Zmiany na liniach „250” i „297”

Zapowiedziane przez mnie w maju wzmocnienia komunikacji aglomeracyjnej (na końcu artykułu) idą dalej. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie uruchomiono dwie nowe linie: „219” (Os. Podwawelskie – Jeziorzany Pętla) oraz „264” (Mały Płaszów – Brzegi / Grabie), wzmocniono i wydłużono „218”, w planach też wciąż jest zwiększenie częstotliwości autobusów „229” i „249”. Dziś do tego grona dołącza jeszcze „297”, które od najbliższej weekendu dzięki zmianie trasy obsłuży nowe rejony, a dodatkowo zyska kilka kursów.

Kolor niebieski: dotychczasowa trasa „297”. Kolor fioletowy: dodatkowy odcinek po którym linia będzie kursować od soboty. Grafika: mapy google.

I tak, od soboty 14 lipca marszruta „297” będzie dodatkowo zahaczać o Dziekanowice, po następującej trasie: Krowodrza Górka – jak obecnie – Węgrzce – B1 – Szmaragdowa – Długa – nawrotka na skrzyżowaniu Długa / Wolności – Długa – Szmaragdowa – Krakowska – Bosutów (przy okazji pętla „Bosutów” zmieni nazwę na „Boleń Pętla”). Zmieni się również jej rozkład, gdyż wykona w każdą stronę po 16 kursów w dni powszednie, 11 w soboty i 10 w święta (obecnie odpowiednio 14 / 13 / 12), a same odjazdy będą wykonywane bardzie regularnie – np. obecnie w dni powszednie linia kursuje z nieregularnym rozkładem co ok. 80-100 minut, podczas gdy po zmianach będzie odjeżdżać co równą godzinę w szczycie i co dwie poza. Zmiana trasy pozwoli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: przede wszystkim zapewni połączenie okolic ze stacją kolejową „Kraków Batowice”, przy okazji jednak „297” obsłuży też rejon Dziekanowic dotychczas pozbawiony komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza zmiana w tych okolicach w ostatnich czasie: w marcu dokonano korekty marszruty autobusu „250” która – podobnie jak obecnie z „297” – umożliwiła dojazd do wspomnianej stacji kolejowej. Przy okazji, również „250” zaliczy drobną poprawę od soboty: na linii dojdzie po jednym dodatkowym kursie w dni powszednie rano w każdą stronę.

To już ostatnie z zapowiadanej przeze mnie w maju serii wzmocnień komunikacji aglomeracyjnej. Obecnie jednak przynajmniej w kilku gminach trwają rozmowy nad potencjalnymi nowymi usprawnieniami. O wszystkich będę informował na bieżąco.

Jacek Mosakowski

 

Reklama

, , , , , , , , , ,

 1. #1 by Filip on 13 lipca, 2018 - 3:00 pm

  Nie ma stacji o nazwie „PKP Batwowice”

 2. #3 by Agata on 18 lipca, 2018 - 10:45 am

  Dzięki za informacje 🙂

 3. #4 by Ewelina on 18 lipca, 2018 - 2:46 pm

  Dzięki za informację. Przydało się, inaczej utknęlibyśmy z mężem na pustkowiu. Pozdrawiam

 4. #5 by Marysia on 19 lipca, 2018 - 3:54 am

  Nareszcie

 1. Kolejna nowa linia – „314” | krabok
 2. Nowa trasa linii „17” i inne zmiany powakacyjne | krabok
 3. Gmina Myślenice pyta o krakowskie MPK | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: