Więcej kursów „262” oraz inne wieści z Kocmyrzowa-Luborzycy

Zgodnie z zapowiedziami, w tym tygodniu autobus „262” został wydłużony do Rawałowic. Zmian na terenie gminy Kocmyrzów-Luborzyca szykuje się jednak więcej – pierwsze wejdą w życie już w najbliższych miesiącach.

20 września odbyło się posiedzenie komisji Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Niemałą jego część poświęcono sprawom transportowym. Poniżej skrót podanych informacji:

Rawałowice, „262”

Na razie po prostu przedłużono do Rawałowic istniejące kursy „262”. Linia zatem dociera tam tylko od poniedziałku do piątku, sześć razy dziennie (trzy razy rano, trzy popołudniu). Od stycznia 2022 ma jednak zostać wzmocniona – w dni powszednie będzie miała dziesięć kursów, dodatkowo zacznie funkcjonować w weekendy, wykonując po pięć odjazdów zarówno w soboty jak i w święta.

Wilków, „232”

W planach, potencjalnie na przyszły rok, jest również doprowadzenie komunikacji miejskiej do Wilkowa. Kandydatem jest „232”, które zostałoby wydłużone na trasę Czyżyny Dworzec – … – Goszcza – Marszowice – Wilków. Dzięki temu wieś ta zyskałaby dojazd nie tylko do centrum Gminy oraz do Krakowa, lecz również możliwość przesiadki na pociągi linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej „SKA2”, łączącej Gród Kraka ze Słomnikami, Miechowem i Sędziszowem. Prawdopodobnie konieczne byłoby wtedy również dołożenie kursów „232” w godzinach szczytu, gdyż autobusy już obecnie są bardzo zatłoczone, co dopiero z dodatkowymi pasażerami.

Karniów i Czulice, „212”

Pasażerowie zwrócili się do Rady Gminy o dołożenie czterech kursów w dni powszednie na linii „212”.

Zalipie, „202”

Mieszkańcy proszą również o dołożenie po cztery kursy dziennie (przez cały tydzień, włącznie z weekendami) na linii „202”. W bliższej lub dalszej perspektywie przewija się też wydłużenie autobusu do Zalipia, czyli na trasę Czyżyny Dworzec – … – Łososkowice – Zalipie.

Dojazdów, „117/242”

O dostęp do komunikacji aglomeracyjnej upominają się również mieszkańcy Dojazdowa. Co interesujące, jednocześnie na połączeniu z Kocmyrzowem zależy pasażerom z Łuczanowic, dlatego w grę wchodzi wydłużenie jednej z tamtejszych, istniejących już linii. Na spotkaniu Rady wspomniano o możliwym wydłużeniu „242”, jednak w mojej opinii ta linia odpada – raz że wtedy jej trasa byłaby bardzo pokręcona (w drodze do celu, przez skrzyżowanie Bystronia / Glinik przejeżdżałaby trzy razy!), dwa że na takie rozwiązanie nie chcą zgodzić się obecni pasażerowie z Krzysztoforzyc. Wg mnie bardziej realne jest zatem wydłużenie bliźniaczego „117” do aglomeracji (jako „272”?), dając mu marszrutę Kombinat – … – Łuczanowice – Dojazdów – Kocmyrzów-Luborzyca.

Nagranie z sesji Rady Gminy dostępne jest pod linkiem. Tematy transportowe są poruszane mniej więcej od 13:30 min. Podziękowania dla Andrzeja za przekazane informacje.

Temat dot. gminy Kocmyrzów-Luborzyca na forum pkk.net.pl – w linku.

Jacek Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by Mateusz on 29 września, 2021 - 2:22 pm

  W sprawie nowej linii do Rawałowic rzeczywiście wygląda to obecnie niekorzystanie, ale są szumne zapowiedzi zwiększenia częstotliwości od 2022 roku, pytanie od którego miesiąca roku.

  Sołectwo Wilków powinno mieć zdecydowanie swoją własną linię (np. 282) jadącą przez:
  -Marszowice do Luborzycy
  -lub przez Wilków Brzeziny do Woli Luborzyckiej i dalej do Luborzycy
  -lub przez Wolę Luborzycką do DW776 i dalej do Kocmyrzowa. Oczywiście każdy z tych wariantów skierowany do Czyżyn jak pozostałe linie. Mało atrakcyjne wydaje się kierowanie linii naokoło przez Łuczyce i Goszczę. Po pierwsze czas dojazdu, po drugie już obecnie przeładowane autobusy.

  W sprawie dodatkowych kursów dla linii 202 i 212, mieszkańcy proszą o nie od lat, podejrzewam, że w tej sprawie wiele się nie zmieni, o ile zmieni się cokolwiek.

  Pojawiły się głosy, że gmina Słomniki jest zainteresowana dodatkowymi kursami dla linii 222, jednak Kocmyrzów nie chce dopłacać do funkcjonowania linii w obecnym podziale.

  Odnośnie do komunikacji w Dojazdowie, zaprzepaszczono możliwość skrętu z ul. Kocmyrzowskiej w ulicę Galicyjską jadąc od Kocmyrzowa. Gdyby nie to, komunikację można byłby rozwiązać kierując wszystkie kusy jadące przez Dojazdów ulicami Galicyjską i Krakowską. Obecnie trzeba szukać innego rozwiązania, być może nowa linia 272 (przedłużenie miejskiej 117) byłaby faktycznie dobrym pomysłem.

  • #2 by Jacek M. on 4 października, 2021 - 2:30 pm

   Z drugiej strony, „232” jedzie naokoło za to byłaby szansa na więcej kursów. Skoro i tak byłyby dokładane, to wg mnie lepiej mieć „232” co godzinę do Wilkowa, niż „232” do Goszczy i „282” do Wilkowa, każde co dwie. Nawet jeśli dla mieszkańców tego ostatniego oznaczałoby nadłożenie paru minut drogi.

   Dodatkowo wspomniano, że „232” zapewni też dojazd do pociągów – być może mieszkańcom na nim zależy?

 2. #3 by pętla on 29 września, 2021 - 9:54 pm

  Zobaczymy czy gmina K-L zgłosi te kursy przed uchwaleniem budżetu Krakowa na 2022r bo inaczej to będą plany na 2023r+…

 3. #4 by Piotr on 1 października, 2021 - 6:16 am

  Czy te cztery kursy na 202 i 212 będą dołożone losowo, wg widzimisię ZTP, czy mieszkańcy wskazali konkretne godziny? Czy po porostu dokładamy kursy idealnie pomiędzy juz istniejącymi?

  • #5 by Jacek M. on 1 października, 2021 - 7:29 am

   W dni powszednie nie zdziwiłbym się, gdyby chodziło o zagęszczenie godzin szczytu. Na razie nie wiadomo czy te kursy będą – gmina musi zadecydować czy chce dopłacić na nie.

 4. #6 by pętla on 8 października, 2021 - 8:44 am

  W temacie KM:
  Wpuszczeni w korek – zobacz jak w USA niszczono sieci tramwajowe w dużych miastach
  Film Wpuszczeni w korek (Taken For a Ride, USA 1996)
  https://instytutsprawobywatelskich.pl/wpuszczeni-w-korek-zobacz-jak-w-usa-niszczono-sieci-tramwajowe-w-duzych-miastach/

 1. Całotygodniowe „262” | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: