Gmina Proszowice również pyta o krakowskie MPK

Kolejne gminy chcą dołączyć do systemu krakowskiej komunikacji miejskiej. Ostatnio pisałem o zapytaniach wysłanych przez Myślenice oraz przez Kalwarię Zebrzydowską, tymczasem jest jeszcze jeden rejon którego włodarze rozważają możliwość uruchomienia linii autobusowej – są to Proszowice.

Czy do „202”, „212”, „222” i „232” dołączy niebawem kolejna linia?

Gmina Proszowice przesłała pismo do krakowskiego ZIKiT z zapytaniem o autobus na trasie Kraków – Kocmyrzów-Luborzyca – Koniusza – Proszowice. Linia miałaby kończyć trasę pod proszowickim szpitalem. Oczywiście do ustalenia szczegółów jeszcze daleko, jednak możemy się domyślać że gdyby miało zostać uruchomione całkowicie nowe połączenie to jego trasa biegłaby analogicznie do pozostałych linii kocmyrzowskich – „202”, „212”, „222”, „232” – czyli Czyżyny Dworzec – rondo Czyżyńskie – Bieńczycka – rondo Kocmyrzowskie – Kocmyrzowska – Prusy – Sulechów – Kocmyrzów – Luborzyca – Koniusza – Proszowice – Proszowice Szpital, a numer dostałoby pierwszy niezajęty i nawiązujący do nich, czyli „262”. Linia wykonywałaby po osiem kursów w każdą stronę w dni powszednie, oraz po cztery w soboty i święta. Urzędnicy wyliczyli, że szacunkowy koszt dla Gminy wyniósłby ok. 450 tys. zł rocznie. Kraków dopłaca ok. połowę do autobusów aglomeracyjnych, czyli możemy się domyślać że łączna cena wyniosłaby zatem ponad 900 tys. zł.

Dla Proszowic może to być spory koszt, choć zawsze pozostaje nadzieja że inne gminy przez które by on przejeżdżał, w tym Kocmyrzów-Luborzyca, zgodziłyby się dopłacać do autobusu. Alternatywą może być ewentualnie przedłużenie „202” które obecnie kończy trasę w Łososkowicach a więc niejako po drodze do Proszowic (choć może ciut naokoło).

Powyższe doniesienia – a także poprzednie o Myślenicach i Kalwarii Zebrzydowskiej – potwierdza też dzisiejszy artykuł Bartosza Dybały w Gazecie Krakowskiej.

Jacek Mosakowski

Reklamy

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. #1 by domipik on Listopad 2, 2018 - 12:48 pm

  Fajny pomysł w szczycie co 30 godz. pozostałe godziny co ok. 60, potrzebne były 2 brygady i jedna szczytowa przegubowa, czas przelotu by wynosił ok. 40 min

 2. #2 by Inka on Listopad 2, 2018 - 5:14 pm

  będę czekać na dalsze info

 3. #3 by Mario on Listopad 2, 2018 - 9:53 pm

  Mowa o nowych liniach,a 202 będzie jeździł tylko do Łososkowic!!!!!

  • #4 by kaszmir on Listopad 2, 2018 - 9:56 pm

   Tak, tak też napisałem w artykule. Przy czym, w związku z dużymi kosztami, uruchomienie nowej linii jest zależne od tego czy inne gminy dołożą się do jej finansowania. Oby tak było, jednak jeśliby się nie dołożyły, to można wtedy „awaryjnie” rozważyć wydłużenie „202” – i tylko to sugeruję w artykule.

 4. #5 by Maju on Listopad 12, 2018 - 6:13 pm

  Pokusilbym sie nawet o wydłużenie tej linii do Kościelca, chociarz w niedzielę i święta

 1. Jesienne wzmocnienia linii aglomeracyjnych | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: