Petycja – „211” do Ispiny

I kolejna petycja dotycząca komunikacji aglomeracyjnej, i znów na wschód od Krakowa! Przedwczoraj pisałem o staraniach pasażerów z Koszyc i Nowego Brzeska by przyłączyć ich rejony do siatki krakowskiej komunikacji miejskiej. Tymczasem sprawy we własne ręce postanowili wziąć też mieszkańcy Ispiny w leżącej na wschód od Niepołomic gminie Drwinia, którzy proszą o wydłużenie linii „211” (Kombinat – Chobot Leśniczówka).

„211” na pętli w Chobocie: Zdjęcie: Sławomir Kozak.

Tu sprawa wydaje się być prostsza i tańsza niż w przypadku Koszyc, bo obecnie krakowski transport zbiorowy dociera już praktycznie do granicy z gminą Drwinia. Pętla „Chobot Leśniczówka”, gdzie kończy niepołomickie „211”, leży dosłownie na granicy gmin. Pociągnięcie autobusu do Ispiny wymagałoby wydłużenia jego trasy o zaledwie 5 km. Miejsce do zawrócenia też by się znalazło – choćby na ubitym terenie tuż za skrzyżowaniem Dróg Wojewódzkich 775 i 964. Oto, co napisał w treści petycji jej Autor, Sławomir Kozak:

Szanowni Państwo,
zwracam się do was z prośbą o aktywny udział w petycji obywatelskiej mającej na celu przedłużenie linii MPK 211 mającej obecnie swój kraniec w Chobocie, do miejscowości Ispina, gdzie tworzyłaby ona alternatywę dla mieszkańców gminy Drwinia w dotarciu do Krakowa oraz byłaby szansą na rozwój regionu, poprzez jeszcze lepszą integrację z sąsiednimi gminami. Komunikacja aglomeracyjna to najlepsza inwestycja!

A jak z finansami? „211” wykonuje po 12 par kursów w dni powszednie, oraz 7 w soboty i święta. MPK ma płacone 6,88 zł za kilometr jazdy, zatem rocznie wydłużenie autobusu do Ispiny kosztować będzie ok. 250 tysięcy zł. W przypadku komunikacji aglomeracyjnej połowę kosztów pokrywa jednak Kraków, w praktyce Drwinia musiałaby więc dołożyć 120-130 tysięcy zł, co stanowi ok. 0,25% budżetu Gminy (48 mln zł).

A korzyści byłyby wymierne. Lepsze połączenie z Niepołomicami oraz z samym Krakowem, w tym bezpośredni dojazd do Kombinatu który służy za centrum przesiadkowe na linie pokrywające sporą część miasta – w tym „4”, „22”, „139” czy „174”.

Na tę chwilę podpisy złożyło ponad 200 osób, co wskazuje jak duże jest zapotrzebowanie na autobus w Ispinie. Petycję można znaleźć pod tym adresem – zachęcam do wzięcia udziału w akcji!

Odcinek Chobot – Ispina. Zdjęcie: mapy google.

Jacek Mosakowski

 

Reklama

, , , , ,

 1. #1 by Krk99 on 27 lipca, 2020 - 2:24 pm

  Skoro już autobus dojeżdżałby do Ispiny, to może lepiej byłoby od razu przedłuzyć do leżącego nieopodal Nowego Brzeska?

  • #2 by kaszmir on 27 lipca, 2020 - 2:28 pm

   Jestem za! Mieszkańcy obu rejonów mogliby połączyć siły w staraniach – razem to zawsze większa siła przebicia.

   • #3 by Zieleńczanin on 27 lipca, 2020 - 3:25 pm

    To może „211” do Koszyc ewentualnie? Prawie na pewno taniej niż nowa linia 😉

 1. Petycja – autobus do Skały | krabok
 2. Petycja – autobus do Bodzanowa | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: