Rewolucja przystankowa rozpoczęta!

Rok temu wspominałem, że Kraków planuje – wzorem wielu innych miast – wprowadzić numerację przystanków. I choć musieliśmy trochę poczekać, to w końcu się doczekaliśmy – pomysł właśnie zaczęto wprowadzać w życie.

Sprawdziłem kilka większych miast Polski: Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Szczecin, Rzeszów, Poznań. Każde z nich stosuje publicznie dostępną numerację przystanków (choć w różnych formach). Kraków zatem pozostawał dotychczas w tyle, a teraz wreszcie nadrabia dystans.

Jak to będzie działać? Każdy fizyczny przystanek dostanie, oprócz dotychczasowej nazwy, również numer. Np. przystanki przy skrzyżowaniu Lubicz z Westerplatte będą ponumerowane: „Teatr Słowackiego 01”, „Teatr Słowackiego 02”, itd. Liczba będzie służyła do jednoznacznego określenia gdzie dokładnie znajduje się dany słupek czy wiata – po której stronie ulicy, albo na którym wylocie skrzyżowania. Takie rozwiązanie ułatwia odnalezienie dokładnego miejsca gdzie zatrzymuje się dany tramwaj albo autobus, zwłaszcza na dużych węzłach przesiadkowych.

W ostatnich dniach zaczęto wcielać plany w życie. Numeracji doczekały się już m.in. przystanki „Wlotowa” (zdjęcie powyżej) czy „Teatr Słowackiego”. W ciągu najbliższych miesięcy, rozwiązanie to ma być wprowadzone na wszystkich przystankach w obrębie miasta.

Na razie to jednak dopiero połowa rewolucji. By całość miała sens, analogiczną numerację potrzeba dodać do rozkładów jazdy oraz do internetowych wyszukiwarek – dopiero wtedy system będzie można wykorzystać w praktyce. Oby ten następny krok udało się wykonać jak najszybciej.

Temat na forum pkk.net.pl o infrastrukturze przystankowej w Krakowie – w linku.

Jacek Mosakowski

Reklama

 1. #1 by Piotr on 24 listopada, 2021 - 3:19 pm

  Dla rodowitego Krakusa to nie ma racji bytu.

  Jesli ktoś mi mówi, że na Mogilskim mam wsiąść do 50 w kierunku Krowodrzy, to w ciemno idę na odpowiedni przystanek.

  Tak samo by wsiąść do 4-ki w kierunku Huty.

  Komunkat: ,,Wsiądź do tramwaju 50 na przystanku Rondo Mogilskie 02″ niewiele mi powie.

  • #2 by jaan on 24 listopada, 2021 - 3:49 pm

   Piotrze zgadza się, ten kto zna Kraków bez problemu radzi sobie bez żadnych numrków obok nazwy, ale miej na uwadze ze nie wszyscy znają miasto i wyobraź sobie bez aplikacji znaleźć na rodzinie mogilskim odpowiedni przystanek (których jest z taką samą nazwa 8 albo i więcej jeśli dobrze liczę) pomysł fajny 🙂

  • #3 by Mm on 9 grudnia, 2021 - 7:35 pm

   Zmiana trasy i krakus błądzi;)

 2. #4 by Zdzisiu on 24 listopada, 2021 - 3:42 pm

  Właśnie będąc w Warszawie również ta informacja mi nie pomogła. Gdyby nie mapy, to człowiek raczej się nie odnajdzie tak łatwo w obcym mieście i nawet numerki niewiele dadzą.

  • #5 by Piotr on 24 listopada, 2021 - 3:47 pm

   Będąc w Warszawie i chcąc dojechać na Pragę ze Starego Miasta po prostu wiedziałem po spojrzeniu na mapę, że mam wsiadać na przystanku w kierunku mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

   A po lekturze rozkładu wiedziałem, że mam czekac na 20-stkę do Żerania FSO lub 23 do Czynszowej.

   Na numerki nie zwracałem nigdy uwagi. A byłem w Warszawie kilkukrotnie.

 3. #6 by bartm83 on 24 listopada, 2021 - 5:01 pm

  W jakdojade przystanki już dawno są ponumerowane więc chyba te dane są wystawiane przez mpk?

 4. #8 by Lukasz on 24 listopada, 2021 - 5:33 pm

  Dobrze by było, aby ten system został nieco bardziej przemyślany. Przykładowo: przystanek w kierunku centrum to 01, w przeciwnym 02, albo jeśli na skrzyżowaniu jest więcej niż 2 przystanki to liczby parzyste i nieparzyste wskazują na przystanki w przeciwnych kierunkach. Jeszcze inaczej – przestanki są numerowane wg kierunku wskazówek zegara/stron świata.

  Na przystankach typu Bratysławska przydałby się jasne i duże oznaczenia skąd dana linia odjeżdża, bo odległości między przystankami są całkiem spore.

  • #9 by Jacek M. on 8 grudnia, 2021 - 1:53 pm

   Podejrzewam, że przystanki dostały te same numery, które od lat funkcjonują dla ekip rozwieszających rozkłady (wpisane w prawym rogu na górze papierowych rozkładów) i raczej nie będą już zmieniać numerów bo dla pracowników byłoby to spore zamieszanie.

   Co do systemu numeracji, często ciężko byłoby wskazać który przystanek jest do centrum. Np. przystanki tramwajowe „Brożka” czy „Borsucza” – w obie strony odjeżdżają z nich linie do centrum.

   Analogicznie, jeśli mamy np. skrzyżowanie „x” i na obu górnych wylotach są przystanki – który z nich jest północny?

 5. #10 by jacekkkk on 24 listopada, 2021 - 8:04 pm

  A co poza miastem? Wiele przystanków nie ma tablic z nazwami. Są też wiaty z czesto nieaktualnymi nazwami lub dawno wypłowiały. Moze tu ZTP zadba o montaż nazw?

  • #11 by Jacek M. on 8 grudnia, 2021 - 1:54 pm

   Za przystanki poza miastem odpowiadają gminy.

 6. #12 by Realisa on 26 listopada, 2021 - 6:56 am

  Jaki to ma sens? I tak trzeba będzie sprawdzić na mapie gdzie dany numerek się znajduje. Byłem kilkukrotnie w miastach z tym systemem i nie pomogło.

  • #13 by Jacek M. on 8 grudnia, 2021 - 1:55 pm

   Np. jak już jesteś na przystanku, to masz pewność że stoisz na właściwym. Dzięki czemu nie stoisz np. przez dziesięć minut w niepewności, czy autobus właśnie nie odjeżdża Ci z innej strony skrzyżowania 😉

 7. #14 by Piotr on 28 listopada, 2021 - 12:56 pm

  Na dużych węzłach jest ona potrzebna, na zadupiach nie jest. Zrobili u mnie numeracje, jak drugi przystanek jest kilka metrów od pierwszego.

  • #15 by Jacek M. on 8 grudnia, 2021 - 1:56 pm

   No tak, tylko ta definicja jest zawsze płynna. Co jest „dużym węzłem”, a co nie? Albo co jest przystankami „obok siebie, tak że nie trzeba numerować”, a co na tyle dużą odległością, że już lepiej dodać oznaczenia?

   Każdy też odpowie na te pytania inaczej. Dlatego dobrze, że zrobią to uniwersalnie w całym mieście, podobnie zresztą jak inne miasta. Nikomu to nie utrudni podróży, a komuś zawsze może pomóc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: