Jakie zmiany komunikacyjne czekają gminę Zabierzów?

Nieustannie powraca temat zmian i poprawy komunikacji aglomeracyjnej w gminie Zabierzów. Linie są przeciążone, często docierają do Krakowa okrężnymi, wydłużającymi podróż trasami, a do tego wiele z nich ma bardzo niskie częstotliwości. Sprawę tylko pogorszyły kontrowersje wokół likwidacji „208”. Dyskusja trwa i jest szansa, że w tym roku wreszcie Gmina doczeka się pozytywnych wieści.

Zarząd Transportu Publicznego (ZTP) coś nie ma szczęścia do zmian w gminie Zabierzów. Ponad rok temu urzędnicy zaproponowali utworzenie dwóch agloekspressów, które dojeżdżałyby do centrum Krakowa na wzór podobnych linii do Niepołomic („301”), Zielonek („307”) czy Wielkiej Wsi („310”). W miejsce obecnych „218” i „258” miały być utworzone:

 • „318”: Cracovia Stadion – Czarnowiejska – Balicka – jak „218” – Kleszczów,
 • „358”: Cracovia Stadion – Czarnowiejska – Balicka – Szczyglice – Balice – jak „258” – Brzoskwinia – Nielepice.

Propozycja jednak nie uzyskała akceptacji, m.in. ze względu na niezapewnienie ważnych relacji wewnątrzgminnych (w tym dojazdu do Eximius Park), a także brak rozwiązań dla północnej części Gminy.

Potem, w listopadzie 2022 zlikwidowano lotniskowy autobus „208”. Ta zmiana spotkała się z olbrzymią krytyką pasażerów bo część osób straciła dojazd do pracy, wielu zabrano dogodne połączenie do centrum Krakowa, a i łączna liczba kursów w gminie Zabierzów zmalała – rekompensata w postaci wzmocnień linii „218” i „238” była dużo mniejsza niż to, co zabrano. Sprawa zresztą od czterech miesięcy pozostaje nierozwiązana, a pracownicy lotniska mieszkający w Rząsce czy Szczyglicach musieli przesiąść się do aut.

Następstwem zmian była debata z ZTP na Sesji Rady Gminy, dotycząca nie tylko „208”, lecz również częstotliwości i tłoku na innych liniach, w tym „228” czy „268”. W jej efekcie, urzędnicy zaproponowali potem Gminie jedno z dwóch rozwiązań:

 • albo wzmocnienie „268” dodatkowymi kursami na odcinku Bronowice Małe – Zabierzów Młyn,
 • albo wyprostowanie trasy „268” (bez wjazdów pod Ujazd) i w zamian utworzenie nowej linii na trasie Bronowice Małe – jak „268” – Ujazd, co ok. 60-70 minut, z częścią kursów wariantowo przez Zabierzów Młyn.

Tych zmian też na razie nie udało się wprowadzić. Tymczasem, w ostatnich tygodniach z ZTP przyszła również propozycja zmian w południowych rejonach:

 • „258”: Bronowice Małe – Mydlniki – Balice – Aleksandrowice – Brzoskwinia (wyprostowanie i skrócenie trasy, 17 par kursów dziennie),
 • w zamian stworzenie nowej linii na trasie Nielepice – Aleksandrowice – Balice – Szczyglice – Zabierzów Eximius Park – Zabierzów Młyn (23 pary kursów dziennie).

„258” obecnie w dni powszednie wykonuje 14 par kursów, zatem liczba odjazdów by się zwiększyła, zwłaszcza dla pasażerów na trasie nowego autobusu. Jednak i tu już zaczęły pojawiać się wątpliwości mieszkańców, m.in. ze względu na pozbawienie Nielepic jakiegokolwiek autobusu do Krakowa, czy odcięcie centrum Brzoskwini od połączenia w stronę Rząski czy Eximius Park.

Dyskusja zatem dalej trwa, a już w ten weekend ma się odbyć spotkanie z mieszkańcami Nielepic. Pieniądze w budżecie Gminy zasadniczo są, a i ZTP wygospodarował dodatkowy autobus do wzmocnień. Problemem jest tylko ustalenie właściwych tras.

Temat na forum pkk.net.pl dot. komunikacji miejskiej w gminie Zabierzów – w linku.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Anna Stehlik on 21 marca, 2023 - 9:52 pm

  A co z 278,przecież częstotliwość skandaliczna,a trasa bardzo długa.W godz.szczytu tłok niesamowity. Jedyny autobus na trasie Zielona – Krzeszowice

  • #2 by bus on 24 marca, 2023 - 1:37 pm

   Zgłosić do Urzędu Krzeszowice – to oni zamawiają MPK.

  • #3 by Jacek M. on 27 marca, 2023 - 8:47 am

   Na spotkaniu była też wspominana kwestia linii „278”. ZTP wspominało że można by ją wzmocnić, choć wg nich przede wszystkim na odcinku Kraków – Radwanowice.

 2. #4 by jozekwh on 23 marca, 2023 - 7:39 pm

  A temat 208 zamknięty? Co z petycją z 2 tysiacami podpisów? Macie odpowiedzi z lotniska, UG Zabierzów i ZTP?

  • #5 by Jacek M. on 27 marca, 2023 - 8:49 am

   Niestety tak. Właściwie na każdym spotkaniu z ZTP krytykuję kwestię dojazdu do lotniska oraz zabrania „208”, jednak urzędnicy są nieugięci: linia w takiej formie nie wróci. Powiedziano, że ew. można by uruchomić krótką trasę Bronowice Małe – lotnisko. Acz to na razie tylko takie głośne myślenie, brak konkretów.

   Będę naciskać dalej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: