Kolejna zmiana tras „103”, „153” i „193”

Niesamowite: „103” powstało niecałe trzy miesiące temu, a zalicza właśnie kolejną zmianę trasy. Od soboty będzie kursowało na nowej, trzeciej już, w jego krótkiej historii. Zmienią się również marszruty „153” i „193”, wg rozpiski poniżej:

 • „103” – zostanie skrócone z Placu Centralnego do Lesiska, a z drugiej strony wydłużone z R. Czyżyńskiego przez al. Jana Pawła II – Boruty-Spiechowicza – al. Gen. Andersa do Al. Przyjaźni,
 • „153” – zostanie wydłużone z os. Na Skarpie do Lesiska (wraca więc na swoją trasę sprzed wakacji: Os. Piastów – Lesisko),
 • „193” – zostanie wydłużone z Lesiska przez Niepokalanej Marii Panny do pętli Na Załęczu.

Widać więc, że ZIKiT wciąż szuka pomysłu na linie w rejonie Mogiły i trochę błądzi, jednak najnowsza propozycja jest w mojej opinii całkiem dobra. Zastanawiałem się też, jaki jest powód wprowadzenia kolejnych zmian i znalazłem nawet dwa, oba całkiem prawdopodobne.

Pierwszy to chęć poprawienia punktualności „103”, która była mocno nadszarpnięta z powodu korków na Klasztornej. Cierpieli na tym również pasażerowie „113”, które przejmowało część pasażerów opóźnionej „sto trójki”, nie zawsze jednak mogąc ich pomieścić. Teraz „103” nie będzie wjeżdżać na Klasztorną, sytuacja powinna więc ulec poprawnie. W zamian jednak, by rejon ten nie był stratny, na skróconym odcinku pojawi się „153”. a by ul. Niepokalanej Marii Panny miały utrzymane połączenie ze szpitalem Żeromskiego i Hutą, wydłużone tutaj będzie „193”. Jednocześnie jednak zostawiono w tym rejonie „103”, aby mieszkańcy NMP mieli dostęp do przynajmniej jednego punktualnego autobusu („193” też łapie opóźnienia). Podobnie, aby zapewnić mieszkańcom Sołtysowskiej dojazd w rejony centrum Huty, „103” zostanie wydłużone, tyle że od drugiej strony. A czemu do Al. Przyjaźni, zamiast Placu Centralnego? Zgaduję, że chodzi o porządne zaplecze dla kierowców.

Powyższa historia układa się zatem w całość. Jest jeszcze jednak drugie, równoległe wyjaśnienie: chęć przywrócenia części relacji, które ZIKiT zabrał na przestrzeni ostatnich miesięcy (a na co zwracałem uwagę m.in. w tym komentarzu), w szczególności Łęgu ze szpitalem Żeromskiego w obie strony, czy ze szkołami przy al. Solidarności. Również Piastów jest na plus, bo poprawi się dojazd spod wspomnianego szpitala.

Czy powyższy układ marszrut utrzyma się na dłużej? Wg mnie tak. Po pierwsze, i tak już było tych zmian za dużo (to czwarta wersja tras na przeciągu ostatnich trzech miesięcy!), a po drugie w mojej opinii jest… całkiem dobry. Poprawi się punktualność połączeń, zapewnione zostaną ważne relacje, a do tego zyskuje rejon Niepokalanej Marii Panny, gdzie zamiast jednej linii, będą dwie („103” i „193” zamiast tylko tej pierwszej). Jedynie wg mnie szkoda, że nie uporządkowano przy okazji numeracji: linia „193” powinna dostać numer „153”, a obecne „153” zmienić się w „453”, gdyż w całości pokrywa tę pierwszą.

Na koniec ciekawostka: na ulicy Boruty-Spiechowicza do tej pory nie kursowała regularna komunikacja miejska (nie licząc tras objazdowych). Ciekawe, czy zlokalizowane zostaną na niej przystanki „Os. Zgody” (dla „103” w kierunku Lesiska) oraz „Os. Kolorowe” (dla „103” w kierunku Al. Przyjaźni)?

Kaszmir

Reklama

, , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by tramwajarz on 23 września, 2015 - 8:03 pm

  Najlepiej zrobić ze 103 linię obwodową. Skończy się to przeciąganie lin(y/ii) 😉
  Ale przynajmniej dostawca rozkładów/blach/ naklejek linii ma robotę.

 2. #2 by konradnh on 23 września, 2015 - 8:16 pm

  Jak to ma wygladać linia 103 z Ronda Czyżyńskiego do Lesiska przez Sołtysowską a z powrotem ?

  • #3 by kaszmir on 23 września, 2015 - 10:38 pm

   Też przez Sołtysowską. Linie będzie jeździć podobnie jak obecnie, z tym że
   1) skrócona do Lesiska,
   2) wydłużona z R. Czyżyńskiego do Al. Przyjaźni.

 3. #4 by Wojciech on 24 września, 2015 - 9:53 am

  Pretekst do cichych cięć? Oby nie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: