Petycja: linia aglomeracyjna do Gdowa

Mieszkańcy Gdowa, jedynej gminy w powiecie wielickim bez autobusu krakowskiej komunikacji miejskiej, postanowili po raz kolejny powalczyć o zmianę tego stanu rzeczy. W tym celu przygotowali petycję internetową, którą na tę chwilę podpisało już ponad 600 osób. Czy tym razem ich działania odniosą sukces?

Pasażerowie z Gdowa już od kilku lat walczą o uruchomienie linii aglomeracyjnej. Jak do tej pory ich starania były zbywane, jednak na szczęście się nie poddają. Obecna akcja zebrała już duży rozgłos, zainteresowały się nią również gazety oraz telewizja – tym większa zatem szansa, że przyniesie rezultaty. Petycja dostępna jest pod tym linkiem, a oto jej treść:

Próba przekonania władz gminy Gdów do zrobienia komunikacji miejskiej trwa wiele lat. Listy, pisma, telefony, rozliczanie z obietnic wyborczych. Nic nie pomogło. Ta petycja jest rozwiązaniem ostatecznym. Jeżeli się zjednoczymy i zbierzemy podpisy, władze zobaczą nasz zapał i zaczną liczyć się z naszym zdaniem. Jako jedyna gmina w Wieliczce nie posiadamy jeszcze transportu miejskiego. Tylko u nas jeżdżą prywatni przewoźnicy, którzy liczą sobie stawki 2 razy droższe od komunikacji miejskiej. Pamiętajcie, każdy podpis się liczy. W grupie siła. Tak dla MPK!

Autobus w drodze do Krakowa przejeżdżałby przez inne gminy, które prawdopodobnie też miałyby się dołożyć do jego kursowania. Najprostszym rozwiązaniem, a zatem może i najlepszym, byłoby wydłużenie „274” (Podgórze SKA – Trąbki P&R). Taki pomysł wydają się popierać również władze Wieliczki. Linia ta, utworzona w 2018, kończy obecnie bieg w Trąbkach, czyli ok. 7 km przed Gdowem. Jej uruchomienie okazało się olbrzymim sukcesem, na tyle dużym że na początku 2020 zwiększono jej częstotliwość w szczycie i odtąd kursuje co godzinę zamiast co dwóch. Czy mogłaby pojechać jeszcze częściej, i na dłuższej trasie?

Alternatywą byłoby poprowadzenie zupełnie nowego autobusu. W praktyce byłoby to jednak droższe rozwiązanie, a dodatkowe kursy i tak robiłyby za „274 bis”. Może zatem rzeczywiście lepiej się dogadać i zamiast tworzyć nową linię, wzmocnić po prostu bazowe „274”?

Krakowskie MPK już przetarło szlaki wiosną 2020, gdy przez Gdów przejeżdżała tymczasowo uruchomiona linia medyczna „MED2” (Dobczyce – Kraków) – warunki i możliwości zatem są, trzeba tylko chcieć. Warto wesprzeć akcję i podpisać powyższą petycję. Zachęcam również do śledzenia profilu TAK. dla MPK do Gdowa, gdzie publikowane są bieżące informacje.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Piotr on 27 kwietnia, 2021 - 5:33 pm

  Aż dziwne, że liczący ponad 4300 mieszkańców Gdów nie ma autobusu.

  Natomiast Kamień (229) liczy prawie 1500 osób, Włosań (275) ma 1200 mieszkańców. Nawet Chrosna ma około 500, a Chobot 326 mieszkańców.

  To pokazuje, że zarówno zapełnienia oraz wpływy z biletów w pełni uzasadnią uruchomienie połączenia.

 2. #2 by Hanibal on 28 kwietnia, 2021 - 11:31 pm

  A wy wiecie ile MPK Kraków chce za 1 wozo kilometr?To się dobrze zastanówcie ?Komuna z MPK nie odeszła jeszcze tylko ma białe kołnierzyki przerost administracji nad treścią przy ul.Brożka i na 5 zajezdniach ile pięter ilu kierowników dyrektorów itd….za to wszystko z podatków ludzie mają płacić ? Zapewne …z myślą o mieszkańcach 😬

  • #3 by kaszmir on 29 kwietnia, 2021 - 7:47 am

   Słomniki, leżące w podobnej odległości od Krakowa, mają swoją linię aglomeracyjną „222”. Skoro mieszkańcy chcą, to warto spełnić ich postulaty. Ja ich rozumiem, po paru latach jeżdżenia busem do gminy Myślenice, też mam dość.

  • #4 by pętla on 30 kwietnia, 2021 - 1:06 pm

   Wiemy, tak się kończy zakup na kredyt autobusów i tramwajów. Zabezpieczeniem kredytu dla miasta są mieszkańcy dlatego bankierzy tak chętnie udzielają kredytów i dlatego aglo jeździ tak rzadko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: