Dokąd pojedzie „183”?

Na początku roku 2013 stała trasa linii „183” została skrócona z Prokocimia UJ do Domu Spokojnej Starości. Wynikało to z decyzji władz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, które nie chciały dłużej przeznaczać części terenu pod pętlę autobusową. W zamian Radni Dzielnicy XII wywalczyli w ZIKiT drobną poprawę kursowania autobusu w godzinach pozaszczytowych.

Wychodzi jednak na to, że również obecna pętla przy Domie Spokojnej Starości może podzielić los podobny do poprzedniej – z tych samych powodów. I choć nic nie jest jeszcze pewne, to w takim przypadku nie będzie już można po prostu skrócić linii o kolejny przystanek lub dwa, dlatego rozważa się puszczenie autobusów do zupełnie innej końcówki.

Jedną z opcji jest przekierowanie linii od przystanku „Prokocim Szpital” w kier. południowym, ul. Wielicką do obecnej pętli „Rżąka”. Dzięki temu mieszkańcy tego osiedla mieliby do dyspozycji obie linie – „163” oraz „183” – dające w szczycie autobus wypadkowo co 12 minut. Nie jest jednak pewne, czy pętla pomieści dodatkowe autobusy.

Kolejną możliwością – zaproponowaną przez część Radnych – jest puszczenie linii ul. Wielicką w przeciwną stronę i zawracanie linii w układzie ulicznym Na Kozłówce. Dawniej kursowało tędy „103”, jednak od czasu likwidacji autobusu (2011 rok) przystanek pozostał bez obsługi komunikacją publiczną. Skierowanie tutaj linii „183” pozwoliłoby – przynajmniej częściowo – załatać tę dziurę.

Jeszcze inna alternatywa dla „183” wiąże się z… linią „163”. O tym jednak wkrótce.

lkaszmirski

Reklama

, , , , , , ,

 1. #1 by Piotrek on 30 grudnia, 2013 - 9:01 pm

  Domu… nie domie

  • #2 by lkaszmirski on 30 grudnia, 2013 - 9:32 pm

   Jesteś pewny? Czy możesz podać jakieś źródło? Sprawdzałem parę i… o dziwo opinie są różne, niektóre wydają się nawet akceptować oba.

   • #3 by Piotrek on 30 grudnia, 2013 - 9:56 pm

    http://forum.gazeta.pl/forum/w,374,58066879,58144176,Re_Wolacz_slowa_dom_.html

    Sprawdziłem. „Mały słownik języka polskiego” pod red. Elżbiety Sobol (PWN, 1997
    r.) podaje, że można mówić „domu” albo „domie”, ale „Nowy słownik poprawnej
    polszczyzny PWN” (2002 r.) ma zapis, iż powinno się używać „domu”, nie: „domie”.
    W Poradni Językowej PWN wskazuje się, że forma „domie” jest przestarzała.

   • #4 by lkaszmirski on 30 grudnia, 2013 - 9:59 pm

    Ok, dzięki. W takim razie bezpieczniej jest używać „domu” i tak też się postaram na przyszłość!

 2. #5 by MK on 31 grudnia, 2013 - 10:52 am

  Z końcówką na Rżące jest akurat tak, że małym kosztem można stworzyć tam całkiem dużą pętlę. Jakieś 150m metrów znajduje się kompletnie nie używany nigdy parking. Spokojnie można by wyznaczyć tak kilka stanowisk dla autobusów. Np. bezpośrednio od strony ulicy dla autobusów przegubowych, a dla standardowych wewnątrz niego. Rozwiązuję się wtedy problem pojemności pętli.
  Jednocześnie, dobrze by było przesunąć wtedy przystanek „Czerwiakowskiego” bardziej wgłąb osiedla, mniej więcej na wysokość bloku 11 aby wysiadający wciąż mieli blisko do domów, ale jest tam mało miejsca i prawdopodobnie trzeba byłoby go urządzić w pasie drogowym. Ruch osiedlowy jest przecież na tyle mały, że 1min zatrzymania nie powinna robić problemu.

  (dodatkowo w przyszłości można by puścić 183 przez teren mającego powstać szpitala, obsługując jednocześnie wschód osiedla. ale wymaga to powstania i szpitala i dróg łączących go z osiedlem… )

  Przepraszam, za bałagan w wypowiedzi, ale pisana w pośpiechu.

 3. #7 by Zieleńczanin on 26 Maj, 2019 - 4:18 pm

  (Widzę datę)
  Zastanawia mnie tylko, czemu ewentualnie nie skierują 183 cały dzień do Wydziału Farmaceutycznego? Tam chyba nie ma problemów z własnością.

  • #8 by kaszmir on 26 Maj, 2019 - 7:41 pm

   Nie skierują cały dzień, bo to dodatkowe koszty. Dlatego dojeżdża tam tylko wtedy, gdy jest potrzeba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: