Śledzenie tramwajów na Androidzie i iOS

Kilka dni temu informowałem o uruchomieniu mapki online umożliwiającej śledzenie krakowskich tramwajów na żywo. Przyznam, że sam byłem zaskoczony z jak wielkim zainteresowaniem się ona spotkała ze strony Czytelników oraz lokalnych mediów. Przychylnie zareagowali również urzędnicy z ZIKiT, którzy wyrazili swoje całkowite poparcie dla inicjatywy oraz zachęcali innych mieszkańców do podobnych działań. I chyba się udało – dziś mam przyjemność zaprezentować kolejne dwie strony umożliwiające sprawdzenie aktualnej pozycji tramwajów MPK. Warto wypróbować każdą i zdecydować, która pasuje nam najbardziej.

„Kraków pod ręką”

Pierwsza, autorstwa Jakuba Stępaka, Marcina Zielińskiego, Piotra Ociepki i Weroniki Kleemann, pozwala śledzić pojazdy tak online, jak i w aplikacji na Androida. Jak opisują jej twórcy: „Na mapie zobaczysz aktualną lokalizację tramwajów oraz rozkład jazdy każdego przystanku i pojazdu. W przyszłości również lokalizację rowerów publicznych i aut w systemie car sharingu.” Dostępna jest bezpośrednio tutaj oraz w Google Play, bezpłatnie.

Kraków pod ręką.


„Krk Tram Map”

Druga, przygotowana przez Piotra Knapczyka, działa z kolei pod Anroidem i iOS. Również i tu może spodziewać się jej dalszego rozwoju, cytując autora: „W niedalekiej przyszłości planuję dodać przede wszystkim znaczniki przystanków na mapie, przewidywany czas dotarcia na przystanek i listę tramwajów dla każdego przystanku (podobnie jak to jest wyświetlane na fizycznych tablicach na przystankach).” Dostępna za darmo w Google Play oraz AppStore.

Krk Tram Map.


Zachęcam do śledzenia obu projektów oraz ich wypróbowania, bo każdy ma swoje unikalne cechy i zalety. Rozwój tematu niewątpliwie cieszy – teraz dzięki mnogości dostępnych rozwiązań krakowianie mają spory wybór i mogą skorzystać z takiej aplikacji oraz wersji, która najbardziej odpowiada ich oczekiwaniom.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , ,

 1. #1 by wezyrek on 21 kwietnia, 2017 - 7:38 pm

  Bez autobusów apki dla mnie mało użyteczne

 2. #2 by 2latado30charyszka.pl on 23 kwietnia, 2017 - 6:20 pm

  Wreszcie mamy dostęp do rzetelnej informacji kiedy tramwaj przyjedzie! 🙂

 3. #3 by Jerzy on 10 czerwca, 2017 - 10:22 pm

  Dlaczego MPK nie korzysta z informacji GPS poszczególnych tramwajów na tablicach świetlnych z rozkładami jazdy? Obecnie w większości przypadków opóźniony tramwaj znika z tablicy i jest uważny za „zaginiony”, a przecież nie ma żadnych przeszkód aby wprowadzić korektę od aktualnej pozycji pojazdu i wyświetlac przewidywany czas dojazdu do przystanku. Tablice świetlne, które tylko „przepisują” papierowy rozkład jazdy nie mają sensu.

  • #4 by kaszmir on 12 czerwca, 2017 - 6:47 am

   Korzysta i czasy podawane na tablicach w większości jak najbardziej uwzględniają opóźnienia. Być może miałeś pecha i trafiłeś na jakąś usterkę. Ew. na wagon który nie ma GPSa (np. E1, które obecnie jeżdżą na „7” czy „16”).

 4. #5 by Zdzich on 5 listopada, 2018 - 10:04 am

  Jest też aplikacja pod klarownym tytułem: Jedzie?
  https://itunes.apple.com/pl/app/jedzie/id1229251580?l=pl&mt=8

  • #6 by kaszmir on 5 listopada, 2018 - 1:15 pm

   O proszę, o tej nie wiedziałem 🙂

 1. Śledzenie tramwajów na komórce – nowości | krabok
 2. Autobusowa rewolucja GPS | krabok
 3. Nowa aplikacja do poruszania się po mieście z informacjami na żywo | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: