Mega fotorelacja z ŚDM – tramwaje

Poprzednio: Mega fotorelacja z ŚDM – linie specjalne

Kontynuujemy fotoreportaż dot. komunikacji miejskiej w czasie Światowych Dni Młodzieży. Dziś zajmiemy się regularnymi liniami tramwajowymi, które były kierowane na różne mniej lub bardziej niezwykłe objazdy, a także były obsadzane nietypowym taborem.

Trójskład na linii „10”.

Zamknięcie Salwatora

Od wtorkowego popołudnia, przez cały czas trwania Światowych Dni Młodzieży zamknięta była trasa tramwajowa na Salwator, w związku z czym tutejsze linie byłe kierowane na objazdy. Najciekawsza niewątpliwie była zmiana marszruty „1”, która została skierowana aż na Ruczaj (Wzgórza Krzesławickie – … – Starowiślna – Dietla – Kapelanka – Czerwone Maki P+R)! Był to jednak strzał w dziesiątkę, bo dzięki temu „jedynka” wspomagała korytarzowe „S1” i „S2” w dowozie i odwożeniu pielgrzymów z centrum. I zdecydowanie pusta nie jeździła.

We wtorek trasa „1” została zmieniona w ciągu dnia, więc do wieczora wagony jeździły jeszcze z regularnymi, białymi tablicami.

Od środy były już za to oznaczone na żółto jako „zmiana trasy”.

Linia „2” z kolei została wysłana na Krowodrzę Górkę (Cmentarz Rakowicki – … – Basztowa – Długa – Krowodrza Górka).

„Dwójka” gościnnie na Krowodrzy.

„Szóstka” przez większość czasu była zawieszana. Za to gdy kursowała, była zawracana w centrum i kierowana z powrotem na południe miasta (Kurdwanów – … – Św. Gertrudy – Starowiślna – Dietla – Krakowska – … – Kurdwanów).

„6” skręcająca z Dietla w kier. Krakowskiej.

Walcownia

Od wtorki do piątku (26 – 29 lipca), codziennie po godz. 9 linia „22” była zawieszona by zrobić miejsce pod tramwaj korytarzowy „S1”. Aby jednak Walcownia nie została pozbawiona obsługi komunikacją miejską, na ten czas kierowane tam było „21” (Os. Piastów – … – Kombinat – Walcownia). Paradoksalnie oznaczało to, że bez tramwaju zostawało czynne torowisko wzdłuż Ujastka Mogilskiego – jednak tu obsługę zapewniał autobus „721”.

„21” na ul. Mrozowa, w drodze z Walcowni na Kombinat.

Zamknięta Franciszkańska

Od środy do niedzieli (27 – 31 lipca) z powodu olbrzymich ilości pieszych, dla ruchu zamknięty został ciąg Dominikańska – Franciszkańska. W tym czasie linie „8”, „13” i „18” można było spotkać na Westerplatte i Basztowej (na tej ostatniej również „20” w godzinach porannych).

„8” na Westerplatte.

„13” też na Westerplatte, jak za starych, dobrych czasów 😉

„18” przy Poczcie Głównej.

Zamknięta aleja Pokoju

W niedzielę popołudniu papież Franciszek udał się do Tauron Areny, gdzie spotkał się z wolontariuszami ŚDM. W tym czasie ruch tramwajów został wstrzymany, a linie „1”, „14” i „22” były przekierowane przez Mogilską. Na samej alei Pokoju obsługę pasażerów przejęły autobusy, m.in. „S15”.

„Jedynka” na skrzyżowaniu Mogilskiej i Lema…

… i „22”, dokładnie w tym samym miejscu.

„9” i „10” na starych trasach

W związku z zamknięciem estakady, w weekendy 30 – 31 lipca linia „9” została skierowana przez Grzegórzecką i Wielicką (Mistrzejowice – … – Rondo Grzegórzeckie – Grzegórzecka – Starowiślna – Wielicka – Nowy Bieżanów). Był to zatem powrót „dziewiątki” na dawną trasę sprzed otwarcia łącznika Lipska – Wielicka.

„9” przy Dworcowej – jak za (nie tak) dawnych czasów.

„9” przy Hali Targowej – również jak za (nie tak) dawnych czasów 🙂

Także „10” miała okazję wrócić na swoją starą trasę sprzed otwarcia estakady – tzn. do Borku Fałęckiego (Pleszów – … – Łagiewniki – Borek Fałęcki). Wynikało to z dużej ilości pielgrzymów chcących skorzystać z komunikacji miejskiej przy dojeździe z i do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. ZIKiT i MPK zatem wysyłały w ten rejon co tylko mogły, w tym dziesiątkę.

„10” przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„16” i „22” przez Bieńczycką

W niedzielę 31 lipca, po zakończeniu Mszy w Brzegach, zdecydowano o drobnej korekcie tras linii „16” i „22” tak, by obie przejeżdżały przez ul. Bieńczycką („16”: Mistrzejowice – … – Rondo Kocmyrzowskie – Rondo Czyżyńskie – Plac Centralny – … – Kopiec Wandy, „22”: Walcownia – … – Plac Centralny – Rondo Kocmyrzowskie – Rondo Czyżyńskie – … Borek Fałęcki).

„16” na rondzie Czyżyńskim.

„22” na al. Gen. Andersa.

Zastępcze „72” dla Małego Płaszowa

Od wtorku do piątku linie „11” i „20” kursowały jedynie do godz. 9. Aby później Mały Płaszów nie został pozbawiony komunikacji tramwajowej, uruchamiano linię zastępczą „72” na trasie Mały Płaszów – Estakada – Wielicka – Limanowskiego – Krakowska – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Długa – Dworzec Towarowy, kursującą co 10 minut. Dominowały na niej wagony EU8N.

„72” na Krakowskiej.

I obwodnica bez komunikacji miejskiej

W czwartek i piątek wieczorem, w związku z olbrzymimi ilościami pieszych, zdecydowano się całkowicie zamknąć I obwodnicę dla komunikacji miejskiej. Taki stan wprowadzano po godz. 19 i trwał do ok. 22-23. W tym czasie potoki do Bronowic obsługiwała linia „S12” na zmodyfikowanej trasie. Z kolei od wschodniej strony pasażerowie mogli łapać tramwaje na przystankach „Lubicz”, „Starowiślna” i „Stradom”.

W czasie zamknięcia, tramwaje były kierowane nieraz na iście niezwykłe trasy objazdowe, np. „3” jechała przez tunel i Rondo Grzegórzeckie. Na zdjęciu pierwszy wagon „trójki” który dostał polecenie powrotu na zwykła trasę – próbuje się przedrzeć przez tabuny pielgrzymów na Pawiej.

Nowinki taborowe

Podczas ŚDM MPK nieraz rzucało na miasto cokolwiek tylko miało, zatem dni te obfitowały też w różne niezwykłości taborowe – najciekawsze spróbuję opisać poniżej. Na linii „4” można było spotkać składy akwariów, a nawet Bombardiera NGT6 który przedarł się aż do Nowej Huty.

Akwaria na „4”? Jeszcze rok temu była to normalka!

Za to Bombardier NGT6 pod bramami kombinatu to wciąż rzadkość.

Istną plejadą niezwykłości taborowych mogła się pochwalić „ósemka”. Wobec olbrzymiej popularności linii wśród pielgrzymów, urzędnicy wysyłali na nią masę dodatkowych brygad, kierując co tylko było dostępne na mieście. Były takie momenty, gdy Przewoźnik nawet przyznawał, że tylko w ciągu kwadransa wysłał na „8” osiem dodatkowych tramwajów! Dzięki temu na linii tej, na co dzień zdominowanej przez Bombardiery, można było spotkać prawie każdy rodzaj taboru.

Niskowejściowy wagon N8C-NF na „ósemce” przy przystanku „Stradom”.

A tu „8” i z kolei niskowejściowy wagon GT8C.

Spotkanie EU8N i GT8S, obu na „ósemce”, na placu Inwalidów.

Szybko okazało się, że dużą popularnością cieszy się również „10”. O ile więc pierwszego dnia można na niej było spotkać jeszcze zwykłe, dwuwagonowe składy akwariów, tak potem kursowały na niej już uffoki. Dodatkowo, linia była przedłużana do Borku Fałęckiego (o czym pisałem powyżej).

Trójskład na „dziesiątce” na Kalwaryjskiej. Przy okazji można dostrzec nowe separatory zamontowane w ciągu tej ulicy przed ŚDM (więcej o nich pisałem tutaj).

Kolejną, po „ósemce”, bombardierową linią na której zagościły inne wagony była „czternastka”. Tu dość często można było spotkać niskowejściowce.

Na „14” można było spotkać zarówno N8C-NF…

… jak i N8S-NF.

W weekend, w związku z tłumami pielgrzymów udającymi się do i z Brzegów przez Mogiłę, sporą popularnością cieszyła się linia „16”. Dlatego zdecydowano o skierowaniu na nią wiedeńskich składów E1+c3.

E1+c3 na al. Gen. Andersa (akurat utknął z powodu problemów z jadącym przed nim EU8N na linii „9”).

Na „22” w weekend z kolei można było spotkać głównie dwuskłady akwariów, choć pojawił się i trójskład.

Akwaria przy Hali Targowej.

I wreszcie linia „24”. Wobec potrzeby skierowania trójskładów na bardziej obciążone linie, ściągnięto je z niektórych brygad „dwudziestki czwórki” w zamian wysyłając składy wiedeńskie. W weekend pojawiły się z kolei Bombardiery i składy akwariów.

„24” i skład akwariów.

„24” i skład wiedeński.

„24” i Bombardier.

Niezwykłych zmian tras i nowinek taborowych było oczywiście więcej, lecz nie sposób było je wszystkie uchwycić! W powyższym artykule postarałem się opisać co bardziej interesujące. Następnym razem zajmiemy się autobusami.

Jacek „Kaszmir” Mosakowski

Reklama

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. #1 by Michał Pyzik on 3 sierpnia, 2016 - 2:20 pm

    „Akwaria na „4”? Jeszcze rok temu nie była to normalka!” Chyba właśnie była 😛

  1. Mega fotorelacja z ŚDM – autobusy | krabok
  2. Komunikacja w czasie ŚDM – komentarz | krabok
  3. ZTP rozważa powrót trójskładów! | krabok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: