Więcej kursów „166” i inne wieści z Sidziny

W poniedziałek w Sidzinie odbyło się spotkanie mieszkańców z Przewodniczącym Rady Dzielnicy VIII Rafałem Torbą oraz przedstawicielem Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) w sprawie niedawnych zmian na liniach „156”, „166” i „175”. Pasażerowie są mocno niezadowoleni z nowej oferty komunikacji miejskiej i dali temu wyraz. Na szczęście jest szansa na choć drobną poprawę sytuacji.

O tym, jak bardzo poszkodowana została Sidzina przy ostatnich zmianach, pisałem w poprzednim artykule. Gdyby nie ciche oszczędności, nowa linia „156” powinna mieć ponad sto kursów tygodniowo więcej. I choć parę dni po ukazaniu się mojego komentarza dodany został jeden dodatkowy ranny odjazd „166” z Sidziny, to wciąż jest kropla w morzu cięć. Nie dziw więc, że mieszkańcy postanowili walczyć o naprawienie przynajmniej części niekorzystnych zmian.

Co udało się ustalić na poniedziałkowym spotkaniu? Przede wszystkim – będzie więcej kursów „166”. Od przyszłego tygodnia mają dojść dwa popołudniowe odjazdy – na poniższej grafice zaznaczone na czerwono. Możliwe jednak, że to nie koniec – ZTP zobowiązał się, na wniosek mieszkańców, przygotować propozycję rozkładu w którym „166” kursuje z powrotem cały dzień, bez przerwy międzyszczytowej. Byłoby wciąż jednak obsługiwane przez jeden autobus, mając częstotliwość co około półtorej godziny – taką jak obecnie w szczycie.

Planowany rozkład „166” od przyszłego tygodnia. Źródło: grupa „Sidzina – Kraków”, facebook.

Mieszkańcy oczekują również, że docelowo „156” zostanie wydłużone w Sidzinie tak, by obsłużyło również jej pozostałą część, obecnie  intensywnie się rozbudowującą, a pozbawiona dogodnego dojazdu w stronę Ruczaju. Zaproponowali by autobusy dojeżdżały aż do skrzyżowania ulic Taklińskiego i Dębowskiego (niedaleko Zakopianki), jednak wg ZTP nie byłoby tam warunków do zawracania pojazdów. Alternatywnym pomysłem było skierowanie „sto pięćdziesiątki szóstki” do Korabnik, jednak jest to już przystanek leżący na terenie gminy Skawina co komplikuje sprawę. Tak czy owak, przedstawiciel ZTP zaznaczył, że do tematu urzędnicy wrócą dopiero w przyszłości bo niebawem ma się rozpocząć remont ulicy Wrony i ciąg będzie przez pewien czas nieprzejezdny.

Pasażerowie poprosili również o zwiększenie częstotliwości linii „243” (Borek Fałęcki – Skawina), która obsługuje południową część Sidziny. Jest to jednak autobus aglomeracyjny, dopłaca do niego Skawina i dlatego Radny obiecał skontaktować się ze wspomnianą Gminą by wybadać czy jest taka wola.

O dalszym przebiegu spraw będę informować na bieżąco.

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Zieleńczanin on 3 marca, 2020 - 8:49 pm

  Można ją skierować Żyzną do Brzyczyny. Przystanek w Krakowie 🙂

  • #2 by kaszmir on 4 marca, 2020 - 9:00 am

   Pomysł interesujący. Czy Żyzna ma parametry pod kursy autobusu?

   • #3 by Misiolekar on 5 marca, 2020 - 9:45 pm

    Żyzna jest tak wąską uliczką, że nie nadaje się do liniowego kursowania jakichkolwiek sensownych autobusów. Puszczenie ich tam przy tamtejszych zakrętach prędzej czy później skończyłoby się kolizjami z innymi pojazdami.

 2. #4 by pętla on 3 marca, 2020 - 10:04 pm

  156 nie może zawracać tak jak linia 175 na pętli Smoleńskiego?
  Sprinter na 156? Czy stawka za Sprintera jest niższa?

  • #5 by kaszmir on 4 marca, 2020 - 8:59 am

   Pewnie mógłby, tylko jak nie wiadomo o co chodzi – to chodzi o pieniądze 😉 Koszty wydłużenia „156”, czy to przez Dębowskiego, czy do Korabnik, byłyby spore. ZTP na razie odsunął temat na… za kilka lat, bo dopiero wtedy ma skończyć się remont Wrony.

   • #6 by pętla on 4 marca, 2020 - 12:31 pm

    Wygaszanie popytu w stylu lat ’90 IIIRP na PKP…
    To cięcia polityczne – skierowane przeciwko minimalnej liczby wyborców ( może okręg wyborczy niesprzyjający JM?;) Dyr. Franek mógł zrobić to lepiej np linia 2 w przegubowcach w sob-niedz., ale to „kontrowersyjne”.

    Proteza: 175 / 475 co 1,5h
    przeniesienie kursów na 156: Smoleńskiego – Cz. Maki
    Może telebus?

 1. Powrót linii „106” | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: