Kraków wprowadza numerację przystanków

Niebawem pojawią się rozkłady powakacyjne. Oprócz szeregu zmian o których wspominałem w poprzednich artykułach (dla tramwajów, dla autobusów, w tym zakładającej nowe połączenie na południu miasta), w życie wejdzie jeszcze jedna, pozornie mała, lecz taka która może bardzo ułatwić życie niektórym pasażerom: urzędnicy wprowadzą numerację przystanków.

O co chodzi w praktyce? Każdy fizyczny przystanek dostanie, oprócz dotychczasowej nazwy, również numer. I tak np. przystanki przy skrzyżowaniu Lubicz z Westerplatte będą ponumerowane: „Teatr Słowackiego 01”, „Teatr Słowackiego 02”, itd. Liczba będzie służyła do jednoznacznego określenia gdzie dokładnie znajduje się dany słupek czy wiata.

Czy będzie to przydatne? Wg mnie bardzo bo ułatwi odnalezienie miejsca gdzie zatrzymuje się nasz tramwaj czy autobus. Oczywiście, w przypadku pojedynczych par przystanków, znajdujących się naprzeciwko siebie na małych ulicach, nie jest to problem. Jednak już w centrum, informacja że nasz autobus „odjeżdża z ronda Mogilskiego” jest nieprecyzyjna – wszak poszczególne postoje w obrębie tego węzła potrafią być oddalone od siebie nawet o kilkaset metrów. Analogicznie, dodanie numeracji ułatwi też korzystanie z wyszukiwarek połączeń.

Warto zaznaczyć, że Kraków nie wymyśla tu koła na nowo. Numerację przystanków stosują już choćby Warszawa, Rzeszów czy Gdańsk. Dobrze, że Gród Kraka też wreszcie wprowadzi to rozwiązanie. Duże brawa, ZTP!

Numeracja przystanków „Dworzec Centralny” w Warszawie. Źródło: OpenStreetMap / ZTM Warszawa.

Jacek Mosakowski

Reklama

 1. #1 by Przemysław z Mistrzejowic on 25 sierpnia, 2020 - 1:57 pm

  Trzeba będzie do tego opracować planiki węzłów przesiadkowych. W innych miastach takie numeracje już są i jak się nie ma takiego planu, to numeracja jest raczej utrudnieniem. Lepiej wprowadzić ujednoznacznienia w postaci nazw ulicy wylotowych z danego węzła: np. „Dworzec Główny – Basztowa”, „Dworzec Główny – Westerplatte”.
  Pozdrawiam.

  • #2 by kaszmir on 25 sierpnia, 2020 - 8:00 pm

   Hm. Numery mają o tyle zaletę, że są krótsze. Przy dłuższych nazwach przystanków dodanie jeszcze jednego wyrazu mogłoby być ciut uciążliwe, a takie nazwy mogłyby nie mieścić się na wyświetlaczach. Myślę, że skoro kilka miast w Polsce zdecydowało się na numery, to warto podążyć tym szlakiem.

   • #3 by pętla on 27 sierpnia, 2020 - 9:54 pm

    Na przewijanych wyświetlaczach się mieszczą.

 2. #4 by Maro on 25 sierpnia, 2020 - 5:02 pm

  Bzdety i tyle szkoda kasy

 3. #5 by Kordy on 27 sierpnia, 2020 - 8:46 pm

  Jeszcze gdyby tak wzorem innych miast na zewnętrznych wyświetlaczach bocznych pojawiałby się ulice, którymi będzie jechać dana linia byłoby czadowo!

 4. #7 by Doliński on 14 września, 2020 - 11:36 am

  Jeszcze tylko kursy niskopodłogowe oznaczone przez podkreślenie w rozkładzie na przystankach i zacznie być przyzwoicie 😋

 5. #8 by Pomiary Elektryczne on 3 listopada, 2020 - 9:26 am

  Nareszcie, długo na to czekałem

 6. #9 by Piotr Gorski on 20 grudnia, 2020 - 5:03 pm

  Jest gdzieś lista / mapka?
  Widzę w Jakdojadę numeracje ale nigdzie nie ma listy jakieś rozsądnej…

  • #10 by kaszmir on 22 grudnia, 2020 - 1:55 pm

   Nie słyszałem niestety o żadnej.
   Dziwne to wszystko, bo wydaje się że wprowadzono to na pół gwizdka – brak numeracji w rozkładach, na przystankach też jakoś jej nie eksponują.

 1. Rewolucja przystankowa rozpoczęta! | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: