Złocienia marzyło się, by zasięg Tele-busa rozszerzyć o ich osiedle, i teraz postanowili przejść do działań – zmobilizowało ich niedawne otwarcie ulicy Domagały i zmiana układu komunikacyjnego w okolicy. W Internecie powstała petycja, która postuluje nie tylko dodanie wspomnianego rejonu, lecz również Bieżanowa, a nawet części Prokocimia.

W treści petycji czytamy:

Z powodu otwarcia nowego odcinka ulicy Mariana Domagały łączącego ulice Nad Drwiną z osiedlem Złocień, zwracam się z uprzejmą prośbą o powiększenie strefy usług Telebusa. Zwiększenie strefy zapewni mieszkańcom bezpieczny, bezpośredni i niskoemisyjny dojazd do miejsc pracy, na zakupy, do szkół, do szpitala w Prokocimiu, do Kościoła oraz na wypoczynek nad zalewem Bagry.

Oprócz rozszerzenia usług Telebusa o dojazd nowym odcinkiem ulicy Mariana Domagały na osiedle Złocień, należy zwiększyć jego strefę zasięgu o całą dzielnice Stary Bieżanów, aby zapewnić mieszkańcom środek transportu do nowego oddziału szpitala w Prokocimiu oraz umożliwić im przesiadki z Telebusa na tramwaj i pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA1, SKA3 i SKA3P). Proponuję, aby nowa strefa Telebusa kończyła się pod Miejskim Centrum Opieki w Prokocimiu lub na pętli Podgórze SKA.

Korzyści:
-zmniejszona liczba aut na ulicach
-mniej spalin
-mniejsze korki
-obsługa nowych przystanków autobusowych
-możliwy bezpośredni dojazd nad zalew Bagry
-szybki dojazd do szpitala w Prokocimiu
-poprawa obsługi komunikacyjnej tej części Krakowa.
-noce powroty do domu zapewniałby Telebus, mieszkańcy już by nie musieli czekać godzinami na powrót nocnym autobusem do domu.

Wady? BRAK.

Węzły przesiadkowe:
-pętla Mały Płaszów P&R (obecnie działa w systemie).
-przystanki SKA Kraków Bieżanów Drożdżownia, Kraków Bieżanów, Kokotów. Obok tych peronów kolejowych mieszczą się przystanki autobusowe więc nie byłoby problemów z przesiadkami typu Telebus – pociąg. Pociąg – Telebus. (W przyszłości również należy włączyć nowy przystanek kolejowy Kraków Złocień).
-pętla autobusowa Nowy Bieżanów Południe
-pętla tramwajowa Nowy Bieżanów P&R

Petycja dopiero niedawno została opublikowana, a już na tę chwilę zebrała sto podpisów. Dostępna jest ona pod tym linkiem – zachęcam do przyłączenia się do akcji. Autor wysłał już też pismo do Zarządu Transportu Publicznego w celu rozpatrzenia tej propozycji.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , ,

 1. #1 by Krzysiek Flav on 12 stycznia, 2020 - 9:11 am

  Trochę będzie moje słowo poza tematem, ale nie wiem na ile urzędnicy monitorują zapełnienie parkingu Nowy Bieżanów P+R? Otóż uważam, że ów parking trzeba powiększyć, gdyż z tego co zauważam, to ze wszystkich „P+R” tylko ten jest zapełniony w 100%.
  Nieopodal, bo w okolicach pętli Nowy Bieżanów Południe jest potencjał na rozwój P+R w Nowym Bieżanowie, gdyż obecnie nie jest wykorzystywana cała przestrzeń miejsca. Obok pętli znajduje się również parking. Gdyby połączyć te dwa miejsca, wybudować wielopoziomowy parking (jak np. pod Koroną), skomunikować go z przystankami Nowy Bieżanów P+R-Kraków Bieżanów Drożdżownia SKA/Złocieniowa (SKA) oba parkingi w Bieżanowie mogły by cieszyć się jeszcze większym powodzeniem.
  I faktycznie Tele-Bus miałby rację bytu. Choć lepszym rozwiązaniem w moim odczuciu byłoby zwiększenie częstotliwości zwykłych linii w okolicy Złocienia.

  • #2 by autor petycji on 12 stycznia, 2020 - 4:15 pm

   W planach jest budowa parkingów typu parkuj i jedź m.in w lokalizacjach Wieliczka Bogucice SKA, Kraków Bieżanów Drożdżownia SKA, Kraków Bieżanów SKA, Kraków Złocień SKA, Kokotów SKA, Węgrzce Wielkie SKA, Podłęże SKA.

 2. #3 by Mp on 12 stycznia, 2020 - 12:12 pm

  Ja mam pytanie jaka jest szansa aby autobus podjeżdżał pod blok na ul czeczów 20 .
  Na osiedlu Złocien nie mieszkają sami młodzi ludzie starsi też i dla tych starszych jest ciężko przejść prawie 1km do najbliższego przystanku A także do najbliższego sklepu

 3. #4 by Mp on 12 stycznia, 2020 - 12:12 pm

  Ja mam pytanie jaka jest szansa aby autobus podjeżdżał pod blok na ul czeczów 20 .
  Na osiedlu Złocien nie mieszkają sami młodzi ludzie starsi też i dla tych starszych jest ciężko przejść prawie 1km do najbliższego przystanku A także do najbliższego sklepu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: